Źle się czujesz – zawsze możesz poprosić o pomoc pod telefonem POMOC 112 – Gorączka, to naturalny sposób naszego organizmu, który broni się przed chorobą wywołaną bakteriami i wirusami. Pojawia się głównie, kiedy dopada nas grypa, przeziębienie, kiedy wychłodziliśmy nadmiernie lub przegrzaliśmy organizm, kiedy cierpimy na choroby wywołane wirusami. Dzięki podwyższeniu temperatury przez organizm, praca systemu odpornościowego zostaje przyspieszona, pobudzona. Przyspieszony zostaje także nasz metabolizm, umiemy więc wyrzucić ze swojego organizmu toksyny znacznie szybciej i sprawniej.
38 stopni gorączki – zbijać czy nie zbijać?
Temperatura podniesiona do 38 stopni, nie zagraża nam w żaden sposób i nawet nie powinniśmy próbować jej redukować, zbijać. Jednak jeśli jest ona wyższa niż 38 stopni, zwłaszcza w przypadku dziecka, powinno się spróbować zbić gorączkę. U osób zdrowych dobrze sprawdzą się produkty w tabletach typu Aspiryna czy Ibuprom oraz leki do rozpuszczenia w gorącej wodzie typu Fervex.
Jednak w przypadku osób cierpiących na jakieś dolegliwości lub dla kobiet w ciąży, tego typu farmakologiczne środki obniżające gorączkę nie powinny być stosowane. Pozostają wówczas metody naturalne. Możesz spróbować szeregu naparów, wśród których z pewnością znajdziesz coś dla siebie, co pomoże zbić gorączkę i nie będzie odrzucało Cię swoim smakiem. Najbardziej polecany podczas grypy, jest napar z rumianku.
Dodatkowo pomaga on wyleczyć katar i kaszel, a także zredukować bóle głowy. Równie dobrze sprawdzi się napar z czarnego bzu, który poza swoimi właściwościami redukującymi gorączkę, działa dodatkowo moczopędnie, co oczyszcza nasz organizm z toksyn. Bardziej delikatnym środkiem będzie napar z bratka, który powoduje zbicie gorączki lecz nie ma żadnych dodatkowych działań. Możesz spróbować także herbaty z lipy (z kwiatostanu lipy), która redukuje delikatnie gorączkę i wzmacnia pocenie się organizmu, co podobnie jak działanie czarnego bzu, oczyszcza organizm z toksyn. W przypadku wysokiej gorączki, dobrze sprawdzi się napar z kory białej wierzby. Możesz spróbować także wykorzystać nalewkę z białej wierzby, jednak tylko wtedy, kiedy nie ma do tego przeciwwskazań. Jeśli żaden z wymienionych naparów Ci nie odpowiada, spróbuj gęstego syropu z malin.