Jak leczymy zeza u dziecka?

Co powinniśmy na ten temat wiedzieć? U dziecka, które ma trzy miesiące, oczy powinny być już ustawione równolegle. Jeśli oko dziecka patrzy w kierunku nosa albo skroni, jest to pierwszy objaw zeza. Zez może ujawniać się tylko w jednym oku, lub w obojgu: raz w jednym raz w drugim. Wówczas konieczna jest wizyta u okulisty, ponieważ dziecko samo nie wyrośnie nam z zeza, to usterka którą trzeba leczyć.

Podczas pierwszej wizyty u okulisty z zezem

Podczas pierwszej wizyty u okulisty możemy ocenić, czy jest to choroba zezowata, czy po prostu chwilowa usterka. Niektóre dzieci będą wymagały obserwacji, ponieważ nie można od razu postawić jednoznacznej diagnozy. Niektóre dzieci mają zeza pozornego, którego się nie leczy, a niektóre dzieci mają zeza tylko okresowo, który  szybko daje się wyleczyć, którego szybko można się pozbyć

Jak leczymy zeza?

Przede wszystkim okulary, ćwiczenia lub operacja. Leczenie powinno się podjąć jak najszybciej po jego wykryciu, wówczas jest duża szansa na wyleczenie i nie wystąpią żadne następstwa choroby. Jeśli choroba jest nieleczona, może powodować powstanie niedowidzenia trwałego w oku zezującym. Co w efekcie oczywiście na stałe upośledza zdolność widzenia. Dla niemowlaków przeznaczone są silikonowe, bardzo mięciutkie okularki, albo soczewki kontaktowe. Dla dzieci nieco starszych, dwulatków, zalecane są plastikowe okulary.

.

Objawy zeza u dziecka

Jakie są objawy zeza u dziecka? Zez to inaczej choroba zezowata, która polega na tym, że praca gałek ocznych jest nieskoordynowana. Można wymienić trzy rodzaje zeza: zbieżny, rozbieżny i pionowy. To schorzenie można zobaczyć, gdy osoba chora, nasze dziecko, patrzy w kierunku mięśnia, który jest porażony.

Gdy nasz maluch widzi gorzej

Gdy nasz maluch widzi gorzej jednym okiem, kiedy nosi okularki zdrowe oko jest zasłonięte plastrem, by chore oko mobilizowało się samoistnie do pracy. Starsze dzieci, które ukończyły już 3 latka, kieruje się zazwyczaj na ćwiczenia wzroku. Wykonuje się takie ćwiczenia w poradni leczenia zeza.

Dziecko jest ospałe, niedowidzi na jedno oko.

Ma zamazany obraz widzenia, pojawiają się bóle głowy, a gałki oczne wyglądają tak, jakby się rozjeżdżały. Dziecko jest ospałe, niedowidzi na jedno oko. Przy zezie towarzyszącym, występuje znaczna różnica w refleksji obu oczu. Oko zezujące towarzyszy ruchami oku, które jest zdrowe, tak zwanemu oku prowadzącemu. Utrzymuje się wówczas stały kąt nachylenia.

Gałki oczu są nieskoordynowane i nie patrzą równolegle za daną rzeczą, przedmiotem. Dziecko, które ma zeza, zazwyczaj ma problemy z widzeniem, często widzi podwójnie.

Kiedy dziecko patrzy na jakiś przedmiot, jedna z gałek ocznych ucieka w inną stronę, rozjeżdża się.

Objawy tej choroby zawsze możemy zauważyć gołym okiem, ponieważ gałki oczu są źle ustawione.

Gałki oczu są nieskoordynowane i nie patrzą równolegle

Kiedy dziecko patrzy na jakiś przedmiot, jedna z gałek ocznych ucieka w inną stronę, rozjeżdża się. Gałki oczu są nieskoordynowane i nie patrzą równolegle za daną rzeczą, przedmiotem. Dziecko, które ma zeza, zazwyczaj ma problemy z widzeniem, często widzi podwójnie.

Przy zezie

Przy zezie pojawiają się dodatkowe objawy: bóle oczu, bóle głowy, niewyraźne widzenie, lepsza ostrość wzroku na odległość niż kiedy dziecko patrzy na coś, co jest blisko, może mieć przekrwione gałki oczne, które uciekają do środka. Kiedy mamy co czynienia z zezem rozbieżnym, sytuacja wygląda nieco inaczej, ponieważ występuje tu krótkowzroczność. Dziecko niewyraźnie widzi na odległość. Jego gałki oczne mogą być bardziej wypukłe niż standardowo powinny być.

 

To w jaki sposób leczymy zeza zależy od wieku dziecka i od tego, jaki jest rodzaj choroby.

https://www.medyk-poznan.pl/uslugi-w-ramach-nfz/poradnia-leczenia-zeza

Operacja zeza

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *