Każda z nas co miesiąc od okresu dojrzewania aż po menopauzę, czyli przez jakieś 30 a czasem 40 lat cierpi mniej lub więcej z przez miesiączki.
Niestety, my kobiety nie mamy łatwo, dojrzewanie, okresy, ciąża, menopauza, to dla naszego organizmu spora wahania hormonalne, a jeżeli jeszcze po drodze przyczepi się do nas jakaś choroba związana z poziomem hormonów np. tarczyca, to już lepiej w ogóle mamy przechlapane, ale co tam nie ma co użalać się na sobą tylko wziąć sprawy w swoje ręce, szukać rozwiązania i cieszyć się życiem.
Ból przed okresem ma związek z PMS?
Ból podczas miesiączki to problem wielu kobiet, już na parę dni przed okresem odczuwamy tak zwany PMS (Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego), lekarze stwierdzili że na PMS cierpi około 95% miesiączkujących kobiet.
Jakie są objawy PMS?
Objawy PMS pewnie każda z nas zauważa sama, ale generalnie objawy PMS dzieli sią na psychiczne i fizyczne, nikt tak naprawdę nie wie ska bierze się PMS.
Ogólnie stwierdzono że jest on spowodowany hormonalną huśtawką głównie progesteronu i estrogenu, oraz chwilowe niedobry magnezu, witaminy E, witamin z grupy B oraz kwasu linolenowego, dlatego warto uzupełniać niedobory witaminami, które mają je w swoim składzie, każde witaminy będą dobre, ale najlepsze będą dla nas te specjalnie opracowane dla kobiet, możemy tez uzupełniać niedobry dobrze dobraną dietą.
Objawy fizyczne PMS :
Obrzęki kostek i rąk
Bóle i zawroty głowy
Bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, problemy z trawieniem
Bóle kręgosłupa w okolicy lędźwiowej
Zwiększona częstotliwość oddawania moczu
Odczucie przyspieszonej akcji serca
Bóle mięśni, stawów podobne jak przy grypie
Nasilenie trądziku
Uczucie pragnienia i apetyt na wybrane potrawy
Objawy psychiczne PMS :
Podenerwowanie bez przyczyny
Odczucie niepokoju i lęku
Wahania nastroju np. płacz czy euforia
Ogólne rozdrażnienie
Zmęczenie, ospałość lub zaburzenia snu i bezsenność
Ogólne zamotanie
Jakie są sposoby na PMS?
Jak radzić sobie z PMS żeby jak najmniej odczuwać jego comiesięczne skutki na własnym ciele? Przede wszystkim musimy zmienić tryb życia, okazuje się że regularnie uprawianie jakiegokolwiek sportu jest pomocne w rozładowaniu PMS.
Wybierzmy sobie jakąś formę aktywności fizycznej dopasowaną do naszych możliwości i upodobań, może to być np. pływanie, rower, fitness czy taniec, nawet codzienny spacer z pieskiem w szybkim tempie może nam pomóc.
Istnieją również dwa ćwiczenia z jogi pomocne przy PMS i przy bolesnym miesiączkowaniu: połóż się na podłodze na plecach i unoś delikatnie miednicę do góry, ćwiczenie to łagodzi uczucie pełności i rozluźnia mięśnie miednicy mniejszej.
Drugie ćwiczenie to skręt grzbietowy, usiądź na podłodze, wyciągnij przed siebie obydwie nogi, następnie zegnij jedną nogę przełóż ją za kolano, tułowie skręć w odwrotną stronę do przełożonej nogi, ćwiczenie to rozluźnia napięte mięśnie.
Co robić aby poczuć się lepiej w czasie PMS
Ruch szczególnie na świeżym powietrzy podczas PMS a nawet w czasie okresu pomaga nam rozładować emocje, wyciszyć się a przede wszystkim dotlenimy się i mamy większą szanse na spokojny sen w nocy.
Przed położeniem się do łóżka weź ciepłą rozluźniająca kąpiel wykorzystaj przy tym dobrodziejstwo aromaterapii, dodaj do ciepłej wody kilka kropel olejku lawendowego lub cedrowego, kupisz je w każdym sklepie zielarskim a nawet w dobrze zaopatrzonej drogerii.
Jeżeli masz bardzo obfity okres zrezygnuj z gorącej kąpieli bo krwawienie może być bardziej obfite na rzecz relaksującego prysznica.
Jakie witaminy warto brać w czasie PMS?
Przed miesiączką zaopatrz się w aptece w witaminy dla kobiet, najważniejsze jest to by zawierały magnez, wapń, witaminy z grupy B, witaminą A,D,E oraz żelazo, ponieważ podczas miesiączki poziom żelaza we krwi spada i warto je uzupełnić, jak zresztą wszystkie składniki i minerały, które wraz z okresem tracimy.
Również zrównoważona dieta jest pomocna, jedz dużo owoców i warzyw, ugotuj sobie na obiad szpinak lub buraczki, zapomnij na chwilę o ścisłej diecie i sięgnij po czekoladę, im wyższa zawartość kakao tym większa ilość magnezu w czekoladzie, więc nie tylko czekoladą poprawisz sobie humor ale i dostarczysz organizmowi magnez, pomocne mogą okazać się tabletki z olejem z wiesiołka lub inne leki homeopatyczne przeznaczone dla kobiet z PMS, ale pamiętaj że musisz je brać regularnie i przez parę miesięcy, efektów na pewno nie zobaczysz od razu.
Stres w czasie PMS
O ile to możliwe, staraj się unikać w te dni sytuacji stresowych, ponieważ bardziej niż zwykle jesteś narażona na rozkojarzenie i ogólne podenerwowanie.
Jeżeli masz bardzo silne bóle, do tego jesteś zmęczona, osłabiona i na nic nie masz ochoty, weź ciepły termofor, tabletkę przeciwbólową i po prostu idź odpocząć do łóżka, pamiętaj że organizm najlepiej regeneruje się podczas snu.
Jeżeli nic nie pomaga tobie w złagodzeniu PMS, masz bardzo silne bóle, bardzo silnie krwawisz zgłoś się do lekarza, być może będziesz potrzebowała specjalistycznego leczenia.