Chciałabyś zacząć utrwalać najpiękniejsze momenty swojego życia w pięknych fotografiach? Nadać otaczającej Cię rzeczywistości głębszego wymiaru, uwiecznić ją w taki sposób, aby był Twój i tylko Twój? Przeczytaj kilka wskazówek, jak rozpocząć swoją przygodę z fotografią.

Jeśli jesteś pewna, że po prostu musisz kupić sobie nowy aparat i znając siebie wiesz, że nie odmówisz sobie tego: idź do sklepu i zdaj się na opinię osoby sprzedającej, która z pewnością udzieli Ci odpowiednich wskazówek.

Unikaj aparatów jednorazówek, które mają rozdzielczość podobną do tej, jaką masz w aparacie swojego telefonu – ponieważ to mija się z celem.

Zastanów się najpierw i odpowiedz sobie na pytania: co chcesz fotografować i gdzie. Jeśli interesuje Cię uwiecznianie na zdjęciach martwej natury, skup się na wybieraniu aparatu właśnie pod tym kątem. Jeśli wolisz zdjęcia w plenerze – skup się na właściwościach aparatu najważniejszych na zewnątrz. Obecnie aparaty fotograficzne posiadają szereg dodatkowych funkcji – możesz dzięki nim nadać zdjęciom odpowiedniej głębi kolorów i ostrości, wyłuskać z fotografowanego obiektu to, co wydaje Ci się być najbardziej atrakcyjne.

Kiedy masz już swój wymarzony sprzęt – lub jeśli decydujesz się na rozpoczynanie przygody z fotografią za pomocą starszego sprzętu – naucz się odpowiedniego kadrowania. Wykonaj kilka prostych ćwiczeń: weź sobie przedmiot, który chcesz uwiecznić i ustaw go na stole, na przykład wazon czy popielniczkę.

Wykonaj kilka zdjęć próbnych: z boku, z góry, pod kilkoma różnymi kątami – a później zobacz na komputerze, jakie ujęcie wyszło najkorzystniej. Jeśli masz dodatkowe funkcje w rodzaju manipulacji światłem czy nadawaniu ostrości, wypróbuj je podczas robienia zdjęć.

Wybierz te, które wydają Ci się być najbardziej atrakcyjne i odpowiedz sobie na pytanie, dlaczego wybrałaś akurat te – wypisz ich pozytywne cechy, a później postaraj się zastosować je do kolejnego obiektu i sprawdzić, czy zawsze będą wpływać pozytywnie na jakość zdjęcia. Ten sam eksperyment-ćwiczenie przeprowadź w plenerze, starając się uchwycić na przykład interesujący Cię budynek na kilka różnych sposobów.

 Jaki aparat wybrać dla siebie.

Chciałabyś zacząć profesjonalną przygodę z fotografią? Lub po prostu potrzebujesz nowego sprzętu do uwieczniania pięknych chwil z wakacji i dnia codziennego? Przeczytaj, jak wybrać odpowiedni dla siebie aparat!

Aparaty analogowe, czyli takie, z których korzystało się chętnie jeszcze w latach dziewięćdziesiątych, odchodzą do lamusa – o ile już się tam nie znalazły.

Jeśli wydaje Ci się, że aparat cyfrowy nie jest w stanie w stu procentach zastąpić aparatu analogowego – mylisz się. Za pomocą profesjonalnego aparatu cyfrowego możesz wykonać zdecydowanie bardziej korzystne i atrakcyjne zdjęcia – za niższą cenę.

Aparaty podzielić możemy na kompaktowe, lustrzanki i bezlusterkowce. Te pierwsze zawierają w swoim korpusie całość elementów niezbędnych do ich używania. Zawierają obiektyw i lampę błyskową wewnątrz. Są łatwe w stosowaniu i obsłudze, jednak nie możemy w nich wymienić obiektywu ani dołączyć lampy błyskowej.

Tego typu aparaty są małe i lekkie – doskonale sprawdzą się na przykład jako gadżet na wycieczkę szkolną czy kolonie dla dziecka. Lepszą jakość zdjęć oferują nam aparaty-lustrzanki, które umożliwiają znacznie bardziej finezyjne operacje fotograficzne.

Posiadają one uchylne lustro, które rzuca nam obraz bezpośrednio z obiektywu do wizjera, a następnie chowa się w czasie ekspozycji zdjęcia. Można kadrować je w sposób dokładny i precyzyjny. Dodatkowo: możemy stosować wymienne obiektywy – które przeważnie mają formę tradycyjnego gwintu lub połączenia bagnetowego. Możemy wymienić również zauważyć różnicę między aparatem kompaktowym a lustrzanką – te ostatnie mają innego rodzaju migawkę, migawkę szczelinową, która pozwala precyzyjnie sterować czasem ekspozycji.

Równomiernie oświetlają kadr – natomiast przysłony same w sobie stanowią część wspólną obiektywów. W cyfrowych lustrzankach stosowane są różne powierzchnie matrycy, zależnie od producenta.

Ostatni typ aparatów to bezlusterkowce, czyli aparaty które rozmiarem przypominają aparaty kompaktowe (nie posiadają również lustra), jednak ich optyka, którą można wymieniać, sprawia że swoimi cechami przypominają bardziej lustrzanki. Tego typu aparaty nazywane są również aparatami typu evile lub hybrydami.

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *