Chcesz dowiedzieć się, jak poprawnie nakryć stół? – Przeczytaj ten tekst. Zacznijmy od podstawy, czyli od obrusu. Obrus poza tym, że musi być czysty i uprasowany w taki sposób, aby nie było na nim żadnych zagięć, powinien zakrywać cały stół.

Nie powinien być zbyt mały, ani za duży – najkorzystniej będzie wyglądał, jeśli będzie zwisał równo z każdej strony, około dwadzieścia centymetrów od krawędzi stołu.

Kolor nakrycia stołu

Kolor przykrycia stołu powinien współgrać z serwisem – oczywiście nie będzie błędem, jeśli wybierzesz obrus w kolorze kontrastującym z kolorem naczyń, ponieważ tego typu futurystyczne nakrycia są obecnie w modzie.

Pamiętaj jednak, żeby nie łączyć różnych deseni: jeśli masz naczynia w paski, kropki czy kwiaty, nie wybieraj wzorzystego obrusa, tylko gładki – i odwrotnie. Również serwetki, będące niezbędną rzeczą na każdym poprawnie nakrytym stole są istotnym elementem dekoracji i wyposażenia.

Serwetki z materiału do obiadu lub kolacji

Jeśli zależy nam na podkreśleniu rangi spotkania (jest to dla nas bardzo ważna uroczystość) postarajmy się o płócienne serwetki dobrane kolorem do dekoracji stołu, czyli między innymi obrusa.

Istnieje wiele technik składania serwetek – zarówno tych płóciennych jak i papierowych. Możemy znaleźć je na stronach poświęconych sztuce składania papieru oraz na stronach poświęconych okazyjnym dekoracjom, zwłaszcza ręcznie wykonanym.

Ułożone sztućce na stole

Sztućce powinny być ułożone w takiej kolejności, w jakiej z nich korzystamy – to znaczy na zewnątrz układamy sztućce do pierwszego dania, a tuż przy talerzu powinny znaleźć się sztućce do dania ostatniego, najbardziej wewnątrz.

Widelce – kładziemy z lewej strony, łyżkę i nóż po stronie prawej.

Ostrze noża powinno być skierowane w stronę lewą. Sztućce używane do deserów powinny być ułożone za talerzem: widelczyk powinien być ułożony pod łyżeczką, której trzonek powinien znajdować się po prawej stronie – widelczyka odwrotnie.

Według starych zasad savoir vivr, wszystkie sztućce powinny znajdować się na stole w momencie rozpoczęcia przyjęcia – nie należy ich w trakcie przynosić, dokładać.

Stół to nie tylko zastawa, jak ładnie udekorować stół.

Szukasz inspiracji, w jaki sposób ozdobić stół, aby wyglądał on atrakcyjnie i nietuzinkowo?

Nie musisz za każdym razem inwestować w nowy obrus czy zastawę – wystarczy, że pomyślisz o odpowiednich dodatkach.

Jako przykład weźmy klasyczny zestaw: gładki obrus w jednolitym, jasnym kolorze i białą zastawę.

Jeśli wydaje Ci się, że to dekoracja stołu wyłącznie na przyjęcie komunijne – jesteś w błędzie. Załóżmy, że szykujesz obiad dla rodziny z okazji swoich urodzin. Spotkanie w bliskim gronie, przyjęcie bez narzuconego formalnego tonu. Możesz zaopatrzyć się w sklepie z szeroko pojętą gamą naczyń i sprzętów kuchennych w podkładki pod talerze – wykonane z materiału, syntetyczne, wiklinowe lub papierowe, które posłużą jednorazowo. Kolor podkładek może kontrastować z zastawą i obrusem.

Do tego dobierz wazon w podobnym do podkładek kolorze i umieść w nim ulubione kwiaty.

Jeśli spotkanie to wieczorna kolacja, lub późny poczęstunek – zamień wazon na gustowne świeczniki w wybranej barwie, najlepiej takie, w które wkłada się podgrzewacze – nie narazisz swojego obrusa na plamy ze świecy.

Kolor serwetek do obiadu i kolacji

Przygotuj również serwetki w podobnym odcieniu. Możesz kupić zwykłe, papierowe serwetki – i zamienić je w naprawdę elegancki i gustowny dodatek.

Podejrzyj, w jaki sposób składa się serwetki, aby wyglądały jak kwiaty, liście lub kokardy – lub po prostu zaopatrz się w elegancką wstążkę, którą przewiążesz serwetki związane w rulon.

Karteczki z imionami

Jeśli szykujesz przyjęcie dla przyjaciół i znajomych, którzy nie bywają u Ciebie często – możesz dodatkowo przygotować karteczki z imionami, aby nikt nie miał problemu z wyborem miejsca dla siebie. Do karteczki dołącz cukierka, albo opakowane gustownie ciasteczko. To miły prezent powitalny – i pożegnalny.

Jeśli nie boisz się awangardy, postaw na fuzję kolorów, na przykład neonowo-zielone serwetki, odblaskowe pomarańczowe podkładki pod talerze i równie odblaskowe świeczniki.

Pamiętaj, aby dekoracje na stole ułożone były w taki sposób, by nie krępowały osób siedzących przy nim – na przykład zbyt duży bukiet kwiatów na środku stołu będzie ograniczał widok siebie nawzajem, a świece porozstawiane na całej szerokości mogą utrudniać sięganie po potrawy czy napoje.

Organizacja urodzin dziecka.

Czasy wysyłania dzieciaków na urodziny do znanej restauracji markowanej przez pewnego amerykańskiego kaczora minęły bezpowrotnie.

Jeśli chcesz zorganizować swojemu dziecku niezapomniane przyjęcie – odpowiedz sobie na pytanie, co sama chciałabyś zobaczyć będąc dzieckiem?

Jeśli szykujesz rodzinny obiad dla dziadków, cioć i wujków z okolicy – przygotuj go w taki sposób, jak robisz to zawsze – jednak miejsce dla dziecka-solenizanta potraktuj wyjątkowo.

Zadbaj, by tego dnia czuło się najważniejsze! Możesz przygotować krzesło, które będzie wyglądało jak tron – wystarczy kilka poduszek i czerwony koc. Ułóż na krześle koronę i berło (możesz je łatwo zrobić sama z papieru, lub kupić w sklepie z zabawkami) aby najważniejszy gość tego dnia miał poczucie wyższości, by czuł się doceniony. Jeśli Twoje dziecko kocha baloniki, obuduj jego tron właśnie nimi.

To kosztuje niewiele, zajmuje nie dużo czasu – a dzięki takiemu drobnemu zabiegowi, możesz zdecydowanie zyskać w oczach dziecka.

Pamiętaj o nim podczas rodzinnego spotkania cały czas – aby przypadkiem nie zeszło na dalszy plan wśród podawania posiłków i zabawiania gości. Jeśli natomiast organizujesz kinder party, czyli przyjęcie, którego gośćmi będą rówieśnicy Twojej latorośli – tu możesz wykazać się jeszcze większą inicjatywą.

Jeśli wiesz, że Twoje dziecko kocha morze i chętnie zostałoby piratem – kup niebieskie balony, serpentyny, konfetti i urządź mu morze! Niech łóżko stanie się okrętem, w którym ukryjesz czekoladki-monety, wielka pokrywka z garnka niech stanie się sterem, a Twoje dziecko: kapitanem pirackiego okrętu.

Jeśli woli samochody: pokrywka może stać się kierownicą a łóżko samochodem. Pamiętaj, że podczas przyjęcia urodzinowego dziecka nie jest najważniejsze, co dostanie do zjedzenia i czego się napije – ono potraktuje to tylko jako dodatek do świetnej zabawy, a ta możliwa jest tylko w dobrym towarzystwie i bajkowym świecie.

Jako mama nie możesz jednak zapominać o kaloriach dla swojej pociechy i jego towarzyszy: zaopatrz ich w owoce i pozwól na odrobinę czekolady. Pamiętaj też, że sok może być równie pyszny co cola, jeśli będzie odpowiednio podany.

Zadbaj może podczas kolacji o piękne menu – jeżeli planujesz kolację, lub obiad w restauracji.

Przyjęcie komunijne w domu – wady i zalety.

Masz dylemat: organizować przyjęcie komunijne w domu, czy wynająć restaurację lub salę? Opowiadając o wadach i zaletach przyjęcia komunijnego w domu, postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości.

Komunia wiąże się z szeregiem różnych przygotowań: trzeba wybrać i kupić dziecku strój, przeprowadzić je przez proces nauk przed przyjęciem sakramentu, wysłać zaproszenia, zatroszczyć się o odpowiednią atmosferę, o nastrój dziecka, o jego podejście do tego ważnego wydarzenia, trzeba znaleźć fotografa lub osobę, która uwieczni uroczystość… obowiązków jest wiele.

Jeśli decydujesz się na przyjęcie komunijne w domu, dochodzą kolejne obowiązki: musisz zastanowić się nad menu, przygotować posiłki (ugotować je samodzielnie albo zadbać odpowiednio wcześnie o catering), wybrać i kupić dekorację stołu, często i nową zastawę, przygotować miejsca do siedzenia dla gości (na przykład pożyczyć krzesła od sąsiadów), zadbać o gości, by czuli się podczas przyjęcia jak u siebie w domu – a może i lepiej.

Zapraszając gości na przyjęcie komunijne w domu, de facto zapraszasz ich do siebie.

Często mogą to odebrać jako gwarancję noclegu czy nawet dłuższego pobytu w odwiedzinach.

Jeśli kierujesz zaproszenie do restauracji – goście sami muszą zatroszczyć się o swój nocleg, a już na pewno zapytają, czy mogą czuć się również zaproszeni jako goście domowi. Zaproszenie gości do siebie, to nałożenie na siebie kolejnych obowiązków – w zależności od tego, jak długo postanowią u Ciebie zostać.

Po przyjęciu czeka Cię zmywanie, sprzątanie, układanie wszystkiego na nowo – oraz dojadanie, rozprowadzanie lub wyrzucanie tego, co zostało z przyjęcia. Zaletą jest za to, że masz kontrolę nad wszystkim: wiesz co trafia na Twój stół i możesz być tego całkowicie pewna (nawet w przypadku zamówionych posiłków – możesz ich przecież wcześniej spróbować).

Dodatkowo możesz sprawić swojemu dziecku frajdę: będzie mogło pokazać wujkom, ciociom i kuzynom z daleka, których tak rzadko ma okazję spotykać, gdzie mieszka, jaki ma pokój, czym się bawi, czym się interesuje i co naprawdę mu się podoba.

Imieniny męża, urodziny teściowej – organizacja rodzinnych przyjęć.

Pokolenie osób urodzonych w połowie ubiegłego wieku narzekało, że za ich czasów to tylko alkohol i śledzie, plus ewentualnie kwaszone ogórki. A my?

My dziś narzekamy, że tyle tego wszystkiego wokół, że nie wiadomo co wybrać. Każda rodzina jest nieco inna, ma swoje zwyczaje, przyzwyczajenia i nieco inne podejście do uroczystości rodzinnych, celebracji urodzin czy świąt.

Jeśli chcesz mieć pewność, że przyjęcie które zorganizujesz zachwyci całą Twoją rodzinę – również tę od stronę męża, postaw na klasykę. Postaraj się o eleganckie nakrycie stołu: obrus w klasycznym kolorze, najlepiej jednolitym, bez deseniu, serwis bez futurystycznych unowocześnień i płócienne serwetki, które znowu zaczynają wracać do mody i łask pań domu.

Pamiętaj o poprawnym ułożeniu sztućców oraz o udekorowaniu stołu w sposób elegancki – postaw na żywe kwiaty lub świeczniki… oczywiście takie, które nie przypalą gościom rękawów w czasie obiadu czy kolacji.

Co postawić na stole do jedzenia – menu

Możesz podpytać o gusta – jakie menu wybrać. Jeśli nie do końca jesteś pewna, postaraj się aby każdy mógł znaleźć na Twoim stole coś, co lubi: coś mięsnego, coś rybnego, coś lekkiego, coś cięższego. Podobnie podejdź do kwestii napojów i alkoholu: postaraj się o butelkę wina, koniaku, wódki i piwa.

Jeśli goście okażą się być przywiązani do czasów wspomnianych na początku artykułu, wino i koniak będziesz mogła schować z powrotem do szafki na inną okazję… ale wyobraź sobie sytuację, że na rodzinnym przyjęciu nagle zjawia się dostojny wuj Twojego męża, który przyjechał specjalnie z Niemiec żeby zrobić mu niespodziankę… ale nie znosi wódki i polskiego piwa, a Ty nie masz go czym poczęstować? – Zadbaj zarówno o wystrój, o menu i o zawartość barku w taki sposób, aby nic nie było w stanie Cię zaskoczyć!

Zadbaj również o porządki – czasami zapominamy o najważniejszych sprawach w ferworze przygotowań do celebracji urodzin czy ważnych świąt.

Gonimy po sklepach, mieszamy w garnkach… a na półkach w łazience zbiera się kurz. Nie pozwól na to, aby ktokolwiek miał satysfakcję z Twojego niepowodzenia. Nawet teściowa!

 

 

 

 

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *