Czasami zdarza się, że nasz domek jest już dawno wykończony, dobrze się już w nim rozgościliśmy, zaaklimatyzowaliśmy, przeprowadzka została wykonana do końca. Tygodnie, miesiące, lata mijają, a my nadal nie mamy ogrodzenia. Budowa domu już dawno się skończyła, a wzdłuż naszej działki wciąż pozostała siatka czy kilka słupków z przeciągniętym przez nie drucikiem, bo nie możemy się zdecydować, jakie ogrodzenie sobie zafundować.

Koszt ogrodzenia czasami schodzi na dalszy plan, to nie ceny ogrodzeń są dla nas przeszkodą czy powodem opóźnienia. Po prostu nie możemy się zdecydować: kute ogrodzenie ze stali, a może ogrodzenie betonowe, które będzie dodatkowo osłaniało działkę przed nadmiernym słońcem i wiatrem? Jeśli kute albo betonowe, to czy powinno być bardzo wysokie, czy raczej niskie?

A może jednak postawić na coraz modniejsze w przypadku domku jednorodzinnego ogrodzenie panelowe, które będzie pewnie tanie, może nie tak jak siatka, ale na pewno tanie w porównaniu z tym, jaki wydatek konieczny jest na ogrodzenie murowane. Jak zrobić ogrodzenie, z którego będziemy na sto procent zadowoleni i na które się zdecydować, gdy budowa domu już za nami? Odpowiedzmy sobie na pytanie, po co chcemy je mieć: dla ochrony, osłony przed słońcem i wiatrem, czy ze względów estetycznych, bo tak już jest, że wokół domku jednorodzinnego stawia się ogrodzenie? Wybierz tę wersję, która najbardziej odpowiada Ci pod względem estetycznym https://mynews24.pl jakie-ogrodzenie-wybrac, która najbardziej będzie Ci się podobała, oraz pod względem finansowym również.

Po co wykonuje się drenaż działki budowlanej?

Czy ten zabieg zawsze jest konieczny, jaki jest jego koszt i czy potrzebny jest nam jakiś specjalny projekt? Normy związane z budownictwem są bardzo ścisłe i precyzyjne, jednak musimy wiedzieć, że nie jest konieczne stosowanie się do nich. Mówiąc dosłownie: projektant, który przygotowuje projekt konstrukcji budowlanej, odpowiada za jej jakość. Jeżeli dojdzie do zniszczenia i okaże się, że z winy projektanta, jego niedopatrzenia albo niewiedzy, to zniszczenie nastąpiło, projektant za to odpowiada, niezależnie czy korzystał z norm, czy nie.

Nawet jeśli korzystał z norm polskich i norm europejskich, a popełnił przy projektowaniu błąd, to jego wina. Wracając do tematu: drenaż pod dom wykonuje się wtedy, kiedy wokół domu występują cieki wodne, które mogą naruszać konstrukcję fundamentów czy powodować podtopienia. Nawet jeśli mamy dom na skarpie, może okazać się, że drenaż pod dom będzie konieczny. Dom bez piwnicy również powinien być posadowiony na działce budowlanej, która została odpowiednio przygotowana krok po kroku, jeżeli zachodzi konieczność przeprowadzania drenażu, czyli jeśli tak wskazuje projekt budowlany.

Jak wykonać drenaż, dowiemy się także z projektu, który powinien krok po kroku przedstawiać, w jaki sposób roboty mają zostać przeprowadzone, jak wykonać je aby poniesione koszty nam się opłaciły. Co to znaczy? Robiąc drenaż, ponosimy dodatkowe koszty, co oczywiste. Jednak mamy wówczas pewność, że wokół domu nie będą gromadziły się zasoby wodne, które mogą grozić podtopieniami czy naruszeniem konstrukcji. Cena drenażu jest tego warta.

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *