Pokój dla Twojego dziecka to miejsce, w którym nie tylko będzie spędzało większość swojego czasu. To również strefa, w której będzie uczyło się samodzielności. To jego własne, prywatne miejsce, o które dziecko będzie dbało i w którym powinno czuć się komfortowo.

Oczywiście nie możemy wymagać od trzylatka, czy dziecka w wieku przedszkolnym, że będzie wykonywało wszystkie czynności związane z dbaniem o porządek, a tym bardziej czystość, samodzielnie. Jednak pokój urządzony tak, aby umożliwiał dobrą organizację i odkładanie rzeczy na miejsce, będzie odpowiedni zarówno dla dziecka jak i dla Ciebie, ponieważ nie będziesz musiała walczyć z ciągłym bałaganem.

Jeśli chcesz urządzić pokój jako typowo dziecięcy, możesz postawić na kolorowe meble i na przykład fototapetę z ulubionymi postaciami z kreskówki Twojego dziecka. Możesz jednak wybrać również taki wystrój pokoju, który będzie dobry dla Twojej pociechy nawet po okresie przedszkolnym.

Podziel pokój na strefy

Stonowane kolory bez typowo dziecięcych wzorów również mogą być atrakcyjne dla Twojego dziecka. Coraz modniejsze stają się niskie meble, którym daleko do meblościanek popularnych w czasach PRL.

To świetne rozwiązanie do pokoju dziecka. Podziel pokój na strefy.

Jedna z nich poświęcona będzie na jego ubrania ( takie miejsce ułatwi dziecku nabierania samodzielności w podstawowych codziennych czynnościach ), rzeczy które nosi na co dzień, druga na zabawki a trzecia na naukę.

Miejsce na gry i zabawy w pokoju

Oczywiście w tej ostatniej nie znajdą się zbiory zadań z całkami i pochodnymi.

Jednak jeśli przyzwyczaisz dziecko do tego, że gry edukacyjne, kolorowanki, zgadywanki, zabawy papierem, kolorem, słowem i kredkami – trzymamy w wyznaczonym miejscu, po pójściu do zerówki, a później kolejnych klas, kącik z zeszytami, książkami i ćwiczeniami będzie kojarzył mu się pozytywnie, z zabawami z wczesnego dzieciństwa.

To oczywiście skojarzenia podświadome, mają jednak znaczny, pozytywny wpływ na rozwój dziecka.

Staraj się pokazywać młodzieńcowi, że wszystko ma swoje miejsce. Zabawki tu, ubranek tu, książeczki i ołówki w innym miejscu.

Miejsce w pokoju na maskotki i zabawki

Na maskotki i inne podobne stworzenia, możesz zawiesić na ścianach specjalne koszyki na zabawki. Możesz także przygotować pudełka, w których zabawki będą posegregowane w jasny dla dziecka sposób: klocki, samochodziki albo lalki i inne.

Wystrój pokoju oraz jego organizacja, mogą pomóc dziecku w zrozumieniu, na czym polega istota porządku i czystości w pokoju.

Jak urządzić pokój dla ucznia i nastolatka

Pokój dla ucznia i nastolatka, to zazwyczaj miejsce snu, nauki i rozrywki. To w swoim pokoju dziecko spędza najwięcej czasu. Postaraj się, aby pokój zorganizowany był w taki sposób, aby rozdzielać te trzy wymienione zadania.

Już nawet stare, mające kilka tysięcy lat zasady feng shui, polegały między innymi na podziale pomieszczeń na strefy. Odbywało się to głównie ze względu na wiarę w duchy i wpływ położenia słońca, kierunku geograficznego na funkcjonowanie człowieka.

Jak urządzić biurko z komputerem dla nastolatka?

Patrząc nawet z punktu widzenia czystej logiki i analizy rzeczywistości: faktycznie lepiej funkcjonuje się w miejscu, które jest do tego odpowiednio przeznaczone.

Strefa snu to strefa odpoczynku, łóżko powinno więc być ustawione optymalnie w taki sposób, aby nic nie zakłócało odpoczynku naszego ucznia w czasie nocy. Strefa nauki powinna być zorganizowana tak, aby nic nie odciągało go z kolei od nauki.

Biurko z komputerem na przykład, nie powinno służyć jako biurko przy którym odrabiane jest zadanie domowe, czy przy którym nasz uczeń przygotowuje się do sprawdzianu. Komputer z dostępem do Internetu to typowy odciągacz uwagi.

Jak urządzić miejsce na książki w pokoju dziecka

Postaraj się, aby książki dziecka, zarówno te szkolne jak i z bajkami, czy z beletrystyką w przypadku nastolatków, znajdowały się w strefie nauki. Dzięki temu sięgnięcie po słownik na przykład nie będzie wiązało się z pójściem do innego pokoju, dekoncentracją.

Wspominany komputer powinien należeć do strefy rozrywki. Jeśli chodzi o umeblowanie, coraz popularniejsze są kompaktowe meble, w których możemy zmieścić wiele, nie posiadają jednak szeregu otwartych półek na gadżety i bibeloty.

To pomaga zachować porządek i czystość, bo choć wbrew pozorom mniej dokładnie nasz młodzieniec włoży swoje ubrania do zamkniętej szafki (bo przecież nikt nie będzie ich widział), to jednak łatwiej jest dbać o porządek w miejscach, które zorganizowane są w prosty sposób.

Jak urządzić pokój ucznia

Postaraj się, aby pokój Twojego ucznia nie był w żaden sposób infantylny, ponieważ w przyszłości dziecko może się go wstydzić.

Zrezygnuj z ogromnych pluszaków na rzecz kolorowych foteli w kształcie wielkiej poduchy, z fototapet z Królewną Śnieżką na taką z widokiem morza. Przede wszystkim pamiętaj o funkcjach pokoju ucznia i nastolatka, a dalej o jego estetyce i wyglądzie.

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *