Dolega Ci chroniczny stres, który pojawia się głównie w pracy lub w momentach, kiedy coś nie idzie po Twojej myśli? Sposobów na zwalczenie stresu proponuje się bardzo wiele: od popijania zaparzonej świeżo melisy, przez tabletki które działają jak relanium, po ćwiczenia jogi. Nie należy oczywiście przesadzać z farmaceutykami, a najlepiej jest zwalczyć źródło stresu, aby móc się go pozbyć i sprawić, by nie powracał zbyt często. Czasami warto jest po prostu spokojnie usiąść i zastanowić się nad tym, skąd bierze się w nas ten przeklęty stres i czy rzeczywiście mamy powody by się denerwować? Niestety nie da się przebrnąć przez całe życie w taki sposób, aby nie spotykały nas żadne problemy, żadne trudności, a wszystko co robimy wychodziło nam zawsze za pierwszym razem.
Kiedy zaczynasz odczuwać stres, zastanów się czy warto? Czasami chwila namysłu, relaksu, chwila na zregenerowanie zmęczonego myślami mózgu pozwala na jasną i trzeźwą ocenę sytuacji. Warto czasem po prostu na moment się zatrzymać i zastanowić. Kiedy sami przed sobą przyznajemy że stres jest niepotrzebny a wręcz tylko nam szkodzi, potrafimy się uspokoić i zrelaksować, a stres sam wtedy znika. Warto więc czasem włączyć pauzę, pooddychać trochę świeżym powietrzem, pójść na spacer, po prostu zwolnić. Czasem kilka minut spokojnej przechadzki po mieście czy po parku sprawia, że stres sam z nas odpływa i już więcej nie powraca. Najgorzej jest się w nim zapętlić, wówczas trudno jest sobie z nim poradzić na spokojnie. Polecamy zatem metodę prostej relaksacji: chwila odpoczynku i chwila racjonalnego namysłu.
Jak poradzić sobie za stresem w pracy
Masz stresującą pracę i nie wiesz, jak poradzić sobie z ciągłym napięciem? Stres pojawia się w momencie, kiedy stajesz przed podejmowaniem ważnych decyzji, masz do wykonania zadania w krótkim czasie i nie wiesz, czy zdążysz? Zaczynasz zauważać, że stres pojawia się już nie tylko w pracy ale jeszcze zanim w ogóle się w niej pojawisz, a później trudno Ci się go pozbyć mimo że już od dawna jesteś w domu i masz czas wolny? Jeśli zauważasz u siebie takie objawy, to najwyższa pora aby znaleźć odpowiednie sposoby na zwalczenie stresu. Pamiętaj, że przyjmowanie dużej dawki kofeiny bądź innych substancji które mają nas pobudzać do szybszej pracy, z czasem zaczynają nas uzależniać i nie działają już tak dobrze.
Nie stawiaj więc na kawę za każdym razem, kiedy masz dużo do zrobienia i się denerwujesz. Wręcz przeciwnie: postaw na kubek świeżo zaparzonej melisy albo rumianku, które działają na nas odprężająco i w żaden sposób nie obciążają dodatkowo układu trawiennego. Jeśli czujesz, że już zaczynasz się denerwować, pojawia się stres i wiesz, że będzie przeszkadzać Ci w pracy, wyjdź na moment. Przejdź się po budynku gdzie znajduje się Twoje biuro czy inne miejsce pracy, jeśli jest taka możliwość wyjdź na zewnątrz, odetchnij przez moment świeżym powietrzem. Musisz przyznać sam przed sobą, że nawet jeśli nie uda Ci się zrealizować wyznaczonych zadań na czas, to stres nic Ci w tym nie pomoże a wręcz przeciwnie. Stres sprawia, że zdecydowanie trudniej jest nam się czasem skupić i wykonywać nasze zadania.
Szybko się denerwuje co robić
Zauważasz, że szybko się denerwujesz? Denerwujesz się z różnych powodów, które po czasie wydają Ci się błahe i żałujesz, że na te nerwy i stres poszło tyle Twojego dobrego samopoczucia i zdrowia? Denerwujesz się na innych i trudno Ci pohamować swoje emocje, więc często sprawiasz przykrość swoimi niekontrolowanymi uwagami swoim bliskim? Nie ma środka, który podziała na Twoje nerwy od razu, na sto procent, i z nerwowego człowieka nagle staniesz się ostoją spokoju. Jednak warto zawsze próbować zmienić w sobie to, co nam przeszkadza, nie odpowiada i utrudnia nam życie. Najprostszą metodą na ogarnięcie stresu i nerwów jest przede wszystkim zdrowe podejście.
Za każdym razem, kiedy zaczynasz czuć w sobie zdenerwowanie, które napływa do Twojej głowy falami, zastanów się o co się denerwujesz? Po co się denerwujesz? Czy na pewno warto? Zastanów się też czy to, co doprowadza Cię do frustracji rzeczywiście jest tego warte i czy na pewno masz rację? Taka analiza, na spokojnie, na przykład podczas spaceru i pooddychania świeżym powietrzem to często rozwiązanie, które samo w sobie sprawia że przestajemy się denerwować. Doskonałym sposobem na pozbycie się nagromadzonego stresu są ćwiczenia, aktywność fizyczna. Spróbuj zapisać się na siłownię, na basen, na fitness, na zajęcia sportowe które sprawią Ci trochę przyjemności i pozwolą po prostu fizycznie pozbyć się stresu. Zdenerwowanie nie prowadzi do niczego dobrego, wręcz przeciwnie. Może prowadzić do problemów z układem krążenia, do miażdżycy czy problemów z układem nerwowym a także układem trawiennym. Zanim się zdenerwujesz i na kogoś krzykniesz, policz w myślach do dziesięciu.
Bóle głowy od stresu i nerwów
Często się denerwujesz, odczuwasz silny stres, żyjesz w napięciu i przez to boli Cię głowa? Zauważasz, że po całym dniu w pracy, w szkole, na uczelni, wracasz do domu i Twoja głowa jest tak ciężka, że masz ochotę natychmiast pójść spać? Przede wszystkim, postaraj się opanować zdenerwowanie i stres. Za każdym razem, kiedy zaczniesz je odczuwać, policz do dziesięciu, zrób kilka głębokich wdechów. Jeśli możesz, wyjdź na zewnątrz, przespaceruj się kilka minut na świeżym powietrzu, zrelaksuj się.
Zadaj sobie sam pytanie: po co się denerwuję, czy muszę się tak stresować? Często samo zadanie takiego pytania sprawia, że uśmiechamy się sami do siebie i mówimy sobie w myślach: niepotrzebnie się denerwuję. Niepotrzebnie się stresuję. Jeśli dopada Cię agresywny ból głowy, i wiesz że przyczyną jest stres, zafunduj sobie kilka technik relaksacyjnych, zamiast przyjmować od razu leki przeciwbólowe. Długi spacer, to doskonały sposób i na stres i na ból głowy. Podobnie podziała długa kąpiel w wannie pełniej piany, ale tak na spokojnie.
Szybki prysznic nie załatwi raczej sprawy. Spróbuj się rozluźnić, rozluźnić wszystkie swoje mięśnie na tyle bardzo, by żaden z nich nie był spięty. Pomasuj okolice skroni, spokojnymi okrężnymi ruchami. Spróbuj także masażu górnej części nosa, przestrzeni między oczami. Taki prosty masaż sprawia często, że ból znika. Podobnie jest z masażem okolic rąk między kciukiem a palcem wskazującym. Choć z pozoru brzmi to niewiarygodnie i nieco śmiesznie, masaż okolic między kciukiem i palcem wskazującym naprawdę zwalcza ból głowy, zwłaszcza taki spowodowany stresem i nerwami.
Jak uspokoić nerwowe dziecko
Zauważasz, że Twoje dziecko jest zbyt nerwowe? Za często jest zdenerwowane, reaguje agresją lub płaczem na uwagi innych, na swoje niepowodzenia, na sytuacje które nie do końca mu odpowiadają? Przede wszystkim sprawdź najpierw, obiektywnie oceniając swoją osobę, czy to przypadkiem nie od Ciebie dziecko nauczyło się takiego zachowania? Jeśli tak, walkę z nerwowością dziecka musisz zacząć od siebie. Nerwowe dzieci, to nie tylko takie które mają ADHD, o którym wspomina się często w telewizji i mediach. Nerwy u dziecka mogą brać się także z podglądania wzorców w rodzinie. Kiedy Twoje dziecko się denerwuje, na przykład w momencie gdy przegrało rozgrywkę w grę komputerową, zapytaj dlaczego tak się denerwuje. Gdy wyjaśni Ci jaki jest powód, spróbuj przekonać malucha że jego stres nie jest wart przegranej. Że nic się nie stało, wszystko zawsze można zrobić przecież jeszcze raz. Staraj się za każdym razem gdy widzisz u dziecka nerwowość zwrócić mu uwagę, że nie musi się wcale stresować i denerwować. Próbuj również rozmawiać i tłumaczyć, że wszelkiego rodzaju sytuacje które nas denerwują po prostu się dzieją, nie mamy na nie wpływu i nie możemy w taki sposób reagować. Jeśli domowe sposoby długich rozmów, zwracania uwagi, nie przynoszą żadnego rezultatu, koniecznie skonsultuj się z psychologiem dziecięcym, który zaleci ewentualną terapię bądź leczenie. Jeśli złe nawyki, także związane z nerwami, nie są zwalczane odpowiednio wcześnie, później w dorosłym życiu mogą się często stawać jeszcze bardziej intensywne i szkodliwe na zdrowie naszego dziecka.
Stres towarzyszy nam często w każdej dziedzinie życia i trudno nam go uniknąć. Denerwujemy się chronicznie, ponieważ nie jesteśmy w stu procentach zadowolone z naszej pracy lub obowiązki, które w niej na nas spływają, często przekraczają nasze fizyczne i psychiczne możliwości. Stresujemy się, kiedy mamy problemy domowe: nie układa nam się z partnerem, dzieci sprawiają nam kłopot przez swoje niewłaściwe zachowanie, budżet domowy nas ogranicza i trudno nam związać koniec z końcem.
Chroniczny stres.
Przykładów można wymieniać w nieskończoność, jednak sposobów, jak radzić sobie ze stresem nie jest już tak wiele. Przede wszystkim, postaraj się odnaleźć źródło swojego stresu, zwłaszcza jeśli towarzyszy Ci on często. Pamiętaj, że stres to nie tylko niekomfortowe samopoczucie w danym momencie, w danym dniu, o danym czasie.
To niekomfortowe samopoczucie może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Kiedy się chronicznie denerwujemy, działa to niekorzystnie na nasz mózg, na nasze organy wewnętrzne, bardzo często te, które są dla nas najistotniejsze, to znaczy serce, układ krwionośny i układ trawienny.
Sytuacje chronicznie stresujące
Gdy odnajdziesz przyczyny swojego stresu, zastanów się przede wszystkim, czy nie możesz go jakoś uniknąć. Być może chronicznie stresujesz się sytuacjami, które po prostu są, nie można ich zmienić, nie masz na nie wpływu (na przykład korki na drodze, rosnące ceny w sklepach).
Warto wtedy spróbować przekonać samą siebie, że nie warto tracić nerwów na irytowanie się czymś, czego nie możemy w żaden sposób zwalczyć. Czasem zwykły rekonesans, przeprowadzony na spokojnie w domu, pomaga zrozumieć samą siebie i uspokoić skołatane nerwy.
Chroniczne napady lęków i stresu.
Jeżeli to nie pomaga, nie potrafisz naprowadzić samej siebie na właściwy tor, spróbuj metod relaksacyjnych. W chronicznie stresowych sytuacjach, postaraj się na moment odetchnąć. Usiądź wygodnie, rozprostuj się, rozluźnij mięśnie.
Zamknij oczy i spróbuj pomyśleć o czymś przyjemnym – porzuć chroniczny stres.
Wyłącz się, odetnij od tego, co Cię stresuje. Spróbuj sposobu naszych babć na stres: zaparz sobie melisy i spróbuj zrelaksować się nad kubkiem tego zbawiennego dla naszych nerwów naparu. Jeżeli proste metody relaksacyjne również Ci nie pomagają, skonsultuj się ze specjalistą, który z pewnością pomoże Ci poradzić sobie z problemem chronicznym.