Mobile banking inaczej m-banking a po polsku bankowość mobilna na rynku europejskim nie jest jeszcze tak popularna i rozwinięta jak na rynku amerykańskim, chińskim czy indyjskim. Jak pokazują badania większość osób korzystających z mobile banking to użytkownicy BleckBerry, iPhona i tym podobnych smartfonów. Ilość użytkowników smartfonów korzystających z mobilnej bankowości jest większa mniej więcej trzy krotnie niż użytkowników zwykłych telefonów komórkowych. Zachodzi zatem pewna zależność: im więcej osób będzie korzystało ze smartfonów tym szybciej stanie się popularna bankowość mobilna czyli mobile banking.

Obecnie użytkownicy m-bankingu kredyt z komornikiem Defu wykorzystują go w sposób pasywny, czyli głównie za pomocą telefonu sprawdzają stan swojego rachunku. Znacznie mniej osób decyduje się na opłacanie rachunków przy użyciu telefonu czy na wykonanie przelewu, ale za pewne jest to tylko kwestia czasu, zdobycia zaufania i przyzwyczajenia klientów do korzystania w pełni z usług mobile bankingu.

Z przeprowadzonych w Europie badań wynika że większość respondentów nie korzysta aktywnie z mobile bankingu ponieważ nie dostrzegają znacznych korzyści z zastąpienia laptopa czy komputera telefonem komórkowym, obawiają się że systemy zabezpieczeń są na znacznie niższym poziomie niż zabezpieczenia internetowe, przyzwyczajeni są do korzystania z usług placówek bankowych i bankomatów, nie mają dostosowanych telefonów komórkowych do mobile bankingu a ponadto nie wiedzą czy w ogóle ich bank oferuje taką usługę np kredyt bez biku Defu jak mobil banking, niektóre ankietowane osoby w ogóle nie wyraziły chęci korzystania z mobile bankingu ani teraz ani w niedalekiej przyszłości.

Wyniki badań wcale nas nie dziwią, a gdyby takie badanie przeprowadzić w Polsce pewnie połowa respondentów nie wiedziała by co jest mobile banking albo miała by bardzo małą widzę na ten temat, nic dziwnego, nie ma jeszcze informacji ze strony banków o takiej ofercie, nie ma kampanii reklamowych w mediach, na razie są tylko krótkie notki prasowe że istnieje takie coś jak mobile banking i że jest to przyszłościowy produkt na bankowym rynku, jedno jest pewne, musimy być przygotowani na to że mobile banking z czasem może być bardziej popularna niż np. bankowość internetowa.

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *