Ekstrawaganckie, niezwykłe, tajemnicze i choć nie zawsze je rozumiemy to od tysięcy lat towarzyszą nam w naszym codziennym życiu. Przyjemnie jest usiąść po ciężkim dniu pracy, wziąć kotka na kolana i słysząc jak cicho mruczy zrelaksować się.

Wiele osób uważa ze koty są samotnikami, że tylko gryzą, drapią, brudzą i niszczą meble. Nic bardziej mylnego.

Jeśli przyjmiemy kota pod swój dach jak jednego z domowników, kot nam się odwdzięczy. To niezwykle mądre i ciekawe świata zwierzęta. Przyjemnie jest obserwować bawiące się kotki. Swoją ciekawością świata i beztroskim zachowaniem znajdują u nas uznanie.

Przy wyborze rasy kota powinniśmy poradzić się sprzedawcy, mieszańce, persy, syjamskie każdy z nich jest inny. Kot uczy się od nas relacji partnerskich.

Możemy go przyzwyczajać do domowego porządku dnia. Towarzysząc nam kot uczy się ze człowiek jest mu równy. To daje kotu poczucie bezpieczeństwa. Taki „kochany’’ kot mniej atakuję, nie drapię, nie ucieka.

Jeśli obdarzymy kota miłością, on na pewno stanie się naszym kompanem na całe życie. Odpowiednia pielęgnacja i higiena kota pozwoli nam uniknąć nieprzyjemnych zapachów w domu, czy na podwórku. Musimy pamiętać o weterynaryjnej kontroli, szczepieniach.

Koty uwielbiają zabawę, jeśli pracujemy zawodowo, powinniśmy zapewnić kotu zajęcie. Dostępne w sklepach zoologicznych liczne gadżety oraz akcesoria urozmaicą nie jedno kocie otoczenie. Wybierzmy zabawki które będą odpowiednie dla wieku i potrzeb naszego kota. Jeśli kot jest młody lubi drapać i gryźć będzie bawił się innymi zabawkami niż dojrzały pewny siebie kot. Tak więc warto zainwestować w odpowiednie zabawki dla swojego kotka. Karma też powinna być dobrana do wieku i stanu zdrowia naszego pupila.

Jeśli kot będzie otrzymywała karmę w regularnych odstępach, po pewnym czasie sam będzie nam przypominał ze to już pora na jedzenie. Co prawda nie zaszczeka i nie będzie biegał za piłką po ogrodzie, lecz po ciężkim dniu wtuli się w nasze kolana ciepłym futerkiem cicho zamruczy z satysfakcją podda się naszym pieszczotą.

Mój przyjaciel pies 

Pilnuje domu, ratuje życie, pomaga niepełnosprawnym i niewidomym. Bezgranicznie ufa i przywiązuje się na całe życie. Nie kłamie, nie udaje, po prostu kocha.

Pies, przyjaciel człowieka od tysięcy lat, towarzyszy mu we wszystkich kategoriach życia.

Psy opanowały nasz dzisiejszy świat. Przyjaciele dzieci, rasy wykorzystywane w dogoterapii, pomagają dzieciom nie tylko z nowotworami, lecz także niepełnosprawnym umysłowo i ruchowo.

Jako przewodnicy prowadzą przez ulicę swojego niewidomego właściciela. Dają poczucie bezpieczeństwa i nigdy nie zawodzą. Nie ugryzą podczas zabawy. Ponieważ specjalny rodzaj tresury uczy zwierze jak zachować się w obecności małego dziecka, bądź osoby niepełnosprawnej.

Te psy mają spokojne usposobienie, odpowiednio przygotowany pomaga w terapii z dziećmi i dorosłymi. Doskonale znoszą zabawę z pociechami są cierpliwe i bardzo bezpieczne.

Przyjaźń człowieka z psem, która trwa nieustannie od wielu tysięcy lat pokazuje jak dobrym partnerem w życiu jest pies. Uczestniczy w akcjach ratunkowych na całym świecie, ratuje ludzi zasypanych przez lawinę. Bronią naszej posesji. Dają znak kiedy wyczują zagrożenie.

A przede wszystkim świetnie umilają nam czas. Jogging z psem jest przyjemniejszy.

Merdający ogon i uśmiechnięta psia mordka jest najlepszym podziękowaniem psa za opiekę. Uczymy się od nich cierpliwości i uporu w dążeniu do celu. A nawet łagodności i zdrowych relacji. Powinniśmy jednak pamiętać, że pies to nie zabawka. Tak samo jak człowiek, pies potrzebuje odpowiedniej przestrzeni, częstych spacerów.

I przede wszystkim dużo miłości. Zwierzęta w schronisku czekają na taką miłość.

Pies jest w stanie poświecić swoje życie w obronie właściciela. Doceńmy nasze czworonogi.

Przyjaźń z psem jest na całe życie, postarajmy się więc dać swojemu pupilowi wszystko to czego potrzebuje, by zdrowo się rozwijać. Wizyta w psim salonie piękności może być świetną zabawą dla obojga. Mimo że pies nie zawsze lubi kąpiel, przy swoim właścicielu może czuć się bezpieczne i chętniej podda się zabiegom pielęgnacyjnym. Dbajmy o nasze czworonogi bo to najwierniejsi przyjaciele.

Jak wybrać odpowiednią rasę psa dla siebie i rodziny 

Aby wybrać rasę, odpowiednią dla naszych oczekiwań powinniśmy rozważyć kilka podstawowych spraw. W zależności od naszych warunków mieszkalnych, innego psa weźmiemy do domu z dużym podwórkiem, innego jeśli mamy dwu pokojowe mieszkanie.

Łagodne i przyjacielskie psy powinny wybierać osoby, które mają w domu dzieci. Taki piesek rozweseli nie jedno popołudnie.

Bawiąc się z dziećmi w ogrodzie stanie się najlepszym kompanem zabaw dla Twojego dziecka. Małe pieski tzw. miniatury różnych ras mogą wybrać osoby starsze bądź mieszkające same, odpowiednio ułożony pies nie będzie stwarzał problemów na spacerze, małe, niskie psy nie potrzebują tyle przestrzeni co większe.

Przed zakupem pupila warto zaczerpnąć informacji u hodowcy bądź weterynarza. Pamiętajmy jednak, o schroniskach dla zwierząt które przepełnione są porzuconymi zwierzakami. Warto zdecydować się na taką formę adopcji i zapewnić im ciepły dom.

Są również rasy psów odpowiednich na stanowisko strażnika naszego domu, większe masywniejsze, jak wilczury czy dobermany wybierzmy jeśli potrzebujemy wartownika na naszym podwórku.

Jak wiadomo dzieci, i nie tylko, kochają szczeniaki. Szczeniaki najczęściej znajdują domy , te z hodowli czy też te ze schroniska.

Kolejna kwestia to ilość zwierząt które posiadamy już w domu. Starszy kot ,który ma już swoje przyzwyczajenia ,odbierze nowego mieszkańca domu jako zagrożenie. Także chomik czy świnka morska.

Natomiast jeśli mamy już jednego psa w domu, drugi może okazać się wspaniałym kompanem do zabaw. Młode psy potrzebują przestrzeni aby się wyszaleć. Biorąc zwierze do domu powinniśmy uświadomić swoją rodzinę , że pies to także obowiązki. Jadąc na wakacje trzeba zapewnić mu opiekę, regularnie wyprowadzać na spacer, karmić, poświęcać uwagę.

Umiejętnie wytresowany pies nie będzie stwarzał kłopotów. Szczeniaki szczepimy i odrobaczamy. Rasa psa ma duże znaczenie, ponieważ nie każdy pies będzie spełniał akurat nasze oczekiwania.

Myśliwski pies świetnie sprawdzi się w rodzinie która lubi ruch, wycieczki do lasu. Chihuahua natomiast lepiej poczuje sie w wygodnym mieszkaniu otoczony troską i ciepłem właściciela. W takich warunkach każdy pies będzie miał idealne możliwości rozwoju.

Jakie zwierzątko kupić małemu dziecku 

Dzieci uwielbiają zwierzęta. Interesuje je wszystko co włochate i puchate. Nie boją się małych kaczek w parku i nie straszny im chomik czy rybki.

Aby zaspokoić ciekawość dziecka warto włączyć go w poszukiwania odpowiedniego zwierzątka.

Sugerując dziecku dane zwierzę pamiętajmy , że entuzjazm u dzieci jest szybki ale krótki . Nie wybierajmy zwierzaka który może mu zagrażać.

Jaszczurki, czy węże to nie najlepszy wybór. Decydując się na psa wybierajmy rasy spokojne, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji na początku nie zostawiajmy dziecka samego w towarzystwie psa. Wybierając zwierzątko na prezent, skontaktujmy się najpierw z jego rodzicami i uzgodnijmy czy wyrażają na to zgodę.

Pamiętajmy zwierze to nie zabawka i nie każdy rodzic życzy sobie takie prezentu dla swojego dziecka. Uważajmy także na alergie , warto wykonać dziecku testy które pomogą określić rodzaj alergii. Jeśli dziecko ma uczulenie na sierść psa nie musi rezygnować z ulubionego pupila.

Istnieją rasy które zamiast sierści mają włosy które nie uczulają. Chomik czy świnka morska będą lepsze dla trochę starszych dzieci, będą mogły uczyć się odpowiedzialności i zaradności. Karmienie zwierzątka, wymiana sianka, pojenie.

To odpowiedzialne zadania dla każdego 4-5 lata ale również starszego dziecka. Rybki to propozycja równie ciekawa. Obecnie mamy dostęp do wielu pięknych ozdobnych gatunków ryb. Jeśli dziecko ma swoją ulubioną postać z bajki i jest nią właśnie rybka, to zakup akwarium można potraktować jako świetny pretekst do zabawy. Zabierają dziecko do sklepu zoologicznego sprawimy mu mnóstwo radości , dając przy tym możliwość samodzielnego wyboru ulubieńca. Nie kupujmy jednak zwierząt pod wpływem chwilowego kaprysu.

Przygotujmy je odpowiednio do nowej roli. Pokażmy najpierw kilka możliwych gatunków które ewentualnie moglibyście mu podarować, tłumacząc przy tym jakie obowiązki będzie musiało przy nim spełniać. Wybierając ulubieńca pamiętaj o akcesoriach które będą potrzebne do jego utrzymania.

Odpowiednia karma, klatka bądź akwarium. Poidełka dla chomika czy obroża dla psa.

Najczęstsze kocie choroby 

Biorąc do domu kota, powinniśmy dowiedzieć się o najczęstszych chorobach które spotykają nasze pupile w ciągu ich życia. Bo jednak każdy kot kiedyś zachoruje.

Dbajmy o higienę naszego kota oraz obserwujmy, jeśli zauważymy jakieś zmiany w zachowaniu naszego pupila.

Kocia nosówka lub zakaźne zapalenie jelit to inaczej kocia pan-leukopenia.

Przypadłość ta jest jedną z najczęstszych chorób które zagrażają naszemu kotu we wczesnym etapie jego życia . Po czym poznać że nasz kot jest na to chory? Młode kotki mogą wykazywać problemy z koordynacją ruchową , będą po urodzeniu zbyt wysoko podnosić łapki , robić zbyt duże kroki.

Występuje biegunka oraz wymioty podbarwione żółcią przez co nasz kot może szybko się odwodnić . Tej chorobie bardzo często towarzyszy wysoka gorączka od 40 do 42 stopni. Jest to choroba bardzo niebezpieczna ponieważ przy nasilonych objawach, naszemu pupilowi grozi nawet śmierć.

Kolejną chorobą zakaźną u kotów jest Kaliciwiroza objawia się wysoką gorączką oraz wyciekiem z noska. Atakuje układ oddechowy pupila a wywołuje ją wirus FCV (kaliciwirus). Najbardziej zagrożone są młode osobniki. Jest to choroba wirusowa i jest przenoszona w wydzielinach.

Zwierzęta mogą się nawzajem zarażać, dlatego należy dokładnie i do końca przeprowadzić terapię antybiotykami . Przy tej chorobie kot może mieć również objawy zapalenia jamy ustnej i dziąseł. Obserwujmy naszego zwierzaka do samego końca terapii, aby uniknąć powikłań. Co trzy miesiące przez pierwszy rok życia kota powinniśmy go systematycznie odrobaczać, po roku czasu powtarzamy czynność raz na pół roku.

Kot może być też nosicielem Toksoplazmozy wywołują ją pierwotniaki które najczęściej rozwijają się w ciele myszy, z którą kontakt ma kot. Koty zarażają nim zwierzęta hodowlane oraz ludzi, jest niebezpieczna zwłaszcza dla kobiet w ciąży .

Pamiętaj aby zawsze myć ręce po zabawie z kotem, oraz po oczyszczaniu kuwety. Jeśli nie zaszczepimy kota grozi mu koci katar inaczej herpeswiroza. Jest to choroba zakaźna bardzo niebezpieczna dla kotów.

Dbajmy o higienę naszego pupila oraz o naszą własną . Regularne sprzątanie i dezynfekcja kocich artykułów pozwoli uniknąć niepożądanego zakażenia czy choroby.

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *