Zaręczyny

Zaręczyny w dzisiejszych czasach to oficjalny moment oświadczy, młodzi już są zaręczeni i tylko oświadczają rodzicom że są zaręczeni. Młodzi organizują spotkanie rodziców i bliskich w domu panny i przy uroczystej kolacji powiadamiają o swoich małżeńskich planach, nie jednokrotnie jest to moment bardziej stresujący od samych oświadczyn które odbyły się w bardziej intymnej atmosferze. Zwyczajem jest że kawaler przychodzi z kwiatami dla matki dziewczyny i dla swojej przyszłej żony, a dla przyszłego teścia ma dobry trunek. Po oficjalnych zaręczynach powinno wypić się toast przyszłych państwa młodych.

Przygotowania do ślubu

Przygotowania do ślubu dobrze jest rozpocząć od wyznaczenia daty, byśmy mogli krok po kroku organizować ślub i wesele, przygotowania powinny się zacząć co najmniej rok przed wyznaczoną datą ceremonii, oczywiście można ślub zorganizować szybciej niż w rok ale wtedy musimy się liczyć z tym że nie zarezerwujemy wymarzonej sali lub najbardziej pożądanej daty w kościele czy nawet godziny, niektóre sale są zarezerwowane nawet na dwa lata do przodu, szczególnie jeśli planujemy ślub w Święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc, Walentynki akurat przypadające w sobotę, czy w szczególne daty jakim była np. data 07.07.2007, wtedy by zorganizować ślub trzeba było naprawdę z dużym wyprzedzeniem zarezerwować salę, kościół, fotografa, kamerzystę czy orkiestrę, wybierając taką datę musimy się też liczyć z podwyższonymi kosztami organizacji ślubu.

Przygotowania więc zacznijmy od choćby wstępnego terminu rezerwacji godziny i daty w kościele po to byśmy mieli pewność że rezerwując salę nie napotkamy się z niemiłą niespodzianką w kościele spowodowaną braku wolnego terminu. Po wpisaniu przez księdza terminu naszego ślubu, musimy wyruszyć na poszukiwanie sali, wybór jest ogromy szczególnie w dużych miastach, ceny zaczynają się mniej więcej od 120 zł od osoby za wesele, górna cena oczywiście nie jest łatwa go określenia ponieważ wszystko zależy od zasobności naszego portfela i od tego ile planujemy wydać na samo wesele.

Rezerwacja sali na wesele

Rezerwując sale zwróćmy uwagę na to co jest oferowane w cenie, zazwyczaj jest to bowiem jedzenie( obiad, kawa, kolacja, i tak zwane śniadanie nad ranem) za resztę na pewno będziemy musieli dopłacić i mam tu na myśli głównie ciasto, tort, alkohol niektóre lokale pozwalają na przywiezienie swojego alkoholu wtedy płacimy tak zwane kapselkowe lub po prostu nic nie płacimy, co do tortu to albo przywieziemy go sami w dniu wesela na miejsce albo za dodatkową opłatą zorganizuje nam tort dom weselny, jest to oczywiście wygodniejsze bo w dniu ślubu mamy i tak za dużo na głowie by jeszcze dodatkowo martwić się tortem.

Za tak zwany wiejski stół, deskę serów czy pieczone prosię musimy dopłacić, prawie nigdy takie rarytasy nie są wliczone w podstawową cenę wesela. Warto też zapytać się czy dom weselny w ramach podstawowej ceny zapewnia jakąś dekorację sali,jeżeli tak to jak ona wygląda, czy są np. świece na stołach, wyróżnienie miejsc gdzie będzie siedzieć Młoda Para, czy będą jakieś aranżację kwiatowe itp.,a jeżeli nie to jaki jest koszt przystrojenia sali, jeżeli wiąże się to z dodatkową opłatą zaczekajmy z ostateczną decyzją od razu, przeliczmy sobie w domu czy przy pomocy koleżanek i cioć nie jesteśmy same w stanie przystroić salę na dzień przed przyjęciem, jeżeli oczywiście będzie taka możliwość, w sklepach z artykułami ślubnymi na aukcjach internetowych jest pełna gama artykułów do dekoracji sali ( balony, serwetki, świece, kwiaty, papierowe gołąbki czy serduszka, wstążki, kokardki itp.) jednym zdaniem do wyboru do koloru z naciskiem jasne na biel ale można też spotkać niebieskie, różowe czy bordowe akcenty. No i oczywiście koszt zakupu sukni ślubnej – to też wydatek możemy obniżyć go kupując suknie używaną – lub nową.

Jeżeli organizujemy wesele z dala od miejsca zamieszkania gości, sprawdźmy też jaka jest baza noclegowa i czy organizator może nam zaproponować jakiś rabat na wynajęcie pokoju dla gości, zdania na temat wynajmu pokoi dla gości są podzielone, jedni uważają że za pokoje powinni zapłacić sobie goście a inni płacą po prostu za swoich gości, jak zrobimy to już zależy wyłącznie od nas, ale miejmy na uwadze że płacenie za pokoje dodatkowo i to znacznie podniesie nam koszt wesela, jeżeli obawiamy się jednak że goście zostaną urażeni tym że muszą sobie zapłacić za nocleg.

Weźmy pod uwagę wynajęcie busa który po zakończonym weselu porozwozi gości do domu, jeżeli wesele odbywa się w granicach 20 czy 30 km od miejsca zamieszkania gości to na pewno wyjdzie nam taniej wynajęcie busa niż rezerwacja pokoi.

Przy rezerwacji sali, jeżeli chcemy w tej samej sali wyprawić na następny dzień poprawiny to omówmy także ich szczegóły, ile będą kosztowały od osoby, czy będzie można wykorzystać jedzeni które zostanie z wesela, podobnie jak napoje, słodkie czy alkohol. Warto też omówić układ stołów na weselu, czy goście będą mieli wyznaczone miejsca na karnecikach czy sami sobie będą szukać miejsc, o tym zazwyczaj decydujemy sami ale warto porozmawiać o tym z kierownictwem sali, oni znają swoje miejsce i mogą widzieć lepiej od nas jaki model ustawienia stołów czy usadzenia goście sprawdza się lepiej. Zapytajmy też o szatnie, wazony na kwiaty, odwiedźmy toaletę byśmy później w dniu wesela nie musieli się niczym martwić.

Musimy poznać także godzinę rozpoczęcia wesela, która powinna być mniej więcej półtorej godziny po rozpoczęciu ceremonii w kościele, musimy policzyć czas na życzenia przed kościołem i na dojazd na wesele, a także planowaną godzinę zakończenia wesela by wiedzieć na którą np. zarezerwować transport.

Bardzo ważne jest menu weselne, powinniśmy dostać od kierownictwa sali dokładny wypis dań jakie będą serwowane, o jakich godzinach i w jakim odstępie czasu, w domach weselnych nigdy nie jest tak że jest ustawione jedno sztywne menu, zawsze możemy sobie wybrać dania oczywiście w ramach jakie określa lokal, dowiedzmy się nawet takich szczegółów jak np. ile kawałków mięsa przypadnie na jednego gościa, ile będzie dodatków do obiadu czy zostanie podane wino do obiadu i inne napoje.Zadbajmy o profesjonalną dezynfekcję szczególnie toalety oraz możliwie o ręczniki jednorazowe dla gości do wycierania rąk oraz twarzy – higiena przeciw covid owa to podstawa!

Wybierzmy przystawki przed obiadem tak zwane entre oraz przynajmniej dwa rodzaje zup do wyboru nikt z nas przecież ni lubi jeść rosołu czy pieczarkowej na siłę jeżeli nie lubi. Jak już zapoznamy się ze wszystkimi detalami sali, przystąpmy do podpisania umowy, przeczytajmy dokładnie to co za chwilę podpiszemy, razem ze spisaniem umowy wpłacamy zadatek zazwyczaj w wysokości 10% planowanej ceny całego wesela. Domy weselne bardzo często proponują zorganizowanie dodatkowych atrakcji takich jak np. pokaz sztucznych ogni po oczepinach, przejazd bryczką jeżeli okolica na to pozwala, warto pomyśleć o dodatkowych atrakcjach ale miejmy na uwadze że każdy dodatkowy element to nie mały wydatek.

Jeżeli na nasze wesele przyjdą rodzice z małymi dziećmi, powiedzmy o tym w restauracji, za dzieci bowiem nie płacimy pełnej ceny ja za osobę dorosłą, zazwyczaj jest to 30% dla dzieci do lat 3 i 50% dla dzieci do lat 12, starsze dzieci a w sumie już młodzież liczone są jak osoby dorosłe, czasem restauracje mają specjalny kącik zabaw dal dzieci tak by rodzice mogli spokojnie się bawić.

Przy podawaniu liczny osób jakie będą na weselu, musimy podać wziąć pod uwagę liczbę osób z orkiestry, D-ja, kamerzystę czy fotografa, opłata za te osoby wygląda różnie, jedne restauracje liczą sobie normalną pełną stawkę a inne np. 70% ceny za osobę, dogranie takich szczegółów z kierownictwem sali jest bardzo ważne by uniknąć nie przyjemnych sporów przy rozliczeniu końcowym, gdy to okaże się że nie mieliśmy pojęcia o tym że musimy za takie osoby zapłacić. Po spisaniu umowy możemy spokojnie zająć się kolejnymi sprawami których jest cała masa do załatwienia przed ślubem.

Warto wspomnieć że zabawa weselna zazwyczaj kończy się około 4 czy 5 godziny nad ranem a obiad weselny maksymalnie o 1 w nocy.

Formalności w USC

Jeżeli decydujemy się na ślub konkordatowy czyli brany w kościele, wszystkie formalności i dokumenty dostarczamy księdzu w parafii w której odbędzie się ślub. Jeżeli natomiast pragniemy wziąć ślub tylko cywilny, wszystko załatwiamy w Urzędzie Stanu Cywilnego, tam przedstawiamy odpis akty urodzenia i dowody osobiste.

Zazwyczaj w USC nie ma problemu z zarezerwowaniem daty, gorzej może być z godziną ale przy odpowiednim wyprzedzeniu czasowym nie powinniśmy mieć i z tym problemu, chyba że decydujemy się na ślub w popularnym terminie. Czasem pary decydują się na podwójny ślub, wtedy część formalności musimy dokonać w USC a część w Kościele, z uwagi na skomplikowaną procedurę takiego ślubu i bieganiny od USC do Kościoła Dniu Ślubu pary w większości decydują się na ślub konkordatowy.

Dokumenty potrzebne do zawarcia związku małżeńskiego

Z dokumentów z urzędu potrzebujemy : skrócony akt urodzenia i dokument z urzędu o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego, na tym dokumencie panna po raz pierwszy oświadcza czy po ślubie przyjmuje nazwisko męża, czy zostaje przy swoim czy też będzie nosiła nazwisko dwu członowe, przyszli małżonkowie oświadczają także po raz pierwszy jakie nazwisko będą nosiły ich przyszłe dzieci.

Jest to pierwszy namacalny dowód na to że małżeństwo jest coraz bliżej, taki dokument otrzymany z urzędu zanosimy do kancelarii księdza, bo to on po naszym ślubie zobowiązany jest dostarczyć z powrotem do urzędu z potwierdzeniem ze ślub został zawarty, jeżeli ksiądz zapomni w ciągu 7 dni od daty ślubu to zrobić to mogą być problemy, ale nie martwy się tym księża są sumienni w swoich obowiązkach, dokument ten podpisujemy na ceremonii ślubnej w kościele, robią to też nasi świadkowie, panny które zdecydowały się przyjąć nazwisko męża po raz ostatni podpisują się panieńskim nazwiskiem, podpisanie tego dokumentu przez Państwa Młodych, świadków i księdza jest dowodem i potwierdzeniem że związek małżeński został prawomocnie zawarty, na podstawie tego dokumentu USC sporządza później akt zawarcia związku małżeńskiego.

Poza wyżej opisanym dokumentem, odpisem aktów urodzenia przyszłych małżonków, i ksera dowodów osobistych z urzędowych dokumentów nic więcej nie potrzebujemy, ale oczywiście pozostaje jeszcze sprawa załatwienia dokumentów i formalności w Kościele ale o tej kwestii dowiecie się już z osobnego artykułu.

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *