Pierwsze zmarszczki pojawiają się, kiedy nasza skóra traci swoją sprężystość. Dzieje się to nie głównie dlatego, że jest niewłaściwie nawilżona czy nieodpowiednio pielęgnowana, a dlatego, że każdego dnia nasza twarz wykonuje setki ruchów. Mrugamy, uśmiechamy się, mówimy, pokazujemy za pomocą wyrazu twarzy nasze emocje. Skóra zgina się, rozciąga a później z powrotem kurczy w danych partiach. Można to porównać do papieru: kiedy go pozginamy, później bardzo trudno przywrócić mu gładki wygląd. Podobnie jest z naszą skórą, jeśli już pojawią się zmarszczki, trudno ich się pozbyć.

Sprawdź jaki wpływ mają promienie UV na skórę.

Ewa Gliwa, Anna Goździalska, Jerzy Jaśkiewicz

Wydział Zdrowia i Nauk Medycznych, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

Pierwsze zmarszczki, nie do końca widoczne dla naszych oczu, pojawiają się po dwudziestym roku życia. Po dwudziestym piątym roku życia pojawiają się zmarszczki, które można już dostrzec gołym okiem. Jakich kremów należy używać? Przede wszystkim pamiętajmy, że najważniejsza jest profilaktyka. Nie oznacza to, że już od dwudziestego roku życia należy używać kremów przeciwzmarszczkowych. Pamiętajmy jednak o kilku prostych i bardzo istotnych zasadach. Po pierwsze, do mycia twarzy używajmy produktów do tego przeznaczonych, a nie na przykład mydła.

Jeśli na co dzień się malujemy, najważniejszy jest odpowiedni demakijaż. Często nie zauważamy, że na naszej twarzy pozostają resztki make up-u, nawet jeśli myjemy twarz żelem czy mleczkiem. Jeśli myjemy twarz żelem, zawsze po myciu przetrzyjmy cerę tonikiem lub mleczkiem do demakijażu i zwróćmy uwagę, czy ostatni płatek kosmetyczny, którego używamy, nie jest jeszcze brudny. Jeśli chodzi o kremy, używajmy zawsze takich przeznaczonych na daną porę roku. To ważne, ponieważ zimą naszą skórę najbardziej atakuje mróz, latem z kolei promienie UV.

Kiedy zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki, stosujemy tę samą zasadę, jednak wybieramy kremy przeciwzmarszczkowe. Dobrze jest również od czasu do czasu wykonać maseczkę przeznaczoną do naszego typu cery oraz regularnie wykonywać peeling, usuwający martwy naskórek. Kremy przeciwzmarszczkowe przeznaczone są na różne pory roku, dla osób w różnym wieku oraz do różnych rodzajów, typów cery. Zwracaj na to uwagę kupuj zawsze sprawdzone i polecane produkty do cery.

Kremy na zmarszczki mimiczne

Zmarszczki mimiczne, jak słyszymy często w telewizji, to mikro zmarszczki, które na pierwszy rzut oka nie są widoczne przeczytaj tez o zmarszczkach i trądziku u dorosłych. Pojawiają się w okolicach oczu, przy ich zewnętrznych kącikach. U różnych osób pojawiają się one w różnym wieku: niektóre z nas, przypatrując się uważniej, mogą dostrzec je tuż po 20-tce, niektóre z kolei zobaczą je dopiero po dwudziestym piątym roku życia lub później. Pamiętajmy, że jak w każdym przypadku, lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja cery, którą wykonujemy każdego dnia.

Po pierwsze opóźni to powstawanie zmarszczek mimicznych, po drugie jeśli już zaczną się pojawiać, będą mniej widoczne. Musimy pamiętać o odpowiednich kremach, ale nie tylko. Nasza skóra zaczyna się marszczyć, ponieważ traci swoją sprężystość: jest to kwestia naszego, a zatem i skóry, wieku.

W pewnym wieku zaczynamy myśleć o estetyce — w szczególności o korekcie naszej cery w postaci stosowania botoksu — też jest to jakieś rozwiązanie na zmarszczki mimiczne.

Jednak nie tylko: zmarszczki powstają, ponieważ nasza skóra każdego dnia kurczy się i rozciąga. Należy więc pamiętać o odpowiednim demakijażu, o peelingach, o nawilżaniu i natłuszczaniu oraz o tonizowaniu skóry.

W przypadku kremów zasada obowiązuje ta sama, co w przypadku kosmetyków do makijażu: nie wybierajmy przypadkowych produktów, tylko dlatego, że są tanie, ponieważ możemy się przez to nabawić alergii, albo skóra będzie niewłaściwie oddychać pod warstwą tych kosmetyków.

Nie oznacza to, że musimy sięgać po kremy z najwyższej półki, których cena często przekracza połowę naszej przeciętnej, polskiej pensji. Wystarczy, że będziesz kupować kremy w sprawdzonej drogerii, gdzie nie ma produktów z niesprawdzonych źródeł. Krem na zmarszczki mimiczne wybieraj tak samo, jak każdy inny.

Po pierwsze, zwracaj uwagę czy na kremie jest zaznaczone, na jaką jest porę roku. Nie warto stosować kremów na zimę latem i odwrotnie, ponieważ nie wnosi to niczego do naszej pielęgnacji.

Zwracaj także uwagę, czy krem jest na dzień czy na noc. Jeśli nie ma tego zaznaczonego, to nic złego, jednak podobnie jak w przypadku pór roku, nie stosuj kremów na noc w dzień i vice versa. Na dobrym kremie przeciw zmarszczkom, także tym mimicznym, jest zaznaczone dla osób w jakim wieku są one przeznaczone.

Jeśli masz 24 lata i dostrzegasz zmarszczki, a na kremie jest fraza 25+, to nie jest powód do obawy. Jednak nie stosuj kremów na przykład 50+, ponieważ zawierają one inne składniki odżywcze, odpowiednie dla danego wieku.

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *