Odkąd Polska znalazła się w strefie Schengen, a więc od końca roku 2007, podróże po Europie samochodem stały się coraz bardziej popularne, ponieważ nie musimy borykać się z oczekiwaniem długich godzin na granicy.
Poza tym odkąd nasz kraj znajduje się w Unii Europejskiej, do Europy jest nam bliżej i bliżej, mówiąc w przenośni. Stajemy się częścią dużej europejskiej społeczności i wyjazd za granice naszego kraju nie jest już żadnym wielkim wyzwaniem, ale na pewno może być wielką przyjemnością.
Dziś podróżujemy po Europie zdecydowanie sprawniej, zniknęły kolejki na granicach z Niemcami, Czechami, Słowacją, Litwą. Zapraszamy na intermedialna.pl!
Nie potrzebujemy paszportów, a jedynie dowód osobisty, choć jeśli na przykład zgubiliśmy nasz dowód a nadal mamy paszport, może on także służyć jako dokument potwierdzający naszą tożsamość. Dokumenty takie jak legitymacja studencka czy prawo jazdy, nie są takimi dokumentami, a więc wybierając się w podróż na przykład do Włoch czy do Chorwacji, musimy mieć przy sobie dowód lub paszport.
A co, jeśli chodzi o dokumenty związane z samochodem? Kiedy wyjeżdżamy w podróż samochodem, który jest pożyczony, musimy mieć przy sobie pełnomocnictwo od osoby, która jest jego właścicielem, na używanie samochodu poza granicami naszego kraju.
To kwestia zabezpieczeń przed kradzieżami i wywożeniem cudzych aut poza granice kraju bez wiedzy właściciela. Tak zwana zielona karta, czyli ubezpieczenie pojazdu za granicą nie jest potrzebne w państwach Unii, w Norwegii, Lichtensteinie, Islandii, Szwajcarii i Chorwacji. Tak więc kiedy planujemy wakacyjny wyjazd do Chorwacji samochodem, nie będziemy potrzebować zielonej karty, o ile oczywiście nasze auto posiada unijne tablice rejestracyjne.
Jeśli jednak posiadamy zieloną kartę, bo dostaliśmy ją od naszego ubezpieczyciela w pakiecie, to lepiej weźmy ją ze sobą, na wszelki wypadek. Zwierzęta w czasie podróży – zwracajmy uwagę na to co dzieje się z naszymi zwierzętami w czasie podróży. Musimy przecież zadbać o dobro naszych pupili.
A co do kwestii ubezpieczenia nas samych, powinniśmy mieć przy sobie dokument który potwierdza fakt iż w Polsce jesteśmy ubezpieczeni i mamy prawo do korzystania z opieki zdrowotnej. Takie zaświadczenie wystarczy do skorzystania z opieki także poza granicami kraju. Dojazd własny to dobry pomysł, jeśli wybieramy się w większym gronie na urlop, na przykład zabieramy trójkę naszych dzieci. Wtedy jest to ekonomiczne.
Część z nas woli dojazd własny i noclegi które znajdujemy sobie samodzielnie w miejscu, które nam się po prostu spodobało, niż wycieczki z biur podróży, które w swojej ofercie narzucają nam gdzie jechać i gdzie dokładnie się zatrzymać.
Podróżując swoim samochodem, stawiając na dojazd własny możemy zatrzymać się gdzie nam się podoba i możemy korzystać potem podczas urlopu ze swojego własnego transportu, by zwiedzać ciekawe miejsca i rejony.