Z bólem gardła, niezależnie czy jest on spowodowany kaszlem suchym czy mokrym, możesz poradzić sobie za pomocą typowo domowych sposobów. Świetnie sprawdzi się picie dużej ilości ciepłych płynów, zwłaszcza, że ból gardła ma często podłoże bakteriologiczne lub wirusowe. Przygotuj sobie napar z lawendy, szałwii, melisy, mięty, rumianku, bratka, brzozy. Właściwie możliwości jest nieskończenie wiele.

Rumianek na ból gardła

Najlepiej sprawdzi się rumianek, który ma właściwości łagodzące i kojące używamy naparu z rumianku również w przypadku infekcji,

  • ran,
  • skaleczeń,
  • zapalenia ucha,
  • problemów z okiem

W zwalczeniu uciążliwego bólu może pomóc Ci także picie herbaty z miodem i cytryną. Miód ma właściwości łagodzące, podobnie jak rumianek, dodatkowo jest bardzo zdrowy dla naszego organizmu. Cytryna natomiast działa jak antyoksydant, ze względu na swój kwaśny odczyn i dużą ilość zawartej w jej soku witaminy C.

Ciepły okład na ból gardła

Dobrze sprawdzi się ciepły okład na gardło. Zamocz miękką, najlepiej bawełnianą ściereczkę w gorącej wodzie lub przygotowanym wcześniej naparze i przyłóż do swojego gardła, najlepiej owijając dodatkowo ręcznikiem, szalikiem lub kocem. Szalik powinien pozostawać na Twojej szyi cały czas, jeśli cierpisz na przeziębienie lub grypę, które powodują nieznośny ból gardła. Jeśli musisz wyjść (nie oszukujmy się, zdarza się że nie mamy innej możliwości i sami musimy pójść sobie po tę wymienioną wcześniej cytrynę do sklepu) absolutnie nie odsłaniaj szyi, wręcz przeciwnie.

Jeśli to konieczne, załóż i dwa szaliki, byle nie odsłaniać bolącego gardła. Możesz sięgnąć po syropy łagodzące ból gardła, ale staraj się wybierać takie, które mają najbardziej naturalny skład. Nie pakuj w siebie niepotrzebnej chemii, ponieważ Twój organizm może to sobie zapamiętać i niekoniecznie w przyjemny sposób odwdzięczyć się za jakiś czas. Postaw na soki malinowe, konfitury z żurawiny czy jeżyny, świeże owoce cytrusowe takie jak cytryny, grejpfruty i pomarańcze, które pomagają łagodzić infekcje, podrażnienia, a co za tym idzie bóle gardła również.

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *