Na jakie remonty decydujemy się częściej, na remonty generalne i całkowite, czy na remonty częściowe, na przykład tylko jednego pomieszczenia? Od czego zależą nasze decyzje związane z remontami? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na koszty.

Nie każdy z nas może pozwolić sobie na remont generalny całego mieszkania lub domu ot tak, bez dodatkowego zastrzyku gotówki na przykład w postaci kredytu wziętego z banku.

Remonty są generalnie dość sporym wydatkiem dla przeciętnego człowieka. Jednak raz na jakiś czas remont jest konieczny, wręcz nieunikniony.

Remont częściowy naszego domu

Jeśli możemy sobie na to pozwolić, nie żałujemy sobie pieniędzy i środków by odnowić miejsce, w którym mieszkamy. Wówczas chętnie decydujemy się na remonty generalne, często równoległe z zakupem nowych mebli i sprzętów, których używamy na co dzień, takich jak lodówki, pralki, kuchenki czy sprzęt RTV.

Kiedy nasze fundusze i zasoby finansowe są nieco mniejsze, chętniej decydujemy się na remonty częściowe, na przykład jedynie odmalowanie ścian czy nowa tapeta, albo położenie nowych tynków czy kasetonów na suficie.

Kiedy mamy sporo czasu, lubimy remontować i odnawiać nasze mieszkania samodzielnie, własnymi rękami, choć nie wszyscy oczywiście. Jeśli tego nie lubimy, wolimy zdecydować się na pomoc specjalistów, czyli na firmy których głównym zadaniem są remonty.

Remont generalny jaki zakres ?

Remonty generalne są o tyle trudne, jak budowa domu a że ciężko nam często wydać na nie tyle pieniędzy, ile rzeczywiście kosztują. Dodatkowo, często wymagają one przeniesienia się gdzieś z domu na jakiś czas.

Wyobraźmy sobie, że remontujemy chociażby tylko łazienkę i sypialnię w jednym czasie.

Po pierwsze nie ma się gdzie umyć, po drugie nie ma się gdzie wyspać, a po trzecie w domu ciągle są jakieś zanieczyszczenia związane z remontem.

Remontu nie da się przeprowadzić całkowicie na czysto, to znaczy bez kurzu czy kapiącej tu i ówdzie farby. Tak więc remont generalny wymaga od nas czasowej ewakuacji, która nieszczególnie jest dla nas komfortowa.

Z drugiej strony wolimy mieć wszystko z głowy szybko, zamiast remontować w jednym roku kuchnię a w kolejnym przedpokój, wolimy aby wszystko działo się równolegle. Nie jest to zwykły montaż szafy w przedpokoju.

Co jest najważniejsze podczas remontu?

Co jest dla nas najbardziej istotne podczas remontu? Remonty bardzo często oznaczają dla nas spore przedsięwzięcia. Przedsięwzięcia w sensie inwestycji, czyli wydatków, ale i także pod względem czasu. Jeśli remonty trwają długo, jest to dla nas uciążliwe.

Remont wiąże się z hałasem, często z nieprzyjemnymi zanieczyszczeniami, na przykład kurzem związanym ze szlifowaniem tynku na ścianach. To także nieprzyjemny zapach farby, wibracje spowodowane używaniem sprzętów w rodzaju wiertarek. To po długim czasie może przyprawić człowieka o prawdziwy ból głowy.

Szybkie remonty – firma zrobi to szybciej

Wolimy, aby remonty zostały wykonane szybko i sprawnie. Dlatego też często decydujemy się na przykład na skorzystanie z usług firm, które zajmują się remontami na co dzień i mają w tym wprawę. Liczy się dla nas przede wszystkim czas i jakość, ale również cena.

W kwestiach remontów, jak zresztą w wielu innych, liczy się dla nas opinia innych. Często sięgamy po poradę do przyjaciół czy rodziny, chcąc znaleźć odpowiednią firmę remontową która nas nie zawiedzie i przeprowadzi remont tanio, ale i sprawnie i szybko. Lubimy, kiedy wszystko jest wykonane tak jakbyśmy chcieli.

Czasami trudno jest jednoznacznie wytłumaczyć, czego oczekujemy.

Zdarza się, że nie mając czasu na zrobienie zakupów samodzielnie, zrzucamy to na pracowników firmy remontowej, mówiąc na przykład: proszę kupić brązową farbę i przemalować nią futryny. Pracownik kupuje farbę i maluje, ale kiedy później widzimy efekty, okazuje się że to zupełnie nie taki brąz o który nam chodziło.

Tak więc wolimy z reguły być w domu, przynajmniej częściowo, kiedy odbywa się remont. Wcale nie przez brak zaufania do pracowników firmy, która przeprowadza remont, ale właśnie by mieć pewność, że dobrze zrozumieliśmy się z pracownikami.

Kiedy z kolei przeprowadzamy remonty samodzielnie, chcemy aby wszystko szło nam gładko.

Nie lubimy opóźnień, zwłaszcza związanych z naszą własną pracą, którą wykonujemy sami.

Dlatego często sięgamy po porady do firm remontowych, jeśli na przykład nie jesteśmy pewni co do tynku, jaki powinniśmy użyć na ściany w kuchni i tak dalej.

 

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *