Paznokcie, które są kruche i łamliwe, dzielimy na cztery grupy, w zależności od typu rozwarstwień, którym ulegają. Pierwsze, to rozwarstwienia wolnego brzegu, dalej liczne rozwarstwienia paznokcia, blaszkowate rozwarstwienia i rozwarstwienia poprzeczne. Jeśli Twoje paznokcie łamią się bezpośrednio bez rozwarstwień, również należą do grupy paznokci kruchych i łamliwych. Przyczyny łamliwych paznokci są różne. Może być to spowodowane uszkodzeniem palców, to znaczy narażaniem ich na działanie chemikaliów czy twardej wody, detergentów oraz zmywaczy paznokci, które uszkadzają płytkę. Dodatkowo, można powiązać tego typu przypadłość z chorobami takimi jak egzema, przewlekła infekcja, wypryski, liszaje, anemia.
Powody łamliwych paznokci
Kolejny powód kruchych i łamliwych paznokci to niedobór żelaza w naszym organizmie oraz niedobór istotnych dla elastyczności skóry i paznokci witamin A i E. Również zatrucia, które miały dość ostry przebieg, mogą w przyszłości zaowocować łamliwością i kruchością paznokci, jednak jest to często jedynie przejściowe. Przyczyną kruchych i właściwych paznokci są także czasem bakterie, które powodują zapalenie paznokcia, często niewidoczne gołym okiem, które prowadzi do niewłaściwej budowy płytki paznokcia.
Co jeść aby paznokcie się nie łamały?
Jeśli obserwujesz u siebie wyraźną kruchość i łamliwość paznokci, postaraj się przede wszystkim wzbogacić swoją dietę w witaminy A i E, dodatkowo możesz zacząć stosować suplementy diety ze skrzypem polnym, który wpływa korzystnie na skórę i urodę, paznokcie i włosy. Stosuj także odżywki, które nakłada się bezpośrednio pod lakier do paznokci lub takie, które pozostawia się na paznokciach same.
Odżywki na łamliwe paznokcie
Dodatkowo możesz spróbować odżywek, które nakłada się na paznokcie podobnie jak krem i po pewnym czasie zmywa. Co do kremów, zwróć uwagę na to, czy regularnie stosujesz kremy do rąk, które zawierają w sobie glicerynę lub inne substancje nawilżające. Paznokcie powinny być pielęgnowane i od wewnątrz i od zewnątrz. Jeśli chcesz, aby nabrały odpowiedniej twardości i wyglądały estetycznie, musisz zadbać o swoją dietę, wyeliminować źle działające nawyki (zmywanie bez rękawiczek, sprzątanie za pomocą szkodliwych detergentów bez rękawiczek ochronnych i wiele innych podobnych czynności) oraz odpowiednio pielęgnować swoje dłonie.
Jak przestać obgryzać paznokcie
Obgryzanie paznokci, to nie tylko problem dzieci, które próbują w jakiś sposób zająć swoje ręce lub znalazły w tym sposób na nudę. Wbrew pozorom, obgryzanie paznokci, które jest nieestetyczne, brzydko wygląda zarówno sam proces wkładania co chwilę palców do ust jak i paznokcie, które są nieładne, nie dotyczy tylko małych dzieci i osób żyjących w permanentnym stresie.
Kto obgryza paznokcie?
Obgryzanie paznokci może dotknąć każdego, często zupełnie przez przypadek. Ułamał nam się kawałek paznokcia, nie mamy pod ręką niczego, żeby go wyrównać, więc obgryzamy. Później obgryzamy też kolejne, żeby były równe co do długości do poprzedniego paznokcia. Jest kilka sprawdzonych sposobów na to, w jaki sposób pozbyć się złego nawyku obgryzania paznokci, jednak najważniejsza w każdym z nich jest konsekwencja i pielęgnacja tak jak dbamy o swoje ciało..
Proces odzwyczajenia się od obgryzania paznokci
Proces odzwyczajania się od obgryzania paznokci można porównać do procesu rozstawania się z nałogiem, który nas dręczy. W aptekach dostępnych jest wiele preparatów, które mają na celu zniechęcić nas do obgryzania. Nakładamy go na paznokcie, a kiedy nasza dłoń bezwiednie wędruje do ust, czujemy nieprzyjemny smak. To sprawia, że automatycznie odsuwamy dłoń od ust i nie mamy już ochoty na obgryzanie. Pamiętaj, aby preparat był nałożony również na skórki oraz na opuszki palców, ponieważ jeśli poczujesz zły smak na samej płytce paznokcia, może pokusić Cię obgryzanie skórek wokół, lub nawet podgryzanie samego opuszka.
Sposób na obgryzanie paznokci
Nakładaj preparat po każdym myciu rąk i przed położeniem się spać również. Pamiętaj, że ma on jedynie nieprzyjemny smak, nie zapach, więc nie musisz obawiać się, że ktoś poczuje go od Ciebie. Dobrą metodą dla Pań jest także… zafundowanie sobie tipsów. Jeśli Twoje paznokcie będą schowane pod sztucznym przyjacielem, po prostu nie będziesz miała możliwości, żeby je obgryzać. Podobnie jest nieco z malowaniem paznokci, nawet tych nieco już obgryzionych, lakierem. Jeśli paznokcie będą pomalowane, szkoda Ci będzie je niszczyć obgryzaniem, zwłaszcza jeśli na manicure poświęciłaś sporo czasu lub czasu i pieniędzy, jeśli robiłaś to w salonie manicure.