Budowa domu, to często jedno z najważniejszych inwestycji w naszym życiu. Jak dokładnie wyglądają etapy budowy domu? Przede wszystkim, musimy pamiętać, że budowa domu to nie tylko same przedsięwzięcia związane z budowaniem w sensie fizycznym. Musimy zawsze dopełnić szereg formalności, związanych z geologią i geotechniką naszej działki. Kiedy mamy już załatwione wszystkie formalności oraz mamy przygotowany projekt, który został przygotowany przez architektów i inżynierów budownictwa na nasze zamówienie lub został odpowiednio skorygowany, jeśli decydujemy się na zakup gotowego już projektu, możemy zabierać się za budowę domu. Pierwszym etapem budowy domu jest przygotowanie miejsc pod fundamenty. W zależności czy będą to ławy czy stopy fundamentowe, zostaną przygotowane otwory, wykopane ręcznie lub za pomocą maszyn w rodzaju koparki lub koparko-ładowarki. Wykopy ręczne wykonywane są rzadko, jeśli zamawiamy usługi budowlane w większej firmie nie ma nawet takiej możliwości. Kolejny etap to przygotowanie samych fundamentów, z reguły z żelbetu, czyli betonu wzmocnionego stalowymi prętami o odpowiedniej średnicy. Kolejnym etapem jest przygotowanie piwnicy lub samej wylewki-posadzki, jeśli nasz dom nie będzie podpiwniczony. Po tym jak beton zwiąże, przygotowane zostaną ściany. Jeśli decydujemy się na konstrukcję betonową, najwięcej czasu zajmie ułożenie odpowiednio zbrojenia. Samo betonowanie to proces dość krótki. Kolejny etap budowy domu to posadzka kolejnego piętra, dalej kolejnych ścian. Następnie zostanie przygotowana więźba dachu, a następnie ułożona zostanie folia zabezpieczająca przed wilgocią i opadami. Kiedy będzie układany dach w postaci blach lub dachówek, inna część ekipy budowlanej zajmie się wykończeniem w postaci instalacji elektrycznych i wodno-kanalizacyjnych. Zostaną zamontowane schody jeśli mamy do czynienia z domem piętrowym, dalej zostaną wprowadzane elementy wykończenia w postaci posadzek oraz tynków, jeśli zostanie to zamówione, wykończenia będą również w postaci nałożenia farb na ścianach, parkietów czy innego rodzaju podłóg.

Fundamenty to jeden z najważniejszych etapów budowy domu czy jakiejkolwiek innej konstrukcji.

Fundamenty to jeden z najważniejszych etapów budowy domu czy jakiejkolwiek innej konstrukcji. Muszą zostać zaprojektowane w taki sposób, aby były w stanie utrzymać ciężar samej budowli jak i ciężar użytkowy, który jest szacowany przez projektantów. Dodatkowo, projektowanie fundamentów to również rozpoznanie terenu, na którym zostanie wybudowana konstrukcja. Tego typu rozpoznanie przeprowadzane jest zarówno przez geodetę, który nanosi na mapę wysokości terenu oraz ewentualne cieki wodne, które mogą znajdować się w okolicy, jak i przez geologa który przeprowadza badania gruntów, jakie znajdują się na danej działce. Jeśli mamy do czynienia z gruntami sypkimi, takimi jak piasek czy kruszywo które nie jest związane gliną, będzie trzeba tego typu grunt zagęścić i wzmocnić na przykład specjalną mieszanką cementową. Jeśli chodzi o duże konstrukcje, na przykład budynki wysokie, które będą budowane na niekoniecznie korzystnych gruntach, możemy spotkać się z propozycją fundamentów palowych, to znaczy wierconych. Wykonywane są one podobnie do słupów: najpierw wprowadzane jest swojego rodzaju wiertło, które zakończone jest głowicą injekcyjną. Przez głowicę wprowadzany jest zaczyn cementowy, następnie umieszczanie jest zbrojenie. Kiedy głowica cofa się z powrotem na górę, do wywierconego otworu wstrzykiwana jest odpowiednia mieszanka betonowa. Tego typu fundamenty zapewniają stabilność budowli nawet na podłożu piaszczystym. Jeśli chodzi o tradycyjne fundamenty, w zależności od projektu jaki został przygotowany, mamy do czynienia ze stopami fundamentowymi lub z ławami. Ławy stosowane są głównie na terenach, na których występują grunty które nie będą się osuwały. Jeżeli mamy do czynienia z terenami niebezpiecznymi pod względem sejsmiki, na przykład z terenami na których występują uszkodzenia w rodzaju szkód górniczych, ławy również mogą być rozwiązaniem zbyt słabym. Wówczas decydujemy się na ruszty fundamentowe, które umieszczane są pod wszystkimi ścianami naszego budynku. Mają konstrukcję, która jest odporna na wszelkiego rodzaju wstrząsy, stanowi amortyzację, dzięki której szkody nie mają wpływu na samą konstrukcję budynku.

 Wybór firmy budowlanej traktujemy bardzo często jako jedną z najważniejszych

Wybór firmy budowlanej traktujemy bardzo często jako jedną z najważniejszych decyzji, kiedy mamy do czynienia na przykład z budową domu czy z generalnym remontem. Wybierając firmę budowlaną, musimy kierować się nie tylko ekonomiką, to znaczy kosztami, jakie będą związane ze wznoszeniem budowli. Jak wybrać firmę budowlaną, aby wszystko zostało zrealizowane na czas i abyśmy nie musieli obawiać się o jakość wzniesionej budowli lub wykonanego remontu? Przede wszystkim, podobnie jak w przypadku wszystkich usług proponowanym nam przez firmy, zwróćmy uwagę na doświadczenie oraz to, czym do tej pory zajmowała się firma. Jeśli na przykład decydujemy się na budowę domu, wybierzmy firmę która zajmuje się tym od dłuższego czasu, a nie na przykład do tej pory świadczyła usługi związane z instalacjami czy umieszczaniem na blokach izolacji cieplnej. Zawsze warto przede wszystkim zapytać o doświadczenie, które posiada dana firma budowlana oraz o to, jakim dysponuje sprzętem. Warto także upewnić się, czy prace które będą wykonywane dla nas, nie będą kolidowały z innym zamówieniem realizowanym przez firmę, zwłaszcza jeśli to firma nieco mniejsza niż potężne konsorcja które zajmują się budową centrów usługowo-handlowych czy dróg na publiczne zamówienia. W przypadku zarówno budowy jak i remontu domu czy mieszkania, możemy spotkać się z pewnymi opóźnieniami: związanymi z nieprzewidzianymi wcześniej problemami, na przykład związanymi z zakupem materiałów budowlanych lub ze zmianami, które zostaną na bieżąco wprowadzano. Jednak umowa, którą podpisujemy z firmą budowlaną, powinien być oszacowany czas, który będzie przeznaczony na wykonanie zamawianych przez nas usług. Jeśli nie ma tego rodzaju frazy w umowie, powinniśmy na to zwrócić uwagę. Dużo firm budowlanych, które zajmują się profesjonalnymi remontami lub budową, proponuje w ramach zabezpieczenia upusty lub zwroty części pieniędzy, jeżeli nie dotrzymają terminu realizacji. Wybierając firmę budowlaną zwróćmy uwagę na to, czy będziemy z jej usług na pewno zadowoleni.

Czym kierować się przy wyborze firmy budowlanej

Jak wybrać i czym kierować się przy wyborze firmy budowlanej? Przede wszystkim, kiedy wybieramy jakąkolwiek firmę usługową, powinniśmy zwracać uwagę na jej doświadczenie. Firma, która istnieje na rynku wiele lat nie zawsze ma doświadczenie, jakiego oczekujemy: przebranżowienie się, czyli zmiana rodzaju usług nie jest niczym trudnym, tak więc upewnijmy się czy na pewno firma którą wstępnie wybraliśmy ma kilkuletnie doświadczenie związane z budownictwem, a nie na przykład z inną branżą. Warto również rozejrzeć się w opiniach innych osób. Istnieje wiele stron i for internetowych, na których można przeczytać informacje innych osób na temat usług, jakie zostały świadczone przez daną firmę. Jeśli decydujemy się na przykład na budowę domu, lub na wzniesienie innej nawet nieco drobniejszej konstrukcji takiej jak garaż czy miejsce na narzędzia, upewnijmy się czy firma dysponuje odpowiednim sprzętem: takim jak betoniarka, narzędzia które będą potrzebne do montowania dachu i tak dalej. Kiedy decydujemy się na skorzystanie z usług firmy budowlanej, powinniśmy zapytać dokładnie, kiedy będzie wykonane nasze zlecenie. Wiele firm oferuje umowy, w których dokładnie zaznaczony jest termin realizacji zamówionych robót. Jeśli termin zostanie przekroczony, mniej zapłacimy za usługi. Tego typu fraza znajduje się w profesjonalnie przygotowanych umowach. Jeśli więc decydujemy się na skorzystanie z usług firmy budowlanej, kierujmy się doświadczeniem, opiniami osób które miały już z nią do czynienia oraz tym, co dokładnie proponuje nam firma. Jeżeli w czasie wykonywania zlecenia będziemy niezadowoleni, ponieważ będziemy uważać na przykład że robotnicy zbyt wiele czasu poświęcają na przerwy zamiast rzetelną pracę, możemy zwrócić uwagę osobie, która jest za to odpowiedzialna. Korzystając z usług profesjonalnych firm mamy prawo, a wręcz obowiązek wymagać tego, za co zapłaciliśmy. Jednak bez obaw: coraz więcej firm na polskim rynku oferuje świadczenie profesjonalnych usług budowlanych, ponieważ to jedna z najprężniej i najlepiej rozwijających się branż.

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *