Trwająca jesień i pora grzybobrania sprzyja pieszym wedrówkom po lesie, zwracajmy uwagę na to gdzie się poruszamy i jakie ubranie nosimy, oraz czy jesteśmy odpowiednio zabezpieczeni przed tymi pajęczakamni

Ukąszenie Kleszcza

Kleszcze są rzadziej spotykane niż komary, jednak ich ukąszenia mogą być dla nas znacznie groźniejsze. Po pierwsze, jeśli do naszej krwi dostanie się kleszcz, możemy być narażeni na wirusy i bakterie, które przenoszą te owady.

Po drugie, usunięcie kleszcza w warunkach domowych może być problemem, zwłaszcza jeśli kleszcz zagnieździ się pod pachami, w pachwinach, albo innych wygodnych dla niego, ale niewygodnych dla nas miejscach.

Usunięcie kleszcza w całości

Pamiętajmy, że kleszcza należy usunąć w całości, ponieważ jeśli na przykład zostanie w naszej skórze jego główka, możemy doprowadzić do zakażenia. Aby dobrze zabezpieczyć się przed kleszczami, należy pamiętać o dwóch głównych zasadach. Przede wszystkim odpowiedni ubiór.

Kiedy wybieramy się na spacer do lasu, na grzyby, na wycieczkę w drzewiaste tereny, zawsze dobrze mieć na sobie koszulkę, najlepiej z długim rękawem, która będzie miała wąski kołnierzyk przylegający do naszej szyi.

Rodziny kleszczy

  • Argasidae Koch, 1844 – obrzeżkowate, kleszcze miękkie
  • Ixodidae Dugès, 1834 – kleszczowate
  • Nuttalliellidae Schulze, 1935 – monotypowa z jednym gatunkiem: Nuttalliella namaqua

Atak kleszcza

Kleszcze najczęściej atakują nas z góry, spadając właśnie za koszulkę. Należy pamiętać o podkoszulce włożonej w spodnie, nienałożonej na górę, zwłaszcza u małych dzieci. Trzeba pomyśleć również o odpowiednim obuwiu.

Ubranie do lasu – kleszcze

Najlepiej jest założyć czapeczkę z daszkiem albo kaptur. Jeśli chodzi o sposoby na odstraszanie kleszczy, zwłaszcza w przypadku dzieci podczas leśnych eskapad należy używać środków odstraszających kleszcze dostępnych w drogeriach i aptekach. To spray’e, kremy i balsamy, które możemy nałożyć na skórę. Ich woń odstrasza kleszcze, więc nawet jeśli na przykład kleszcz wpadnie nam za kołnierzyk, nie będzie wgryzał się w naszą skórę.

Kleszcze to pasorzyty zewnętrzne, dla tego żerują i potrzebują żywiciela, mają jednak duże możliwości jeżeli chodzi o przetrwanie w okresie bez żywiciela. Uważajmy.

fot pxhere/

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *