Góry stołowe to jedne z najatrakcyjniejszych pasm górskich w Polsce, co roku odwiedza je cała rzesza turystów żądna nie tylko górskich wypraw ale i wypoczynku w znanych kurortach takich jak Kudowa Zdrój, Polanica, Duszniki czy Karłowa.
Każde z tych miast ma doskonale zorganizowany ruch turystyczny, znajduję się tam wiele hoteli, pensjonatów a przed wszystkim tak lubiane przez kuracjuszy sanatoria i pijalnie leczniczych wód mineralnych. Wybierając się do któregoś z w/w kurortów możemy skorzystać z licznych zabiegów leczniczych, szczególną popularnością wśród turystów cieszą się masaże, seanse w grotach solnych, które są polecane dla osób z chorobami górnych dróg oddechowych, krioterapia czy okłady borowinowe, zanim jednak wybierzemy się na okłady czy do krio komory zapytajmy lekarza czy możemy skorzystać z takich zabiegów, inaczej wygląda sprawa zabiegów dla kuracjuszy przebywających w sanatoriach, jeżeli zdecydujemy się wypoczywać w ten sposób w cenę pobytu zazwyczaj wliczona jest wizyta u lekarza który ustawi nam odpowiednie dla naszego zdrowia zabiegi. Kurorty Gór Stołowych mają bardzo długą historię turystyczno- wypoczynkową sięgającą jeszcze XIX wieku, dlatego jest tam wiele atrakcji, jednym słowem dla każdego coś fajnego.

Góry Stołowe i znajdujące się w nich kurorty to :

  •  szeroka baza noclegowa
  • zabiegi poprawiające zdrowie i samopoczucie
  • pijalnie wód mineralnych
  • ciekawe zabytki takie jak np. Kaplica Czaszek
  • miejsca w których możemy zobaczyć jak wyglądało życie przodków (skanseny i muzea)
  • piękne widoki rozciągające się z górskich szczytów
  • ciekawe trasy do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej
  • możliwość jazdy konnej i łowienia ryb
  • mikroklimat sprzyjający wypoczynkowi i nabieraniu sił
  • miejsca historyczne
  • niedaleka odległość do Czech ( piesze i samochodowe przejścia graniczne)
  • możliwość odbycia wycieczki na czeską stronę (Hradec Karlowe, Aderszpaskie Skały, Praga, Zamek w Nachodzie itp.)
  • atrakcje dla najmłodszych

Wypoczynek w Górach Stołowych to masa atrakcji oraz regeneracja sił fizycznych i psychicznych.

KUDOWA ZDRÓJ

Kudowa Zdrój to kurort znany z licznych sanatoriów utytułowanych głównie w centrum miasteczka, zabytkowy obiekt sanatoryjny znajduję się w samym Parku Zdrojowym obok pijalni wód w której możemy napić się wód o różnych właściwościach zdrowotnych, park jest najładniejszym miejscem miasteczka, to wokół niego kumuluje się większość restauracji, barów i innych atrakcji, przy odrobinie szczęścia możemy trafić na koncert operowy czy balet, bo Kudowa ta bardzo lubiane miejsce poznańskich artystów Opery Poznańskiej ale oczywiście nie tylko.
Co roku w Kudowie od 47 lat odbywa się Festiwal Moniuszkowski na który ściągają melomanii z całego kraju a Dyrektorem Artystycznym jest Sławomir Pietras- Dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Pierwszy Festiwal Moniuszkowski odbył się w 1963r i promował jedynie muzykę w formie koncertowej, przez kolejne lat festiwalu odbyło się około 50 inscenizacji oper Moniuszki a sala koncertowa zawsze była pełna słuchaczy. Festiwal ten odbywa się zazwyczaj pod koniec lipca.
Kudowa to nie tylko atrakcje dla ducha ale i dla ciała, poza wspomnianymi wcześniej zabiegami możemy odwiedzić Aqua Park, który znajduję się w centrum miasta i oferuje poza dużym basenem, mniejszy basen z wodnymi masażami, sztuczną rzekę, zjeżdżalnie, jacuzzi i basenik dla dzieci z mini zjeżdżalnia, na miejscu znajduje się również sauna.

