Jeśli chciałabyś zacząć tworzyć swoją własną biżuterię, ponieważ zmęczyły Cię już powielane w sieciowych sklepach schematy, lub najzwyczajniej w świecie chciałabyś rozwinąć nowe hobby – podpowiemy Ci, jak zacząć.

Narzędzia, jakich będziesz potrzebowała to szczypce tnące i szczypce okrągłe, które służą do tworzenia oczek. Jeśli chciałabyś samodzielnie zrobić kolczyki, będziesz potrzebowała na przykład szpilek i haczyków.

Na szpilkę możesz nawlec koraliki – lub jeśli chcesz uzyskać inną formę, nawlecz je na drucik.

Całość pozaginaj w taki sposób, aby pasowała do haczyków, które później będziesz wkładać w ucho. Do dyspozycji masz szereg różnych koralików – od małych po ogromne, od matowych po brokatowe.

Możesz również wykonać na przykład wzorek za pomocą szydełka lub kupić gotową podstawę, do której przykleisz aluminiowe kwiatki, czy co tylko wpadnie Ci w rękę.

Możesz również wykonać samodzielnie naszyjnik czy bransoletkę – sklepy dystrybuujące materiały do wyrobu biżuterii oferują zaciski, zatrzaski, zapięcia, stalowe i aluminiowe linki, łańcuszki oraz wszelkiego rodzaju podstawy do tworzenia biżuterii. Jeśli zamierzasz wyposażyć się w pełną gamę produktów i półproduktów do wyrobu biżuterii, wybieraj na początek takie, które wiesz, że zostaną wykorzystane.

Jeśli marzysz o całkowicie własnej biżuterii, możesz wykorzystać do jej wyrobu na przykład modelinę (najkorzystniej sprawdzi się modelina typu fibo).

Jak robić Biżuterię?

Możesz przygotować ozdoby o różnych kształtach, na przykład w formie małych ciasteczek, lodów, owoców, prostych kształtów (serc, gwiazd) lub wykonać własne koraliki w dowolnych barwach.

Pamiętaj o umieszczeniu w modelinie elementu, który później scali przygotowany gadżet w całość, na przykład zawieszkę do łańcuszka, zanim włożysz modelinowy przedmiot do piekarnika czy wrzucisz go do wrzącej wody.

Własna biżuteria może być idealnym zajęciem na wieczorne dni – możesz zaangażować w swoje nowe hobby swoje dzieci, które z pewnością chętnie podpatrzą, jak robisz coś tylko i wyłącznie swojego!

Ten artykuł ma na celu podsunąć Ci kilka pomysłów, jak w oryginalny sposób stworzyć swoją własną biżuterię.

Technik wykonywania biżuterii hand-made jest wiele. Pamiętaj, że do każdej z nich będziesz potrzebować podstawowych półproduktów – czyli haczyków do kolczyków, linek lub łańcuszków do tworzenia wisiorków, zapięć, łączeń czy baz do pierścionków.
Pierwszą techniką, jaką chcemy dla Ciebie omówić, jest fotobiżuteria.

Jak stworzyć pierścionek, wisiorek lub kolczyki? – Robimy biżuterię !

Możesz stworzyć pierścionek, wisiorek lub kolczyki na przykład ze zdjęciem swojego idola. Wystarczy że przygotujesz zdjęcie, bazę oraz szkiełko.

Wytnij element zdjęcia dopasowany idealnie do bazy, przyklej go do niej i za pomocą bezbarwnego kleju zamocuj na całości szkiełko (lub plastikową soczewkę). Całość będzie wyglądała estetycznie i ciekawie.

Jeśli marzysz o większych dodatkach niż typowa biżuteria, pomyśl o filcowanych broszkach. Możesz stworzyć broszki w formie kwiatów, które nadadzą nawet prostej kreacji ciekawego i nietuzinkowego wyglądu. Poza filcem również będziesz potrzebować bazy pod broszkę – lub zwykłej agrafki, jeśli odpowiednio przymocujesz ją do materiału. Jeśli wolisz tradycję, wybierz haft koralikowy.

Bransoletki czy naszyjniki tworzone są z drobnych koralików, które naszywamy na tkaninę będącą bazą.

Kolejna technika wykonywania biżuterii to sutasz, czyli wąski dekoracyjny splot, który wykonujemy z cienkich sznurków, składający się z kilku nitek podstawowych, oplatanych następnie nitkami dodatkowymi.

Za pomocą tego typu techniki możesz wykonać niemalże dowolne wzory – zależy to tylko od Twojej wyobraźni. Mało? Spróbuj makramy, która ponownie wraca do łask.

To technika, która polega na wiązaniu sznurków bez użycia igły czy szydełka, bez wspomagania się drucikami czy szpilkami.

Stare koraliki, guziki, sznureczki i tasiemki – robimy biżuterię ręcznie

Jeśli nie jesteś pewna, jaka technika będzie najbardziej odpowiednia dla Ciebie, spróbuj od… biżuterii z recyklingu. Z pewnością masz gdzieś schowane stare koraliki, guziki, sznureczki i tasiemki, które trzymasz tylko dlatego, że żal Ci ich wyrzucić.

Spróbuj ułożyć je na stole i zastanowić się, w jaki sposób możesz je wykorzystać. Być może łącząc szereg różnych technik wykonywania biżuterii, stworzysz nietuzinkową i oryginalną całość – i odkryjesz wśród różnych technik tę, która będzie najbardziej Ci odpowiadała.

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *