Buty to najważniejsza część stroju każdego biegacza. Aby odpowiednio dobrać obuwie nie wystarczy sugerowanie się sloganami z reklam. Jeśli chcesz dobrać buty do biegania profesjonalnie, przeczytaj nasze wskazówki.

U większości osób podczas biegania, pierwsza część stopy jaka dotyka podłoża to pięta, stąd właśnie systemy amortyzujące umieszczane w butach do biegania. Zaobserwuj swoje stopy podczas biegu.

Jeśli kolejna część stopy, która po pięcie styka się z podłożem, to jej wewnętrzna część, to znaczy że należysz do grupy osób, które w bieganiu określa się pronatorami. Jeśli z kolei Twoje stopy uderzając o ziemię nie „nawracają się” do wewnątrz, oznacza że jesteś suspinatorem.

Buty do biegania i uprawniania fitness i aerobiku

Zarówno dla pronatorów i suspinatorów, producenci profesjonalnego obuwia do biegania,( Nie koniecznie takie buty modne buty młodzieżowe ) oferują doskonale przystosowane buty. Stabilizująca część buta, która posiada właściwości amortyzujące, przeważnie wykonana jest z innego koloru materiału, który jednocześnie jest twardszy od reszty.

Również dla biegaczy o stopach neutralnych, u których podczas biegania ciężar ciała rozkłada się równomiernie na całej stopie, producenci butów przygotowują specjalny tym obuwia do biegania.

Przeważnie osoby, których stopy kierują się ku wewnątrz, mają wysokie sklepienie stopy, to znaczy jej wewnętrzną część, która wygina się w łuk.

Osoby, których stopy kierują się na zewnątrz mają wysokie sklepienie, a stopy neutralne łączą się ze średnim sklepienie.

Buty na zajęcia aerobik i fitness

Szacując wysokość sklepienia, można określić, jaki typ obuwia będzie dla nas najlepszy. Możesz zrobić to za pomocą zwykłej kartki papieru.

Namocz stopę w wodzie i odciśnij ją na kartce. Jeśli zobaczysz cały obrys stopy, powinnaś wybierać buty dla pronatorów, jeśli zobaczysz dwie osobne części (piętę i okolice palców) połączone jedynie cienkim paskiem lub wcale, wybierz buty dla suspinatorów. Jeśli wewnętrzna część stopy na kartce jest nieco szersza niż wspomniana wcześniej, wybierz obuwie neutralne.

Pamiętaj, że najlepiej kupować buty do biegania w sklepie, w którym możesz je przymierzyć, nie w sklepach internetowych. Dzięki temu będziesz miała pewność, że dokonujesz dobrego wyboru.

Przez ekspertów związanych ze sportem, kondycja przedstawiana jest jako trójkąt, którego każdy z trzech narożników oznacza kolejno wytrzymałość, siłę oraz umiejętności szybkościowe. Niezależnie od tego, czy chcesz rozpocząć budowanie swojej kondycji, bo chciałabyś zacząć biegać, czy uprawiać kolarstwo czy zapisać się na aerobic, a czujesz że nie jesteś w swojej życiowej formie, zacznij od opracowania planu.

Powinnaś nauczyć się trenować w taki sposób, aby wzmacniać swoją siłę, nabierać coraz lepszej wytrzymałości (związanej z umiejętnością poprawnego oddychania podczas treningu) oraz szybkości.

Aerobik i fitness w klubie

Choć z pozoru ta trzecia cecha kondycji nie jest nam koniecznie potrzebna w przypadku zajęć w rodzaju aerobiku czy fitnessu, jest istotna.

Szybkość jest częścią odpowiedniej koordynacji ruchów, która jest niezbędna w każdej dziedzinie sportu niemalże, nawet w wędkarstwie.

Treningi wytrzymałościowe mają na celu przygotowanie Twojego organizmu do pobierania i transportowania tlenu, który jest niezbędny do funkcjonowania poprawnie każdej części naszego ciała.

Treningi wytrzymałościowe Indoor Cycling

Treningi wytrzymałościowe działają wzmacniająco na nasze serce (po pewnym czasie, nasze serce staje się większe, jego częstotliwość skurczów zmniejsza się, co za tym idzie możesz wykonywać ćwiczenia fizyczne z niższym tętnem).

Trening wytrzymałościowy sprawia również, że kwas mlekowy, który pojawia się w naszych mięśniach przy zbyt dużym wysiłku, będzie wydzielał się w mniejszym stopniu (unikniesz zakwasów).

Trening pod względem siły wzmacnia nasze mięśnie, które nabierają stabilności. Jeśli zaczynasz uprawiać nowy dla siebie sport, chociażby bieganie do którego z pozoru wszyscy jesteśmy stworzeni .

Twoje mięśnie muszą nabrać wprawy i wzmocnić się w miejscach, które podczas danego wysiłku są najbardziej eksploatowane.

Pamiętaj, że aby trening nie był dla Ciebie przeciążeniem, nie powinnaś zakładać ekstremalnego wysiłku. Postaraj się wyposażyć w urządzenie, które pozwoli Ci mierzyć tętno podczas wysiłku. Powinno być ono w okolicach 65-75% RHmax, czyli tętna maksymalnego.

Trening na rowerkach spinningowych (indoor cycling)

Indoor Cycling, to grupowe zajęcia proponowane przez kluby fitness, które polegają na dynamicznej jeździe na specjalnym, stacjonarnym rowerze.

Zajęcia odbywają się pod nadzorem i pieczą wyszkolonego instruktora, w rytm żywej muzyki. Zajęcia tego typu nie tylko pomagają zyskać nam formę zewnętrzną (stracić zbędne kilogramy, wzmocnić mięśnie aby wyglądać atrakcyjnie).

Do bardzo intensywnych zajęć fitness zaliczamy również trening fitness, Zumba, trening cardio i wszystkie ćwiczenia intensywnie spalające  tkankę tłuszczową.

Dodatkowo, a może przede wszystkim, wzmacniamy nasz system sercowo-naczyniowy, nasze serce staje się bardziej wydolne, pracuje regularniej. Nabieramy lepszej kondycji, witalności i umiejętności przełamywania własnych barier. Tego typu zajęcia jeszcze do niedawna dedykowane były tylko sportowcom, głównie cyklistom.

Indoor cycling sport dla kogo?

Dziś proponowane są wszystkim, w nieco złagodzonej formie, dopasowanej do osób początkujących i niewysportowanych, są mniej forsowne, ale nadal dają fantastyczne rezultaty.

Nawet jeśli nie umiesz jeździć na rowerze, IC może okazać się sportem dla Ciebie. Ten rower nie ma prawa się przewrócić, odpada zatem konieczność umiejętności utrzymania równowagi.

W związku z tym, że treningi na rowerkach spinningowych odbywają się w większej grupie, przy dobrze dobranej muzyce, podczas wysiłku czujesz się dodatkowo zmotywowana.

Możesz spalić mnóstwo kalorii, poćwiczyć swoją kondycję i poprawić swoje zdrowie. Ryzyko kontuzji jest niewielkie, dodatkowo spinning nie wymaga od Ciebie specjalnych strojów czy dodatkowych sprzętów.

Indoor cycling – pośladki i uda oraz brzuch

Zapisujesz się na zajęciach, zaczynasz na nie regularnie uczęszczać i czujesz, jak Twoje ciało pośladki, brzuch i uda nabierają nowej, lepszej formy.

Dodatkowo czujesz się lepiej, ponieważ każdy wysiłek fizyczny daje nam poczucie, że zrobiłyśmy dla siebie coś dobrego.

Warto wybrać tego typu zajęcia, zwłaszcza jeśli zależy Ci na regularnym i intensywnym treningu, jednak nie masz ochoty lub możliwości biegać, a chciałabyś nie tylko stracić odrobinę zbędnych kilogramów czy centymetrów, ale również poprawić swoją kondycję fizyczną i samopoczucie.

O zdrowie powinny dbać przede wszystkim osoby otyłe ale również te osoby które pracują zawodowo w trybie siedzącym szczególnie biznes woman, i kobiety pracujące za biurkiem.

Wiele, zwłaszcza dużych klubów fitness, ma już w swojej ofercie zajęcia indoor cycling, czyli treningów na rowerkach spinningowych.

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *