Nasze włosy, choć pozornie delikatne, są same w sobie bardzo silne. Wyobraź sobie nitkę, która ma grubość włosa. Czy nie przerwałaby się znacznie szybciej, niż naturalny włos? Natura wszystko przemyślała sobie bardzo dobrze. Jednak nie przewidziała tego, że będzie wiele szkodliwych czynników, które mogą sprawiać, że nasze włosy tracą swoją siłę, strukturę i blask.

Z jakimi problemami z włosami najczęściej się spotykamy? Jak dbać o włosy? Podpowiemy Ci co nieco w naszym artykule. Kiedy przychodzi zima, najczęstszy problem, który nas bardzo irytuje, to puszenie się włosów.

Jest to spowodowane zmianami w temperaturze oraz elektronami. Tak, to elektryzowanie się włosów sprawia, że zaczynają się one puszyć. Kiedy rozpoczynamy pielęgnację naszych włosów, przede wszystkim zwracamy uwagę na szampon. To nim traktujemy nasze włosy niemalże każdego dnia, z małymi wyjątkami, kiedy po prostu nie mamy na to siły.

Szampon odżywczy do włosów

Szampon odżywczy, który dobrany jest dobrze do rodzaju naszych włosów, sprawia że puszenie się włosów zaczyna znikać. Włosy dobrze odżywione, to znaczy wzmocnione i wypielęgnowane, stają się znacznie bardziej odporne na czynniki atmosferyczne: i zimowe i letnie, czyli mróz i słońce.

Odżywka nawilżająca do włosów, to rozwiązanie nie tylko na lato, kiedy włosy się przesuszają. To także doskonała odżywka na zimę. Oczywiście tak samo jak w przypadku szamponu, powinna być dobrana do rodzaju naszych włosów.

Odżywki nawilżające do włosów

Na przykład: używając odżywki nawilżającej do włosów tłustych, jeśli mamy włosy suche, może im nieco zaszkodzić. Wysuszy je jeszcze bardziej. Jednak bez obaw: do każdego rodzaju włosów można znaleźć odpowiednie produkty.

Są to na przykład odżywki w kremie, które podobnie jak balsamy czy kremy do ciała, są dopasowane i do suchych i do tłustych warunków. Do wyboru mamy także maski intensywnie nawilżające, które nawilżają każdy rodzaj włosów. Są także specjalne preparaty do włosów puszących się, które polecamy zwłaszcza, jeśli puszenie występuje nie tylko zimą.

Chcesz mieć dwa efekty w jednym? Wybierz preparaty nawilżająco-wygładzające do włosów, w formie kremowej lub w sprayu.

Kiedy masz włosy matowe i suche, kiedy masz włosy cienkie i bez objętości, przyda im się rewitalizacja. Możesz zapewnić ją swoim włosom nie tylko odżywkami, ale również stawiając na rewitalizujące szampony. Są dostępne na przykład specjalne szampony i odżywki zwiększające objętość włosów.

Włosy matowe i suche – tłuste  i z łupieżem

Niezależnie od tego, czy masz włosy matowe i suche, tłuste włosy, przetłuszczające się włosy, czy włosy z łupieżem, na pewno wśród bogatej oferty współczesnych i nowoczesnych kosmetyków znajdziesz coś dla siebie. Chociażby szampony przeciwłupieżowe z jednej linii kosmetycznej, czy takie które zwalczają łojotokowe zapalenie skóry. Najważniejsze, aby wybrać szampon na lato, który będzie przeznaczony właśnie do Twojego rodzaju włosów.

Podobnie, jeżeli chodzi o odżywkę. Jeżeli nie wiesz do końca jaki produkt będzie dla Ciebie najlepszy, możesz podpytać o poradę pracowników drogerii czy fryzjera.

Jeśli z kolei uwiera Ci nawracające łojotokowe zapalenie skóry z którym dotychczas stosowane kosmetyki nie potrafią sobie poradzić, spytaj o poradę specjalistę, czyli lekarza dermatologa.

Jak dopasować kolor farby do włosów.

Jak wybrać kolor farby do włosów, albo szamponu koloryzującego, aby nasz wybór naprawdę był trafiony? Co powinnyśmy wziąć pod uwagę wybierając kolor farby, czy są jakieś ogólne reguły, albo przynajmniej wskazówki, którymi powinnyśmy się kierować? Dla kobiet, które farbują włosy pierwszy raz, kolor farby do włosów to całkiem poważna decyzja. Zastanawiamy się, czy kolor nie będzie zbyt ciemny, albo za jasny, czy wyjdzie rzeczywiście taki jak pokazane jest na opakowaniu, czy nie będziemy musiały później go zmieniać, czy farba nie zaszkodzi naszym włosom. Jeżeli chodzi o kolor farby, musimy zawsze brać pod uwagę wskazówki, które zapisane są na opakowaniu kosmetyku.

Jeśli na farbie wyraźnie napisane jest, a często i pokazane na zdjęciu, że przeznaczona jest ona do włosów ciemnych, to nie będzie ona odpowiednia dla kobiety o włosach w kolorze bardzo jasnego blondu. Kolor może wyjść zupełnie inny, niż się tego spodziewamy, zwłaszcza jeśli mamy włosy rozjaśnione i włosy delikatne. To samo działa w przeciwnym kierunku: jeżeli na farbie napisane jest, że przeznaczona jest ona do włosów jasnych, to na włosach ciemnych otrzymamy zupełnie inny kolor, niż ten pokazany na opakowaniu farby. Farba do włosów to kosmetyk, który działa na nasze włosy bardzo intensywnie: nie da się usunąć jej ot tak, ponieważ jej składniki wnikają głęboko w strukturę włosa i zmieniają jego kolor permanentnie i trwale.

Jak więc wybrać dobrze kolor farby do włosów?

Możesz posłużyć się na przykład bardzo ciekawą, coraz popularniejszą opcją i spróbować przerobić swoje zdjęcie za pomocą specjalnego oprogramowania do manipulowania grafiką. Takie programy, a w zasadzie takie aplikacje, dostępne są na wielu stronach internetowych. Możemy wrzucić tam swoje zdjęcie, a potem zmienić kolor włosów na dowolnie wybrany.

Zobaczymy wówczas, czy dana farba będzie do nas pasowała. Pamiętaj jednak, że na przykład jeśli masz czarne włosy, a w aplikacji przerobisz je na jasny, tleniony blond, to w rzeczywistości takie farbowanie może dać całkowicie inny efekt. Lepiej poradzić się fryzjerki, albo udać się na koloryzację włosów do fryzjera niż robić to samodzielnie w domu, aby nie uzyskać całkowicie innego efektu niż ten, jaki planujemy. Zwłaszcza jeśli masz włosy delikatne, które tradycyjna farba mogłaby poważnie uszkodzić. W przypadku włosów delikatnych, lepiej jest stawiać na farby bez amoniaku, które nie wnikają tak głęboko w strukturę włosów i są dla nich łagodniejsze w działaniu. To samo dotyczy włosów mocno rozjaśnionych. Włosy rozjaśnione także są zdecydowanie bardziej wrażliwe na działanie amoniaku, pamiętaj o tym!

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *