Domowe, tak zwane babcine sposoby na kaszel i katar, mogą być równie skuteczne, co leki farmakologiczne. Są za to bezpieczniejsze i zdrowsze dla naszego organizmu, który nie zostaje dodatkowo obciążony składnikami leków. Na ból gardła doskonale sprawdzą się płukanki z sody oczyszczonej, wszelkiego rodzaju ziół (na przykład szałwii) czy kapusty. Dzięki temu zwalczysz także kaszel i pozbędziesz się dyskomfortu w gardle. Kapusta zawiera sól potasową i siarkę, które potrafią przynieść ulgę nawet w bardziej zaawansowanych stanach zapalnych. Liście kapusty zanurz w gorącej wodzie i potraktuj je tłuczkiem (na przykład takim do mięsa). Objawy jakie są podczas przeziębienia i grypy to właśnie katar i kaszel.
Przyłóż je do szyi i opatul szalikiem. Jeśli jesteś w stanie, możesz wypić napar. Jeśli nie, przygotuj sobie wspomnianą wcześniej szałwię lub sodę oczyszczoną z wodą.
Uwaga na COVID – Zobacz co o nim wiemy
Kaszel i katar – okłady z ciepłego termoforu
Gorące okłady mogą zdziałać wiele, zarówno w przypadku kaszlu jak i kataru. Zanurz się pod ciepłym kocem, przytul do swojej klatki piersiowej termofor owinięty kocem i ciesz się tym fantastycznym uczuciem, kiedy kaszel przestaje męczyć, katar spływać po brodzie, a ból gardła znika powoli. Spróbuj syropu z cebuli, jeśli kaszel nie daje za wygraną. Najłatwiej będzie go przygotować ścierając cebulę na tarce (wykorzystaj do tego zdrowego domownika, jeśli do kaszlu i kataru nie chcesz dołożyć sobie dodatkowo łez), dodając do niej miód i sok z cytryny.
Może nie brzmi całkiem zachęcająco, ale smakuje nieźle. Jeśli jednak nie możesz przełknąć cebuli (bo Twoje gardło nie jest w stanie, albo po prostu jej nie lubisz) postaw na sam miód z cytryną, lub miód i cytrynę dodane do herbaty. Z katarem poradzi sobie rumianek lub lawenda. Przygotuj sobie napar i inhaluj się nim, aż nos odetka się. Jeśli to nie działa, dołóż do gorącego naparu kilka kropli olejku kamforowego.
Wąchanie chrzanu pomaga na odetkanie nosa
Jeśli masz nadal problem z odetkaniem nosa, spróbuj powąchać… chrzan. Taki zwykły, prosto ze słoika lub starty bezpośrednio na tarce. Podobnie zadziała czosnek, więc jeśli się go nie boisz, możesz śmiało użyć do walki z katarem.