Wiele osób posiadających własny ogród zastanawia się, czy warto instalować system nawadniający. Tego rodzaju inwestycja, choć początkowo wymagająca znacznych inwestycji, może przyczynić się do dużych oszczędności. W prawidłowy sposób zainstalowany i zaprojektowany system pozwala zaoszczędzić zużycie wody nawet o pięćdziesiąt procent. Do niewątpliwych jego zalet, należy także komfort, jaki nam zapewnia. Posiadając w ogrodzie system nawadniający, nie musimy się martwić, o wszystkie czynności związane z podlewaniem.

Co więcej, dzięki automatycznej instalacji rośliny uzyskują optymalne warunki do wzrostu, dzięki czemu nasz ogród uzyska zdecydowanie lepszą pielęgnację, niż w przypadku podlewania ręcznego. Praca urządzenia nie jest kłopotliwa dla domowników, ponieważ podlewanie odbywa się rankiem, lub wieczorem, co dodatkowo zapobiega parowaniu wody.

Dzięki systemu nawadniającemu nie tylko oszczędzimy koszt zużycia wody, ale także swój cenny czas, który będziemy mogli poświęcić innym zajęciom. Poznaliśmy już zalety systemu nawadniającego. Warto, więc zapytać ile kosztuje? Cena systemu nawadniającego jest uzależniona od wielkości nawadnianego terenu, rodzaju gleby, wymagań roślinności, ukształtowania terenu, oraz źródła wody.

Koszt nawadniania ogrodu — cena godna inwestycji

Koszt wykonania systemu automatycznego nawadniania w ogrodzie o powierzchni ok. 1000 m2, obejmujący materiały i robociznę, waha się od 10 do 15 tys. zł. Za materiały potrzebne do zainstalowania systemu zapłacimy natomiast około 14 zł/m2. Dla przykładu koszt jednego zraszacza to wydatek rzędu 50 do 70 zł.

Jeśli zdecydujemy się na zakup, to jak założyć system nawadniający?

Na początek rozkładamy wszystkie części systemu w miejscach, gdzie przewidziany jest ich montaż, a następnie łączymy je. Dzięki temu upewnimy się, czy dany system posiada wszystkie elementy. Kolejnym krokiem jest umieszczenie rur w rowach głębokich na 20-40 cm. Każdy zraszacz należy umieścić na żwirze, o 10 cm grubości warstwy.

Następnie układamy na ziemi linie kroplujące i przykrywamy je korą. Możemy też je wkopać na głębokość kilku cm. Kolejnym elementem jest studzienka z zaworami, którą także umieszczamy w żwirze i posypujemy piaskiem. Piasek musi być potem koniecznie zagęszczony. W instalacji konieczne jest prawidłowe wypoziomowanie studzienki. Gdy zainstalujemy wszystkie elementy pozostaje już tylko regulacja zraszaczy, oraz zaprogramowanie sterownika. Przed zakończeniem montażu i zasypaniem rowków z częściami zainstalowanego systemu, dobrze jeszcze upewnić się, czy wszystko działa właściwie. Na koniec pracy zasypane rowki ugniatamy i już możemy cieszyć się domowym nawadnianiem.

Odległości zraszaczy w nawadnianiu systemowym.

Istotne jest także postawienie pytania, jaka odległość powinna być zachowana, przy rozmieszczaniu systemu nawadniającego? Rozmieszczając zraszacze, musimy pamiętać o dwóch zasadach. Po pierwsze odległość należy rozplanować w taki sposób, aby woda z jednego zraszacza bezproblemowo sięgała drugiego.

Po drugie. Zraszacze o kącie 90º należy umieścić w rogach ogrodu, natomiast zraszacze o kącie 270º, powinny zostać zainstalowane wzdłuż ogrodzenia. W pozostałych miejscach, które są oddalone od ogrodzenia, przeznaczone są zraszacze o kącie 360º. Dzięki temu cały ogrodowi zapewnimy system nawadniania.

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *