Gorączka pojawia się najczęściej, kiedy pojawiają się infekcje wirusowe lub bakteryjne. Jeśli gorączka dopada niemowlę, przyczyny mogą być także inne, na przykład ząbkowanie, pragnienie, nadmierny płacz który jest tak intensywnym wysiłkiem, że dziecko gorączkuje lub zbyt ciepłe ubranie, jakie mu zafundowaliśmy. Wstrzymaj się więc z obniżaniem gorączki u niemowlęcia przez godzinę, jeśli utrzyma się ona lub osiągnie wysoką temperaturę, to jest 40 stopni, powinnaś zacząć reagować. Kiedy nasze dziecko ma gorączkę, jest marudne, zaczyna płakać, staje się senne i szybciej oddycha.
Dreszcze przy gorączce?
Skarży się na dreszcze, albo mówi, że jest mu zimno. Zwróć uwagę, czy czoło dziecka jest ciepłe, jeśli odczuwasz wyraźnie że tak, ma z pewnością podwyższoną temperaturę. Aby zbić gorączkę, która pojawia się najczęściej wieczorem lub w nocy, możesz zastosować lek przeciwgorączkowy, który przygotowany jest specjalnie dla dzieci. Leki dla dzieci zawierają paracetamol albo ibuprofen.
Zwróć uwagę na to, co napisane jest na opakowaniu, ponieważ dawki składników obniżających gorączkę dostosowane są do wieku dziecka, biorąc pod uwagę jego średnią masę ciała w danym okresie życia. Tego typu środki zaczynają swoje działanie w dość krótkim czasie, od pół godziny do godziny i obniżają gorączkę na czas około czterech godzin. Po upływie tego czasu podaje się kolejną dawkę leku.
Lek przeciwzapalny – ibuprofen?
Zwróć uwagę na to, że ibuprofen, który zawarty jest w różnego rodzaju syropach dla dzieci, mających za zadanie obniżać gorączkę, ma także działanie przeciwzapalne. Wbrew pozorom, spośród dostępnych w aptece leków obniżających gorączkę, które możemy dostać bez recepty, najszybciej zadziałają czopki. W przypadku wysokiej gorączki należy używać właśnie czopków. Gorączka powinna być obniżana systematycznie i regularnie, aby nie dopuścić do skoków temperatury. Po szybkim odstawieniu leków działających przeciwgorączkowo, dziecko wraca najpierw do normalnej temperatury, jednak po krótkim czasie znowu dostaje gorączki, co działa bardzo niekorzystnie na jego samopoczucie i zdrowie.
Jeśli gorączce u małego dziecka towarzyszy coś w rodzaju drgawek, może to wskazywać na padaczkę wywołaną gorączką i wówczas należy koniecznie zgłosić się o pomoc do lekarza.