Każda z nas co miesiąc od okresu dojrzewania aż po menopauzę, czyli przez jakieś 30 a czasem 40 lat cierpi mniej lub więcej z przez miesiączki.

Niestety, my kobiety nie mamy łatwo, dojrzewanie, okresy, ciąża, menopauza, to dla naszego organizmu spora wahania hormonalne, a jeżeli jeszcze po drodze przyczepi się do nas jakaś choroba związana z poziomem hormonów np. tarczyca, to już lepiej w ogóle mamy przechlapane, ale co tam nie ma co użalać się na sobą tylko wziąć sprawy w swoje ręce, szukać rozwiązania i cieszyć się życiem.

Ból przed okresem ma związek z PMS?

Ból podczas miesiączki to problem wielu kobiet, już na parę dni przed okresem odczuwamy tak zwany PMS (Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego), lekarze stwierdzili że na PMS cierpi około 95% miesiączkujących kobiet.

Jakie są objawy PMS?

Objawy PMS pewnie każda z nas zauważa sama, ale generalnie objawy PMS dzieli sią na psychiczne i fizyczne, nikt tak naprawdę nie wie ska bierze się PMS.

Ogólnie stwierdzono że jest on spowodowany hormonalną huśtawką głównie progesteronu i estrogenu, oraz chwilowe niedobry magnezu, witaminy E, witamin z grupy B oraz kwasu linolenowego, dlatego warto uzupełniać niedobory witaminami, które mają je w swoim składzie, każde witaminy będą dobre, ale najlepsze będą dla nas te specjalnie opracowane dla kobiet, możemy tez uzupełniać niedobry dobrze dobraną dietą.

Objawy fizyczne PMS :

 • Obrzęki kostek i rąk

 • Bóle i zawroty głowy

 • Bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, problemy z trawieniem

 • Bóle kręgosłupa w okolicy lędźwiowej

 • Zwiększona częstotliwość oddawania moczu

 • Odczucie przyspieszonej akcji serca

 • Bóle mięśni, stawów podobne jak przy grypie

 • Nasilenie trądziku

 • Uczucie pragnienia i apetyt na wybrane potrawy

Objawy psychiczne PMS :

 • Podenerwowanie bez przyczyny

 • Odczucie niepokoju i lęku

 • Wahania nastroju np. płacz czy euforia

 • Ogólne rozdrażnienie

 • Zmęczenie, ospałość lub zaburzenia snu i bezsenność

 • Ogólne zamotanie

Jakie są sposoby na PMS?

Jak radzić sobie z PMS żeby jak najmniej odczuwać jego comiesięczne skutki na własnym ciele? Przede wszystkim musimy zmienić tryb życia, okazuje się że regularnie uprawianie jakiegokolwiek sportu jest pomocne w rozładowaniu PMS.

Wybierzmy sobie jakąś formę aktywności fizycznej dopasowaną do naszych możliwości i upodobań, może to być np. pływanie, rower, fitness czy taniec, nawet codzienny spacer z pieskiem w szybkim tempie może nam pomóc.

Istnieją również dwa ćwiczenia z jogi pomocne przy PMS i przy bolesnym miesiączkowaniu: połóż się na podłodze na plecach i unoś delikatnie miednicę do góry, ćwiczenie to łagodzi uczucie pełności i rozluźnia mięśnie miednicy mniejszej.

Drugie ćwiczenie to skręt grzbietowy, usiądź na podłodze, wyciągnij przed siebie obydwie nogi, następnie zegnij jedną nogę przełóż ją za kolano, tułowie skręć w odwrotną stronę do przełożonej nogi, ćwiczenie to rozluźnia napięte mięśnie.

Co robić aby poczuć się lepiej w czasie PMS

Ruch szczególnie na świeżym powietrzy podczas PMS a nawet w czasie okresu pomaga nam rozładować emocje, wyciszyć się a przede wszystkim dotlenimy się i mamy większą szanse na spokojny sen w nocy.

Przed położeniem się do łóżka weź ciepłą rozluźniająca kąpiel wykorzystaj przy tym dobrodziejstwo aromaterapii, dodaj do ciepłej wody kilka kropel olejku lawendowego lub cedrowego, kupisz je w każdym sklepie zielarskim a nawet w dobrze zaopatrzonej drogerii.

Jeżeli masz bardzo obfity okres zrezygnuj z gorącej kąpieli bo krwawienie może być bardziej obfite na rzecz relaksującego prysznica.

Jakie witaminy warto brać w czasie PMS?

Przed miesiączką zaopatrz się w aptece w witaminy dla kobiet, najważniejsze jest to by zawierały magnez, wapń, witaminy z grupy B, witaminą A,D,E oraz żelazo, ponieważ podczas miesiączki poziom żelaza we krwi spada i warto je uzupełnić, jak zresztą wszystkie składniki i minerały, które wraz z okresem tracimy.

Również zrównoważona dieta jest pomocna, jedz dużo owoców i warzyw, ugotuj sobie na obiad szpinak lub buraczki, zapomnij na chwilę o ścisłej diecie i sięgnij po czekoladę, im wyższa zawartość kakao tym większa ilość magnezu w czekoladzie, więc nie tylko czekoladą poprawisz sobie humor ale i dostarczysz organizmowi magnez, pomocne mogą okazać się tabletki z olejem z wiesiołka lub inne leki homeopatyczne przeznaczone dla kobiet z PMS, ale pamiętaj że musisz je brać regularnie i przez parę miesięcy, efektów na pewno nie zobaczysz od razu.

Stres w czasie PMS

O ile to możliwe, staraj się unikać w te dni sytuacji stresowych, ponieważ bardziej niż zwykle jesteś narażona na rozkojarzenie i ogólne podenerwowanie.

Jeżeli masz bardzo silne bóle, do tego jesteś zmęczona, osłabiona i na nic nie masz ochoty, weź ciepły termofor, tabletkę przeciwbólową i po prostu idź odpocząć do łóżka, pamiętaj że organizm najlepiej regeneruje się podczas snu.

Jeżeli nic nie pomaga tobie w złagodzeniu PMS, masz bardzo silne bóle, bardzo silnie krwawisz zgłoś się do lekarza, być może będziesz potrzebowała specjalistycznego leczenia.

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *