Kupując auto na kredyt mamy kilka możliwości jeśli chodzi o zadłużenia się. Kredyt na auto już od dawna jest standardem w ofercie większości instytucji udzielających kredytów.
Zatem po kredyt na samochód możemy udać się zarówno do banku, jak i innej instytucji finansowej wyspecjalizowanej w udzielaniu pożyczek. Kredyt na auto nie musi być ciężarem, wystarczy, że wśród mnóstwa ofert znajdziemy tę najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb.
Na rynku pojawia się coraz więcej placówek specjalizujących się kredytowaniu samochodów. Mają podpisane umowy z salonami i komisami samochodowymi, dzięki czemu dokonując zakupu w takim miejscu klient może liczyć na atrakcyjniejsze warunki kredytowania.
Zdarza się także, że dealerzy samochodów czy to nowych czy używanych zabiegają o współpracę z dużymi bankami. Dlatego czasem można zobaczyć reklamy z informacją, że kupując w danym salonie można zaciągnąć kredyt w konkretnym banku na preferencyjnych warunkach.
Owe preferencyjne warunki mogą być tylko chwytem marketingowym, ale zawsze można to zweryfikować poprzez porównanie ze standardową ofertą banku oraz z propozycjami konkurencji.
Pożyczka na samochód czy kupić?
Dla uniknięcia pewnych formalności związanych z kredytem samochodowym niektórzy wolą wziąć pożyczkę gotówkową jako mniej kłopotliwą. Nikt nie pyta na co potrzebne nam pieniądze, nikogo nie obchodzi jaki kupimy samochód – nowy, używany, sprowadzany z zagranicy ani w jakim wieku i stanie technicznym.
Dzięki pożyczce zaoszczędzimy wiele czasu na załatwianiu formalności. Nie musimy wykupywać polisy autocasco, która jest obowiązkowym zabezpieczeniem w przypadku kredytu samochodowego. Właściwie wcale nie potrzebujemy zabezpieczenia.
Zamiast zabezpieczenia kredytodawcy stosują wyższą marżę. Ryzyko pokrywają odsetki o kilka punktów procentowych wyższe niż w przypadku kredytów samochodowych, ale skoro zaoszczędzimy na polisie i czasie może warto.
Brać pożyczkę gotówkową na samochód?
Plusem pożyczek gotówkowych jest ich powszechna dostępność i duża konkurencyjność poszczególnych ofert. Jest idealnym rozwiązaniem, gdy bank odmówi nam kredytu samochodowego.
Jednakże może mieć też spory minus, zwłaszcza jeśli marzy nam się samochód z wyższej półki. Może się zdarzyć, że w ramach pożyczki nie dostaniemy takiej kwoty, jaka by nas satysfakcjonowała. Wówczas może należy zastanowić się nad pożyczką pod zastaw nieruchomości.
Na co zwracać uwagę, wybierając kredyt na samochód? Przede wszystkim na całkowity koszt – czyli sumę wszystkich kosztów, które poniesie klient w związku z kredytem. Trzeba pamiętać, że całkowity koszt kredytu jest ważniejszy niż wysokość raty.
Czy kupić samochód na raty?
Aby dostać nowy samochód na raty niewiele potrzeba. Idąc do autoryzowanego salonu samochodowego w celu zakupu auta prawdopodobnie sprzedający sam nam zaproponuje taką opcję.
Niejednokrotnie w salonie spotkamy nawet przedstawiciela któregoś z banków specjalizujących się w udzielaniu kredytów samochodowych.
Warto zorientować się, które marki samochodowe są kredytowane przez tzw. banki producenckie.
Kupując, dajmy na to, nowe auto marki XX możemy liczyć na preferencyjne warunki kredytu w banku związanym z koncernem motoryzacyjnym, do którego należy ta marka. Formalności związane z kredytem i ratami zwykle załatwiane są od ręki w salonie podczas kupna samochodu.
Jednakże lepiej nie dać się zaskoczyć i wcześniej dowiedzieć się o szczegóły. Podpisując umowę na zasadzie wchodzę do salonu, wybieram auto, podpisuję umowę kredytową jest nie najlepszym pomysłem.
Po pierwsze można zapomnieć o coś zapytać i wpakować się w kłopoty, których konsekwencję odczuwać będziemy przez kilka lat.
Po drugie nie będziemy mieli szansy porównać oferty banku producenckiego z propozycjami konkurencyjnych instytucji.
Czy warto brać kredyt na samochód?
Tzw. banki samochodowe specjalizujące się w finansowaniu naszych potrzeb związanych z motoryzacją. Przedmiotem kredytowanym może być motocykl, auto osobowe, dostawce, ciężarowe, ciągnik siodłowy, a nawet ciągnik rolniczy, jednym słowem wszystko, co da się zarejestrować. W kredycie można kupić nawet quada, o ile ma homologację.
Nieważne też czy samochód dopiero co zjechał z taśmy produkcyjnej, czy kupowany jest od osoby fizycznej bądź w komisie. Jedyne auta, których bank nie uzna za godne kredytowania to takie, które w dowodzie rejestracyjnym posiadają wpis „składak” lub mają więcej niż 15lat.
Co zrobić, aby kredyt na samochód nie utrudnił nam życia? Z ekonomicznego punktu widzenia powinniśmy spojrzeć na całkowity koszt kredytu – oprocentowanie, prowizję którą pobiera bank oraz koszt wymaganej polisy AC, bez której nie otrzymamy kredytu na samochód. Z punktu widzenia naszego budżetu najistotniejszą kwestią wydaje się być wysokość miesięcznych rat – oczywiście im niższe tym lepiej.
Dlatego powinniśmy się starać o uzyskanie jak najdłuższego okresu kredytowania naszego nowo nabytego samochodu.
Zakup auta na raty jakie są raty
W przypadku, gdy zdecydujemy się na zakup auta na raty, przed podpisaniem umowy należy zastanowić się jaka forma spłaty będzie najbardziej dla nas korzystna. Do wyboru mamy trzy możliwe opcje spłaty kredytu:
- raty stałe,
- raty malejące
- system spłaty z ratą balonową
- Stałe raty stanowią stabilny element comiesięcznego budżetu naszego gospodarstwa domowego, a to pozwala na dokładniejsze planowanie. Jeśli w czasie trwania zobowiązania czeka nas obliczanie zdolności kredytowej, stałe raty są bardzo korzystnym rozwiązaniem ze względu na to, że do obliczeń ważna jest kwota pierwszej raty.
- Spłata malejąca jest formą obniżającą całkowity koszt kredytu, ale jest niekorzystna przy obliczaniu zdolności kredytowej, bowiem pierwsza rata jest największa i najbardziej odbija się na budżecie. Banki często analizują, ile pieniędzy zostanie na życie po odliczeniu raty.
- Trzecia opcja, tzw. kredyt balonowy jest przede wszystkim dla osób posiadających własne oszczędności, czyli wkład własny. Z reguły są to dwie raty – pierwszą wpłaca się na początku, a drugą po ustalonym okresie czasu, najczęściej po okresie 12 miesięcy. Procentowy stosunek rat jest różny i zależy od konkretnego przypadku.
Decydując się na opcję zakupu samochodu na raty, wcale nie jesteśmy skazani sami na siebie w poszukiwaniu odpowiednich ofert.
Wiele instytucji specjalizujących się w sprzedaży samochodów na raty nie dość, że może znaleźć nam samochód, to jeszcze załatwi za nas wszystkie formalności kredytowe. Nam pozostanie tylko podpisać umowę i spłacać regularnie raty według wybranego, określonego w umowie, systemu spłat.
Prowizja przy udzielaniu kredytu na samochód zależy od marki i modelu oraz wieku pojazdu. Nierzadko także różni się między salonami. Zwykle prowizja wynosi od 0 do 5 procent.
Kupując auto musimy je ubezpieczyć, salony i banki proponują ubezpieczenia na miejscu. Z reguły ich oferta, dzięki współpracy z ubezpieczalnią jest dużo korzystniejsza niż gdybyśmy chcieli ubezpieczyć auto na własną rękę.
Biorąc auto na raty musimy także liczyć się z tym, że bank lub instytucja poza bankowa, która kredytuje nasz samochód stanie się jego drugim właścicielem na mocy depozytu karty pojazdu, zastawu rejestrowego lub przewłaszczenia lub cesji polisy AC.
W takim wypadku nie można pojazdu sprzedać, ani uczynić go zastawem w innym kredycie. Dopiero gdy zostaną spłacone wszystkie raty samochód staje się wyłącznie naszą własnością.
Należy jednak pamiętać o jego spłacie.