Czym jest i czym charakteryzuje się uczulenie na pyłki?
Które z pyłków są najbardziej i najczęściej uczulające, jakie są objawy alergii i jak można im zapobiegać? Ten artykuł pomoże Ci dowiedzieć się na ten temat jak najwięcej. Uczulenie na pyłki, które często nazywamy alergią na pyłki to alergia sezonowa. Lekarze określają ją jako alergię wziewną, a więc związaną z drogami oddechowymi. Objawy najczęściej pojawiają się wiosną oraz latem, ponieważ w tym okresie wzmożone jest pylenie poszczególnych roślin mogących nas uczulać. Najczęściej drażliwe są dla alergików pyłki pochodzące z brzozy, olchy, leszczyny, topoli, pokrzywy oraz mniszka.
Może uczulać również babka zwyczajna, bylica pospolita i lebioda, a także zwykła trawa. Objawy alergii, które pojawiają się najczęściej to uciążliwy katar sienny, któremu towarzyszy swędzenie nosa to z kolei powoduje kichanie, zapalenie spojówek. Czujemy się nieswojo, możemy mieć wrażenie ciągłego zmęczenia, problemy z koncentracją, pojawiają się bóle głowy.
Objawy w postaci kaszlu pojawiają się przeważnie u osób, które cierpią na astmę oskrzelową. Uczulenie na pyłki pojawia się zarówno u osób dorosłych jak i u dzieci. Tego typu alergia może pojawić się w zasadzie w każdym wieku, jednak najbardziej narażone są na nią dzieci u których także powodowane przez nią objawy wywołują najbardziej intensywne podrażnienia. W okresie pylenia roślin na które mamy uczulenie poza unikaniem kontaktów z pyłkami, możemy wypróbować metodę odczulania.
Jeśli ta metoda nie działa staramy się przynajmniej łagodzić objawy. Zgłaszamy się do lekarza alergologa jeszcze przed sezonem pylenia roślin, na które jesteśmy uczuleni, a więc przed sezonem ich kwitnienia. Lekarz wówczas doradzi nam odpowiednie leki, które złagodzą objawy uczulenia. A co poza zażywaniem leków i odczulaniem możemy zrobić dla siebie, aby unikać silnych objawów uczulenia?
Jest kilka zasad, których powinniśmy się trzymać. Można wśród nich wymienić: zamykanie na noc okien w sypialni, zwłaszcza w przypadku alergii na chwasty. Nie otwieranie okien w czasie jazdy samochodem zwłaszcza poza terenem miejskim. Urlopy w sezonie pylenia najlepiej wybieramy w górach albo nad samym morzem, gdzie stężenie pyłków jest najniższe. Dodatkowo na co dzień chronimy oczy poprzez okulary słoneczne i staramy się zawsze mieć przy sobie wilgotną chusteczkę, przez którą będziemy mogli oddychać w razie problemów z bardzo intensywnym stężeniem pyłków i pojawią się problemy z oddechem.
Czym jest uczulenie na kurz, skąd się bierze i jak możemy z nim walczyć?
Alergia na kurz jest o tyle dla człowieka uciążliwa, że swoje objawy dawać może w zasadzie wszędzie: w warunkach domowych, w sklepach które odwiedzamy każdego dnia, a nawet w kawiarniach czy restauracjach, które są przecież regularnie sprzątane i odświeżane. Kurz powoduje u nas uczulenie, ponieważ składa się z szeregu przeróżnych składników. Zawiera on w sobie między innymi wydzieliny i wydaliny insektów, roztoczy, pyłki roślin które dostały się do pomieszczenia z zewnątrz, drobinki pożywienia, różnego rodzaju włókna, zarodniki pleśni, sierść zwierząt, złuszczony ludzki naskórek i wiele innych drobnych cząsteczek. Uczulenie na kurz będące alergią wziewną spowodowane jest uczuleniem na któryś z jego składników lub na kilka tych składników.
Największym skupiskiem kurzu są zazwyczaj dywany i wykładziny, a także pościel, zasłony, firany i zalegające na półkach książki, których nie zdejmujemy i nie czyścimy za każdym razem, kiedy robimy porządki. Uczulenie przejawia się głównie napadami kichania oraz tak zwanym katarem, który ma postać płynnej wydzieliny, którą trudno jest zatrzymać, albo z kolei trudno jest się jej z naszych dróg oddechowych pozbyć i powoduje ona niedrożność nosa.
Może pojawić się również łzawienie oczu, swędzenie nosa, a także kaszel i trudności z oddychaniem pełną piersią. Wbrew pozorom, uczulenie na kurz daje swoje największe objawy w sezonie zimowym, w którym to korzystamy z kaloryferów i innego rodzaju grzejników, które wysuszają powietrze, a dodatkowo wysuszają śluzówkę naszych dróg oddechowych, które przez to stają się bardziej wrażliwe. Śluzówka nie pracuje na tyle wydajnie, aby móc chronić nasze drogi oddechowe przed kurzem, a więc przed alergenami. W jaki sposób możemy złagodzić objawy alergii na kurz, które są dla nas uciążliwe i nieprzyjemne?
Powinniśmy usunąć z domu wszystkiego na czym gromadzi się najwięcej kurzu, a więc między innymi: materiałowych dywanów i wykładzin, firan, zasłon, tapicerowanych mebli. To fakt, że wówczas mniej kurzu będzie się w domu gromadziło i zalegało na dłuższy czas. Jednak pamiętajmy, że kurz będzie docierał do naszego mieszkania zawsze i bez względu na to czy mamy w nim tylko i wyłącznie gładkie powierzchnie, czy są w nim wymienione materiałowe przedmioty. Gładkie powierzchnie niemateriałowe łatwiej utrzymać w czystości. Mimo wszystko w domu staramy się zawsze utrzymywać czystość i eliminować wroga w postaci kurzu, który powoduje dokuczliwe objawy. Staramy się dbać o czystość na mokro, a więc na przykład zamiast rozpraszać pyłki miotłą czy odkurzaczem lepiej użyć ścierki albo mopa.
Czym jest uczulenie na zwierzęta i dlaczego coraz częściej się u nas pojawia?
Co możemy zrobić, kiedy dotyka nas taka alergia? Czynnik, który powoduje u nas uczulenie to w przypadku zwierząt alergeny białkowe, a więc antygeny. Pojawia się coraz częściej między innymi dlatego, że przenoszona jest wraz z genami. Co piąte narodzone dziecko, którego przynajmniej jedno z rodziców cierpi na tę alergię, również będzie tą alergią obarczone. Jeśli oboje z rodziców są uczuleni na zwierzęta to prawdopodobieństwo zachorowania przez dziecko wzrasta dwukrotnie. Alergia to nic innego jak immunologiczna reakcja naszego organizmu na kontakt z czynnikami, które nas uczulają. W przypadku zwierząt czynniki te znajdują się najczęściej w sierści i złuszczonym naskórku, ale także w ślinie i moczu zwierząt. Oznacza to, że nie tylko zwierzęta posiadające sierść mogą nas uczulać. Alergia to nieco błędna reakcja naszego organizmu.
Nasz układ immunologiczny traktuje alergeny białkowe jako zagrożenie dla naszego organizmu chociaż w rzeczywistości sierść czy ślina zwierzęcia nie są dla nas w żaden sposób szkodliwe. Stąd uczulenie na zwierzęta, którego objawy są podobne do objawów alergii na kurz czy pyłki. Pojawia się katar, niedrożność dróg oddechowych, czasem zapalenie dróg oddechowych, a nawet astma. Zdarzają się również zmiany skórne w postaci pokrzywki, obrzęku albo wyprysków. W języku medycyny, większość uczuleń na zwierzęta, ma atopowy charakter.
Co to oznacza?
Atopowy charakter alergii oznacza, że reakcja alergiczna jest po pierwsze przyspieszona, a po drugie zostaje utrwalona na wiele miesięcy, a nawet lata. Kiedy dochodzi do pierwszego starcia kontaktu z alergenem powstaje w naszym ciele mnóstwo przeciwciał. Podczas każdego kolejnego kontaktu z alergenem reakcja przeciwciał staje się coraz mocniejsza. Uczulenie na zwierzęta występuje w mniej lub bardziej intensywnych formach, często w zależności od tego jakie zwierzę powoduje alergię. Najczęściej powodują ją u ludzi psy i koty, ponieważ nasz organizm bardzo silnie reaguje na posiadane przez te zwierzęta antygeny. Najsilniejsze jest jednak uczulenie na konia, a więc zwierzę z którym w warunkach miejskich rzadko mamy do czynienia.
Osoby uczulone na antygeny konia reagują na nie nawet z bardzo dużej odległości, do tego alergeny długo utrzymują się w powietrzu, bo nawet przez kilka godzin. Równie silne i równie niebezpieczne dla człowieka jest uczulenie na ptaki domowe. Nie ma fizycznej możliwości, aby unikać zwierząt zawsze i na każdym kroku jednak powinniśmy jak najczęściej unikać sytuacji, w których dochodzi do bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami.
Czym jest odczulanie i jakie mamy dostępne metody odczulania?
Odczulanie jest to rodzaj terapii którą stosuje się u osób cierpiących na różnego rodzaju alergie. Terapia ta ma na celu w pewien sposób przygotować nasz organizm do kontaktu z alergenami, dzięki czemu objawy alergii są łagodniejsze, albo nie pojawiają się wcale. Istnieją dwie główne metody odczulania, które różnią się od siebie sposobem podania. Jako klasyczną określa się metodę podskórną. Alergen, który jest dla nas szkodliwy w bezpośrednim kontakcie i w dużej dawce jest nam podawany w postaci zastrzyków.
Zabieg odczulania
Takie zabiegi wykonywane są w gabinecie alergologicznym. Mogą korzystać z nich dzieci powyżej piątego roku życia i osoby dorosłe. Na czym polega ta metoda odczulania i co warto o niej wiedzieć? Pierwsza faza leczenia to podawanie zastrzyków z coraz większą dawką alergenu co tydzień lub co dwa tygodnie. Alergen podawany jest aż do momentu, kiedy osiągnięta zostanie maksymalna dawka, która dobrze będzie tolerowana przez nasz organizm.
Faza ta trwa przez kilka miesięcy podczas których dostajemy kilkanaście zastrzyków. Faza kolejna to faza podtrzymywania. Zastrzyki z dawką maksymalną, którą nasz organizm toleruje podawane są nam regularnie co 4-6 tygodni. Zastrzyki podawane są przez cały rok. Leczenie będzie skuteczne jeśli będzie kontynuowane bez odstępstw przez okres od trzech do pięciu lat. Jeśli nie zachowamy dyscypliny, a więc regularności podawania dawek alergenów prawdopodobnie trzeba będzie terapię zacząć od nowa. Oprócz metody odczulania podskórnego mamy do dyspozycji jeszcze jeden sposób.
Odczulanie podjęzykowe
Kolejna metoda to odczulanie podjęzykowe. Z tej metody mogą skorzystać pacjenci, którym zalecona została immunoterapia. Określana jest ona jako wygodna i przyjazna metoda leczenia zwłaszcza dla dzieci, u których zastrzyki często powodują strach i stres.
To samo zdarza się także u osób dorosłych, u których widok strzykawki powoduje zniechęcenie do leczenia. Metoda podjęzykowa zalecana jest więc szczególnie dzieciom, ale także maturzystom i studentom, dla których konieczność dojeżdżania na zastrzyki wiąże się z koniecznością opuszczania ważnych zajęć. Formy szczepionek odczulających podjęzykowych to krople i tabletki.
Te pierwsze aplikowane są pod język za pomocą specjalnego dozownika z pompką, która precyzyjnie odmierza odpowiednią dawkę. Szczepionkę taką przechowujemy w lodówce. Tabletki również umieszczamy pod językiem. Nie musimy tych leków przechowywać w lodówce, więc jeśli często podróżujemy, zmieniamy miejsce naszego pobytu na przykład ze względu na delegacje czy inne służbowe wyjazdy, tabletki są dla nas lepszym rozwiązaniem.
Odczulanie to kuracja polegająca na stopniowym przyzwyczajaniu naszego organizmu do alergenu.
Leczenie to polega na podawaniu antybiotyków, które atakują drobnoustroje powodujące atopowe zapalenie skóry. Najnowsza obecnie metoda leczenia AZS to tak zwana swoista immunoterapia. Uznawana jest ona za formę leczenia, którą można określić jako działającą przyczynowo. Immunoterapia zmienia przebieg choroby dzięki czemu zapobiega uczuleniom na kolejne alergeny. Dodatkowo może zapobiegać rozwojowi astmy jeśli poza AZS pacjentowi dolega na przykład alergiczny nieżyt nosa lub trwałe uczulenie. Tego rodzaju leczenie stosuje się tylko i wyłącznie u pacjentów powyżej piątego roku życia. Leczenie polega na podawaniu doustnych szczepionek alergennych.