Przeziębienie rozwija się w naszym organizmie powoli, jednak zdecydowanie łatwiej się nim zarazić od innych osób. Przyczyną jest kichanie, kaszel, ale i zwykłe podawanie sobie ręki czy przebywanie z osobą przeziębioną w tym samym pomieszczeniu. Stąd u dzieci (i dorosłych również) częste grupowe zwolnienia z powodu przeziębienia, które niezwykle łatwo się rozprzestrzenia. Wirusy wywołujące przeziębienie rozwijają się i rozmnażają przez około dwadzieścia cztery godziny, czasami do trzech dni. Odczuwa się wówczas nieprzyjemne drapanie w gardle, poczucie suchości, czasem ból gardła.

Objaw przeziębienia

Pierwszymi wyraźnymi objawami przeziębienia jest katar i suchy kaszel. Katar przeważnie ma postać płynu przypominającego wodę, nie masz zatkanego nosa, ale ciągle czujesz w nim wilgoć.

Suchy atak kaszlu

Suchy kaszel, to reakcja organizmu na wirusy, które rozprzestrzeniają się w nim. Po pewnym czasie, kaszel suchy zamieni się w kaszel mokry. Przy kasłaniu będziesz odczuwać wydzielinę przypominającą śluz. Nie możesz wtedy mówić normalnie, czujesz, jakby Twoje gardło było zmęczone, oddech może stać się chrapliwy. Czasami możesz niemalże stracić głos (oczywiście tylko na krótki czas).

Zwalczanie przeziębienia

Przeziębienie, jeśli postarasz się odpowiednio je zwalczać, powinno minąć po pięciu dniach. Jak rozpoznać, że to jednak nie przeziębienie, a grypa? Jak odróżnić grypę od przeziębienia? Objawy grypy są bardziej nieprzyjemne i towarzyszy im gorączka. Powoduje przechodzące nas od stóp do głów dreszcze.

Nagły atak Grypy

Grypa atakuje bez ostrzeżenia. Jeśli budzisz się rano, masz gorączkę, boli Cię gardło a Twój nos jest zatkany, podczas gdy poprzedniego dnia czułaś się zupełnie normalnie, prawdopodobnie masz do czynienia z grypą. W przypadku grypy, oprócz dolegliwości podobnych do przeziębienia, pojawiają się bóle mięśni, stawów, intensywne i silne bóle głowy. Czujesz ogólne osłabienie organizmu i niemalże nie możesz ruszyć się z łóżka.

Powrót do zdrowia po grypie

Powrót do zdrowia będzie możliwy nie wcześniej niż po tygodniu leżenia w łóżku, z czego pierwsze trzy dni będą najbardziej uciążliwe. Jeśli zatem nie jesteś w stanie wstać z łóżka, wszystko Cię boli i czujesz ogólne zmęczenie, to prawdopodobnie dopadła Cię grypa, nie zwykłe przeziębienie.

 

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *