Nasza tarczyca znajduje się w środkowo-dolnej, przedniej części naszej szyi. Kiedy się powiększa, obwód szyi widocznie wzrasta, jeśli zakładamy sweter z golfem czy koszulę z kołnierzykiem, odczuwamy dyskomfort. Powiększenie tarczycy możemy wykryć, zobaczyć gołym okiem, samodzielnie. Może zauważyć to także ktoś z naszych bliskich lub lekarz podczas zwykłego badania.

Powiększenie tarczycy, nazywane wolem, może powodować utrudnione oddychanie, czasem kaszel. Jeśli wole staje się bardzo duże, możemy mieć problem z przełykaniem płynów, pokarmów, a nawet śliny. Kiedy naszemu organizmowi brakuje hormonów tarczycy, może być to przyczyną rożnych, niezwiązanych do końca ze sobą objawów. Odczuwamy wówczas uczucie zimna, czujemy osłabienie.

Tarczyca a zmiany w wadze

Przybieramy na wadze, nasza skóra staje się zimna, sucha, krucha (łatwo się złuszcza i pęka), włosy stają się łamliwe. Serce pracuje nam wolniej, podobnie jak nasza pamięć niestety. Niedomiar hormonów produkowanych przez tarczycę, określamy jako jej niedoczynność. Nadczynność tarczycy z kolei to sytuacja, kiedy nasz narząd produkuje nadmiar hormonów. Nasz metabolizm wówczas przyspiesza. Chudniemy, choć nie zmieniamy diety. Nawet jeśli będziemy spożywać większą ilość posiłków niż poprzednio, prawdopodobnie stracimy dość sporo na wadze.

Osłabienie podczas chorej tarczycy

Może nam towarzyszyć osłabienie (organizmowi brakuje odżywienia, trawi i przerabia na energię przyswojone posiłki szybciej, jednak organizmowi starcza to na krótko), odczuwamy napady gorąca. Często możemy odczuwać problemy ze snem i koncentracją.

Drażliwość a tarczyca

Pojawiają się zmiany nastroju, drażliwość, spowodowane głównie wspominanymi problemami z koncentracją. Odczuwamy nadmierne pocenie się, kołatanie serca. Nasz układ pokarmowy powoduje zwiększenie perystaltyki jelit.

Zaburzenie miesiączki a chora tarczyca

U kobiet mogą pojawić się zaburzenia miesiączki, przeważnie wydłużenie cyklu miesiączkowego. U mężczyzn natomiast, mogą pojawić się problemy z potencją. Objawy niedoczynności i nadczynności tarczycy pojawiają się odpowiednio przy niedoborze i nadmiarze hormonów wydzielanych przez nią. Dolegliwości z tym związane mogą dotyczyć niemalże wszystkich narządów naszego organizmu. Samo powiększenie się tarczycy nie jest groźne, dopóki nie odczuwamy problemów z przełykaniem.

Dbajmy o siebie jesienią i nie zaniedbujmy naszego zdrowia.

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *