Żylaki, które pojawiają się najczęściej na naszych nogach, możemy leczyć za pomocą metod bezoperacyjnych. Nazywamy zwalczanie żylaków po imieniu, leczeniem, ponieważ należy pamiętać że żylaki to nie tylko nieestetyczne plamy na naszym ciele, to przede wszystkim choroba. Nieinwazyjną i bezoperacyjną metodą leczenia żylaków jest skleroterapia. Metoda ta polega na wstrzykiwaniu odpowiednio dobranego leku do żylaków, dzięki czemu zamykają się one.

Leczenie żylaków skleroterapią

Zaczynają się obkurczać i zwłókniać. Dzięki temu zabiegowi, żylaki stają się niewidoczne i dodatkowo nie niszczą kolejnych zdrowych żył (żylaki już istniejące, nie leczone powodują powstawanie kolejnych żylaków). Lek podczas skleroterapii podawany jest do żylaków pod kontrolą USG, podobnego do tradycyjnego urządzenia z gabinetu ginekologicznego. Używany jest jedynie dodatkowo specjalny naświetlacz, który pomaga dokładnie zlokalizować żylaki.

Znieczulenie podczas skleroterapii

Do skleroterapii nie potrzebujemy znieczulenia, nie jest to zabieg bardzo bolesny. Jeśli nasze żylaki są duże, rozprzestrzenione, jest ich wiele, trzeba będzie wykonać więcej niż jeden zabieg. Zabiegi przeważnie muszą być powtarzanie co 1-2 lata, jednak w mniejszym zakresie.

Leczenie żylaków laserem

Kolejną metodą walki z żylakami jest leczenie bardziej inwazyjne, to znaczy operacyjne. Bez obaw, nie jest to zabieg polegający na wycięciu żylaków z naszej skóry. To zabieg wykonywany za pomocą lasera. Jest to metoda znacznie droższa. Dobór metody leczenia żylaków powinien być ustalony z lekarzem. Przed wybraniem jej, przeprowadzone powinno być badanie żył kończyn, w których występują żylaki. Określa się ich przyczyny, rodzaj, zakres zmian chorobowych, ilość chorych żył.

Duplex żylaków

Po badaniu, nazywanym badaniem duplex, ustala się rodzaj leczenia. Metody wymienione powyżej (skleroterapia i metoda laserowa) mogą być ze sobą łączone, w przypadku bardziej znacznych zmian. Jeśli chcesz zwalczyć żylaki, niestety musisz zapomnieć o suplementach diety, czy innych magicznych środkach, które miałyby wyleczyć Cię z tej przykrej przypadłości.

Leczenie farmakologiczne za pomocą leków, różnego rodzaju żelów i maści jest niestety niemożliwe. Najlepiej skonsultuj się z lekarzem, którzy pomoże wybrać Ci odpowiednią metodę i skieruje Cię na odpowiednie leczenie.

 

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *