Masz w planach budowę swojego domu i zastanawiasz się, jakie będą koszty? Przede wszystkim musisz zdawać sobie sprawę z tego, że koszt budowy domu, to nie tylko koszt materiałów budowlanych i robocizny. Nawet jeżeli masz własną działkę i odpada Ci koszt zakupu terenu pod budowę domu, licz się z tym, że czeka Cię wiele opłat dodatkowych. Jakie to są opłaty?

Opłaty podczas budowy domu

Przede wszystkim rozpoczynamy od pozwolenia na budowę. To, że działka jest nasza i wokół są same domki jednorodzinne, nie jest równoznaczne z tym, że otrzymamy pozwolenie na budowę domu, tym bardziej od ręki. Aby dostać zgodę, pozwolenie na budowę domu, zwracamy się z prośbą, wnioskiem o to do starostwa powiatowego. Musimy mieć szereg dokumentów, od projektu, przez wytyczne od geodety, często również geologa.

Sprawdź Polski ład

Aby w ogóle móc złożyć wniosek, musimy mieć projekt wykonany przez architekta i inżyniera budownictwa, również przez specjalistów którzy zajmują się instalacjami: energetycznymi, kanalizacją i doprowadzeniem wody, często też gazu.

Zgoda na budowę domu

Oznacza to w praktyce, że choć nie jesteśmy pewni, czy w ogóle na naszej działce będzie można zbudować dom, musimy wydać pieniądze na jego projekt, by ubiegać się o pozwolenie. To trochę błędne koło, ale przepisów nie da się ominąć.  – 70 m dom

Budowa domu – mapy geodezyjne

Czekają nas koszty sporządzenia mapki przez geodetę, zbadania gruntu przez geotechnika często z konsultacją geologa, czekają nas koszty sprzętów które musimy wynająć lub kupić, koszty związane z nadzorem budowlanym i kierownictwem budowy, tak więc poza materiałami i robocizną dojdzie nam sporo dodatkowych wydatków, o których często przy szacowaniu kosztów budowy domu zapominamy.

Ile kosztuje malowanie elewacji domu

Chcesz odświeżyć swój dom i zastanawiasz się nad przemalowaniem elewacji? Jakie będą koszty takiego zabiegu i czy to się opłaca? Przede wszystkim, kiedy szacujesz koszty jakichkolwiek robót remontowych i budowlanych, musisz wziąć pod uwagę to, co masz na dzień dzisiejszy. Jeżeli w elewacjach są jakiekolwiek ubytki, trzeba będzie je najpierw zalepić, albo w inny sposób zabezpieczyć, by całość wyglądała po przemalowaniu dobrze.

Czyszczenie elewacji domu

Często elewację trzeba najpierw oczyścić z brudu i kurzu, ponieważ zwłaszcza w terenach miejskich, szczególnie w dużych aglomeracjach, nasze elewacje już po roku mają na sobie ślady związane z sadzą czy innymi osadami. By farba dobrze mogła przylegać do elewacji, trzeba tę elewację najpierw oczyścić, do czego najczęściej używa się sprzętów, które generują strumienie wody pod wysokim ciśnieniem. Licz się więc z kosztami wykonania korekt, jeśli w elewacji są jakieś ubytki, oraz z kosztami mycia, czyszczenia elewacji przed malowaniem.

Jaka farba do malowania elewacji domu

W zależności od tego na jaką farbę się decydujesz, czy będzie to zwykła emulsja czy farby które są odporne na mróz, albo farby podobne do tych olejnych, ceny się zmieniają. Najtańsza będzie zwykła emulsja, najdroższa farba mrozoodporna, którą dodatkowo można myć wodą czy detergentami, kiedy się zabrudzi. Musimy liczyć się nie tylko z kosztem farby, ale i z kosztem zakupu sprzętu do malowania lub kosztem wynajęcia i zatrudnienia ekipy robotników, którzy wykonają odświeżenie elewacji za nas.

Koszt sprzętu do malowania domu

Koszty ciśnieniowego sprzętu do malowania są dość wysokie w porównaniu z kosztami zakupu pędzli i wałków, jednak wówczas praca idzie szybciej. To samo jeśli chodzi o zatrudnienie ekipy z profesjonalnym sprzętem, albo bez takowego.

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *