Dobrze przeprowadzona wymiana podłogi w domu gwarantować nam będzie nie tylko duży komfort korzystania z niej, ale też da pewność jej wieloletniego użytkowania.

W pierwszej kolejności, o ile to możliwe, powinniśmy oczyścić pomieszczenia, w których chcemy wykonać remont, z wszelkich wcześniejszych podłóg, wykładzin, desek, czy płytek. Dotarcie do pierwszej warstwy jest dla nas najistotniejsze na tym etapie prac. Następnie bardzo istotne będzie odpylenie powierzchni oraz jej zagruntowanie. Pozwoli to nam na prawidłowe wykonanie drugiego etapu prac.

Kiedy już mamy czysty beton możemy zająć się kolejnym etapem jakim powinno być wyrównanie powierzchni podłóg. Najlepszym do tego celu będzie samopoziomującą się posadzka. Wykonanie tej pracy możemy zlecić każdemu praktycznie murarzowi, choć znajdziemy też firmy zajmujące się tego typu pracami.

Wygładzona podłoga – układanie podłogi

Gdy już mamy gotową wygładzoną powierzchnię możemy przejść do kładzenia właściwej powierzchni podłogi.

Jeżeli są to płytki najlepszym rozwiązaniem będzie powierzenie tych prac płytkarzowi. Jeżeli powierzchni jest prawidłowo wykonana nie powinien mieć żadnych kłopotów w wykonaniu nawet mozaiki z płytek na powierzchni.

Układanie podłogi z paneli podłogowych

Jeżeli decydujemy się na położenie paneli podłogowych warto pokusić się o samodzielny montaż. Prace te są stosunkowe łatwe. Zaczynamy od prostej ściany, załóżmy od końca pokoju i cofamy się w stronę drzwi. Pod warstwą paneli musimy użyć odpowiedniego podłoża, mogą to być odpowiedni płyty, lub pianka, która można zakupić w wałkach. Po położeniu już wszystkich paneli musimy jeszcze wykonać wykończenia podłogi. Zamocować odpowiednie listwy maskujące na łączeniach z kolejnymi pomieszczeniami. Konieczne będzie też osadzenia listew maskujących na ścianach, tak aby ukryć łączenia paneli ze ścianą. Należy Pamiętać że na podłodze stoją ciężkie przedmioty takie jak szafa w przedpokoju czy komoda.

Układanie podłogi z parkietu

Kolejną możliwością jaką mamy to położenie parkietu. Jest to niezwykle efektowny, choć trudny w wykonaniu rodzaj podłogi. Zasadniczo polega on na położeniu na powierzchni klapek z drewna, które przykleja się specjalnym klejem.

Konserwacja podłogi:

Podłoga taka, dzięki odpowiedniej konserwacji, okresowemu cyklinowaniu może przetrwać dziesiątki lat. Zazwyczaj układa się ją w kilka popularnych wzorów, między innymi jodełkę, szachownicę, drabinkę, cegiełkę, kostkę. Każda z tych form ułożenia parkietu ma swoje odmiany. Jeżeli możemy sobie na to pozwolić możemy pokusić się o niepowtarzalny, zaprojektowany specjalnie dla nas rodzaj parkietu, wykonany z wielu gatunków drzew.

Układanie podłogi z desek

Ostatecznie możemy też zdecydować się na położenie podłogi z desek. Także montaż takiej podłogi powinniśmy powierzyć fachowcom. Istotne będzie tutaj nie tylko dobranie legarów (belek na których układana jest podłoga), ale też ich rozstaw czy sposób montażu do podłogi. Skomplikowane może też być dopasowanie desek do siebie i wykończenie podłogi, tak aby całość nie tylko dobrze się prezentowała, ale też pozostała w użytkowaniu na lata.

 

Szafa do przedpokoju – wnękowa? Jak to wygląda przy meblach na wymiar?
 
 

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *