Jestem specjalistą od rekrutacji. Zajmuje się zatrudnianiem podwykonawców tylko z jednej branży. Wybieram firmy sprzątające dla moich klientów. Bazując na swoim 16-letnim doświadczeniu, podpowiem Ci, na co warto zwrócić uwagę, podpisując umowę z firmą sprzątającą.
Czym kierować się, wybierając firmę sprzątającą?
Jeśli wybieram firmę sprzątającą dla swoich Klientów, dokładnie określam ich potrzeby. Każda firma działająca na rynku oferuje bowiem inny zakres usług. Oczywiście mam kilka sprawdzonych podwykonawców, jednak z moich usług doradczych korzystają przedsiębiorstwa z całej Polski, a firma sprzątająca musi być zlokalizowana stosunkowo blisko Klienta, aby móc kilka razy w tygodniu lub nawet codziennie przyjechać, by:
- umyć okna,
- posprzątać biura,
- wyczyścić podłogę na hali produkcyjnej,
- czy zadbać o ogólne utrzymanie porządku.
Cena nie zawsze odzwierciedla jakość usług firmy sprzątającej.
Często Klienci mają jedną prośbę „Panie Adamie, potrzebna nam tania firma sprzątająca”. Oczywiście można stwierdzić, że tania firma nie wykona swojej pracy tak dobrze, jak ta, której cennik obejmuje znacznie wyższą cenę za usługi mycia solarów, czy sprzątania hal magazynowych.
Nie należy jednak odrzucać tanich firm sprzątających. Często bowiem są to mali, rozwijający się podwykonawcy, którzy wykonują swoją pracę niezwykle dokładnie, a ich niska cena wynika z nieugruntowanej jeszcze pozycji na rynku.
Duża rotacja w firmie sprzątającej
Wybierając firmę sprzątającą, warto sprawdzić, jak długo pracują w niej członkowie zespołu. Zasadniczo, lepiej powierzać sprzątanie biura, czy mycie magazynów pracownikom, którzy mogą pochwalić się już dłuższym stażem w danej firmie sprzątającej.
Znają wówczas zasady współpracy, zakres swoich obowiązków, są zaznajomieni z procedurami obowiązującymi w firmie sprzątającej oraz przede wszystkim doskonale wiedzą, na jakich preparatach pracują, dzięki czemu ich praca jest szybka i bezwypadkowa.
Jak zadbać o to, by firma sprzątająca działała zgodnie z wytycznymi CSR?
Jeśli prowadzisz firmę zgodnie z zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu, dużą wagę przykładasz na pewno do tego, by Twoi pracownicy je respektowali. Jak jednak wpłynąć na podwykonawców usług, takich jak firma sprzątająca? Utrzymując zasady CSR, musisz bowiem monitorować również, czy przestrzegają ich dostawcy usług i surowców. Podpowiadamy, jak wybrać firmę sprzątającą!
Firma sprzątająca – jasno określ zasady współpracy.
Wybierając firmę sprzątającą, jasno określ zasady współpracy. Nie chodzi tu tylko o zakres usług, czy podwykonawca ma myć okna, czy na przykład ma zająć się myciem paneli fotowoltaicznych. Mam tu na myśli głównie kwestię używanych preparatów. Pamiętaj, że jako Klient masz prawo wymagać, by firma sprzątająca korzystała tylko z nietoksycznych środków czyszczących. Jeśli podwykonawca nie chce Ci pokazać kart charakterystyki używanych preparatów, po prostu dalej szukaj firmy sprzątającej.
Pracownicy firmy sprzątającej to pośrednio Twoi pracownicy
Jeśli działasz w zgodzie z CSR:
- nie możesz odcinać się od tego, w jakich warunkach pracuje zespół firmy sprzątającej,
- jako Klient masz prawo wymagać, by Twój podwykonawca przestrzegał praw człowieka i praw etyki, płacił na nadgodziny i udzielał prawa do urlopu macierzyńskiego, czy tacierzyńskiego,
- musisz dbać o jakość zatrudnienia nie tylko swoich pracowników, ale również tych zatrudnionych w firmie sprzątającej.
Czy należy od razu skreślić firmę sprzątającą, która nie zna zasad CSR?
Zapewne kilka firm sprzątających, którym zechcesz zlecić sprzątanie biur czy mycie magazynów, nie będzie znało zasadami CSR. Być może jest to jednak szansa, by szerzyć ideę społecznej odpowiedzialności biznesu.
Zamiast odrzucać ofertę firmy sprzątającej, która nie pracowała do tej pory zgodnie z wytycznymi społecznej odpowiedzialności, daj jej szansę. Wówczas w umowie powinien znaleźć się dokładny opis tego, jakich preparatów mają używać pracownicy firmy sprzątającej do sprzątania biur, sklepu, czy hali produkcyjnej.
Treść powstałą na zlecenie firmy sprzątającej Derpur Usługi sprzątające Poznań.