Park Zdrojowy to piękny zielony azyl w centrum miasta, z licznymi alejkami spacerowymi i ławeczkami  ukrytymi w cieniu lub w słońcu dla zwolenników opalania, dookoła otoczają nas wszechobecne kwiaty i zadbane drzewa, od strony Sanatorium znajdują się urocze kawiarenki z ogródkami letnimi oraz słynna wspominana już wcześniej pijalnia wód mineralnych. Usytuowany jest tutaj również Zakład Leczniczy w którym możemy odbywać zabiegi lub kupić sobie kosmetyki i medykamenty do zabiegów w domu (domowe spa). W Parku Zdrojowym organizowane są liczne koncerty plenerowe, bowiem znajduje się tu muszla koncertowa. Na końcu Parku znajduję się staw z kolorowymi rybkami i fontanną, który możemy obejść dookoła. Jedna z alejek parkowych prowadzi na szczyt Góry Parkowej, gdzie znajduję się altanka dla zakochanych. Góra Parkowa to najwyższe wzniesienie znajdujące się w Kudowie, szczególnie urocza jest jesienią kiedy to liczne liściaste drzewa jakie ją porastają zmieniają się w paletę barw, wtedy to możemy zobaczyć jak wygląda prawdziwa złota polska jesień.
Warto wejść również do Sanatorium w Parku Zdrojowym i zobaczyć kolekcję starodawnych sukien jakie nosiły damy spacerujące po Kudowie, oglądając je każda Pani może w wyobraźni przenieść się do czasów fraków, meloników i dżentelmenów.

Kudowa Zdrój posiada dobrze rozwinięta sieć gastronomiczną, mamy tu najróżniejsze restauracje, kawiarenki, bary, pizzerie, możemy zjeść pyszne gofry, lody czy naleśniki.

MUZEUM KULTURY LUDOWEJ PODGÓRZA SUDECKIEGO W KUDOWIE ZDROJU

Muzeum to znajduję się w miejscowości Pstrążna i znane jest także pod nazwą Skansen w Pstążnej. Ekspozycja to domy i chaty z pogórza sudeckiego i ponad dwa tysiące przedmiotów związanych z codziennym życiem dawnych mieszkańców, bardzo fajne w muzeum jest to że możemy dotknąć eksponatu, zasiąść za stołem i poczuć się jak w dawnych czasach. Okres z jakiego pochodzą chaty i przedmioty to XVIII-XX wiek. Do tej pory odrestaurowano i udostępniono turystom 6 chałup z Szalejowa Dolnego, Kudowy, Nowej Łomnicy a także dzwonnice z Gołaczowa, kuźnie z Pstrążnej oraz stodołę z Czermnej, prace remontowe trwają cały czas i praktycznie z roku na rok możemy zwiedzić więcej obiektów. Atrakcją dla dzieci mogą okazać się pokazy odkuwania żelaza organizowane w kuźni. W okresie letnim od maja do października odbywają się imprezy, na których możemy posłuchać muzyki ludowej, zobaczyć ludowe rzemiosło takie jak garncarstwo czy tkactwo. W salach wystawowych czynne są wystawy :

  • etnograficzna
  • archeologiczna
  • historyczna
  • czasowa

Dużą atrakcją turystyczną jest pokaz tradycyjnego wypieku chleba, który możemy później zjeść z domowym smalcem i ogórkiem, receptura pieczenia chleba pochodzi z XVII wieku.
Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 18.00 a w okresie od listopada  do lutego od godziny 10.00 do 16.00

GOSPODARSTWO RYBNE W PSTRĄŻNEJ

Niedaleko Skansenu znajduję się łowisko, na którym amatorzy wędkarstwa mogą spróbować swoich sił i wypróbować swoje wędkarskie umiejętności. Jest to bardzo fajne miejsce otoczone zielonymi pagórkami a złowione rybki możemy oddać kucharzowi który przygotuje z nich dla nas pyszny obiad.
Ryby na jakie możemy zapolować to głównie pstrągi i karpie. Co ważne nie musimy mieć ze sobą żadnego sprzętu ani zanęty, wszystko dostaniemy na miejscu bez dodatkowej opłaty.
Fajne miejsce zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci, tata z dziećmi może łowić rybki a mama w tym czasie może się opalać na tarasie.
Właściciele łowiska organizują także ogniska i pieczenie jagniąt czy prosiaka.
Na terenie łowiska znajduję się parking i punkt gastronomiczny a którym poza rybami możemy zjeść także inne dania, napić się zimnych napojów czy zimnego piwka.
Aby dojechać do Łowiska kierujemy się tak samo jak na Skansen, znajduję się ono w odległości 7 km od Kudowy.

SKANSEM GINĄCYCH ZAWODÓW

Jest to teren niedaleki Kudowy, nieopodal słynnej Kaplicy Czaszek, warto więc tak zaplanować wycieczkę byśmy zobaczyli te dwa miejsca w jednym dniu.
W skansenie możemy zobaczyć zawody które w dzisiejszych czasach już nie istnieją albo wymierają, jest to bardzo ciekawa lekcja historii szczególnie dla dzieci i młodzieży. Zgromadzono tu wiele ciekawych eksponatów dotyczących różnych rzemiosł a także rolnictwa. Na terenie muzeum jest też mini zoo z fajnymi zwierzakami i ptakami co dodatkowo umili nam czas zwiedzania. Na zgłodniałych czeka pajda chleba ze smalcem i ogórek. Na miejscu możemy również zobaczyć pokaz np. garncarstwa czy tkactwa, przy odrobinie szczęścia sami będziemy mogli wykonać naczynie.

KAPLICA CZASZEK

Jest to bardzo ważny zabytek ziemi kłodzkiej, przyczyną  jej powstanie jest niestety śmierć, jest to bardzo mroczne miejsce, może być nawet przerażające dlatego zastanówmy się czy zabierać ze sobą małe dzieci. Kaplica ta znajduje się w miejscowości Czerna, zlokalizowana jest przy Kościele Parafialnym Świętego Bartłomieja. Jest to największa kaplica czaszek, znajduje się tam około 3 czaszek a kolejne 21 tysięcy w krypcie pod kaplicą,ułożone na wysokość 2m wszystkie te czaszki umieścił tam Wacław Tomaszek tamtejszy ówczesny proboszcz z pochodzenia Czech, był on człowiekiem rozmyślającym o śmierci całe życie, pełnił on rolę proboszcza przez 40 lat a ostatnie 30 poświęcił budowie kaplicy, pomysł prawdopodobnie zrodził się mu podczas zwiedzanie rzymskich katakumb, w 1775r ksiądz Wacław przebywał w Rzymie i zwiedzał otwarte groby chrześcijan którzy masowo ginęli za panowania cesarza, był przerażony, wrażenia jakie doświadczył miały znaczny wpływ na jego dalsze życie, po powrocie do swojego rodzimego miasta zauważywszy że niedaleko kościoła płytko pod ziemią znajdują się niezliczone szczątki ludzkie były to szczątki ofiar wojny trzydziestoletniej, wojny siedmioletniej a także epidemii cholery jaka przetoczyła się przez ziemię kłodzką, razem ze swoim grabarzem zaczął wydobywać ludzkie szczątki i gromadził je w kaplicy, przez 18 lat. Jest to jedna z trzech takich kaplic w Europie, ściany i sufit są wyłożone czaszkami, pośrodku umieszczono figurę ukrzyżowanego Chrystusa. Obecnie wnętrze wygląda tak samo jak przed laty, jednak niektóre z eksponatów przeniesiono do szklanej gabloty. Przyglądając się czaszkom możemy zauważyć zmiany chorobowe,  przestrzelenia, możemy nawet spróbować domyśleć się skąd pochodził nieszczęśnik po charakterystycznej budowie czaszki jak np. Tatar. W Kaplicy spoczęły także szczątki proboszcza, grabarza a nawet wójta Czermnej.

Jest to miejsce pełne refleksji nad życiem i śmiercią, budzi emocje jakie na co dzień nie są nam znane a napis memento morii jeszcze bardziej nam uświadamia przemijanie.
Przed wejściem do Kaplicy, umieszczone zostały dwie figury aniołów, rzeźbę czaszki ze skrzyżowanymi kośćmi oraz zegar.
Do Kaplicy wchodzimy w max. 10 osobowej grupie, pamiętajmy że jest to miejsce szczególne i musimy zachować powagę, nie można również wykonywać we wnętrzu Kaplicy zdjęć.

foto:

https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C3%B3ry_Sto%C5%82owe#/media/Plik:Widoczek_10062005_2.jpg

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *