Według szacunkowych danych tylko w naszym kraju, w Polsce, około siedemdziesięciu tysięcy osób rocznie doznaje udaru mózgu.  Pierwszy to udar niedokrwienny, a drugi to udar krwotoczny. Około 4/5 wszystkich udarów, to te pierwsze. Jak sama nazwa wskazuje, przyczyny udaru niedokrwiennego leżą w niewłaściwym przepływie krwi do naszego mózgu, co prowadzi do niedotlenienia, ponieważ to krew dostarcza tlenu do komórek całego naszego ciała, łącznie z mózgiem. W przypadku udaru krwotocznego krew dociera do mózgu, jednak następuje pęknięcie naczynek w jego strukturze, a więc przyczyny leżą po stronie słabych przewodów, którymi krew dostarczana jest do naszego ciała. Jakie są z kolei objawy udaru mózgu? Osoba, u której następuje udar mózgu, może mieć problemy z zaburzeniami mowy i zaburzeniami widzenia.

Zdarza się, że następują także objawy, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać nam się przejawem chwilowej słabości: pogarsza nam się czucie, zdarzają się zaburzenia związane z koordynacją, albo mamy problem z koncentracją. Kolejne objawy udaru mózgu to nagły ból głowy, który przypomina silne ukłucie. W jaki sposób rozpoznać udar, w jaki sposób odpowiednio ocenić, czy objawy, z którymi mamy do czynienia, wskazują właśnie na udar, a nie na przykład na chwilowe zmęczenie?

Niestety podobnie jak w wielu innych przypadkach, samodzielnie nie jesteśmy czasem w stanie stwierdzić odpowiedniej diagnozy, konieczna jest konsultacja lekarza specjalisty. Jednak im więcej wiemy o chorobie, tym łatwiej przychodzi nam jej zapobieganie, a im szybciej rozpoznamy co nam dolega, tym szybciej będziemy wiedzieć, jakie podjąć odpowiednie kroki związane z leczeniem. Skupmy się na początku na zaburzeniu widzenia. Kiedy pogarsza się ostrość wzroku, albo występuje podwójne widzenie, nazywamy to zaburzeniami wzroku. U osoby z udarem te zaburzenia mogą wystąpić tylko w jednym oku, lub obustronnie. To charakterystyczne objawy, podobnie jak zaburzenia mowy, które mogą wynikać z problemów z poruszaniem ustami, albo z problemów z wyrażania swoich myśli. Osoba myśli logicznie, ale nie potrafi tego wypowiedzieć, mówi coś innego, bełkocze. Są to często szeregi niespójnych ze sobą słów. Udar mózgu to przeważnie dolegliwość, która dotyka jedną półkulę naszego mózgu, możemy więc mieć udar lewostronny lub udar prawostronny. Często w zależności od tego, w której półkuli mózgu miało miejsce pęknięcie lub niedotlenienie naczynek z krwią, wspomniane wcześniej problemy z poruszaniem czy koordynacją mogą występować tylko po jednej stronie ciała, na przykład osoba po lewostronnym udarze nie może poruszać lewą ręką i lewą nogą.

Czym właściwie jest wylew krwi do mózgu, jakie są jego objawy i przyczyny, oraz jak możemy go leczyć?

Wylewem krwi do mózgu nazywamy potocznie udar krwotoczny. Udary krwotoczne stanowią jedną piątą wszystkich udarów mózgu. Pozostała część, to udary niedokrwienne. Jak można wywnioskować z nazw, udar krwotoczny następuje w momencie, kiedy krew z naczyń wydostaje się na zewnątrz. Przyczyny pęknięć żył lub tętnic są różne, mogą być związane z powstałymi wcześniej skrzepami krwi, które ze względu na swoją sztywność uszkodziły wiotkie ścianki naczyń, albo mogą być związane ze słabą budową naczynek krwionośnych w mózgu. Tak więc przyczyny wylewu z technicznego punktu widzenia, to wydostanie się krwi z pękniętego naczynka, które w efekcie uszkadza lub niszczy tkanki naszego mózgu. A co, jeśli chodzi o przyczyny powstawania wylewów z praktycznego, a więc życiowego punktu widzenia? Co może wpłynąć na powstanie wylewu? Statystycznie rzecz biorąc, najwięcej wylewów zdarza się z powodu nadciśnienia tętniczego. Wylew może pojawiać się także ze względu na powstające wady w tkankach mózgu, na przykład tętniaki czy skazy krwotoczne. Wracając do nadciśnienia tętniczego, może być ono spowodowane wieloma różnymi czynnikami: niewłaściwą dietą, niewłaściwym trybem życia lub wrodzonymi problemami z krążeniem krwi. Jakie są rzeczywiste objawy wylewu krwi do mózgu? Charakterystyczne dla tych objawów jest ich nagłe pojawianie się. Pojawiają się bóle głowy, mdłości i wymioty, które są najczęstszymi objawami wylewu. Dalej mogą zaczynać się problemy z funkcjonowaniem mózgu, które dają swoje objawy jako zaburzenia świadomości.

Osoba, która doznaje wylewu, często po kilku minutach traci przytomność, a po utracie przytomności może nastąpić śpiączka. Może pojawić się częściowy paraliż po porażonej stronie mózgu, a więc jeśli wylew nastąpił w lewej półkuli, porażona zostaje lewa część ciała, po lewej części pojawia się paraliż. Bóle głowy pojawiają się w miejscu, w którym nastąpił wylew, a więc na przykład jeśli nastąpił on w części czołowej, to właśnie tam chory będzie odczuwał ucisk i silny ból. Jak wygląda leczenie? W przypadku udaru, a więc także wylewu krwi do mózgu, bardzo ważna jest szybka reakcja. Im wcześniej uda się zdiagnozować wylew, tym leczenie będzie skuteczniejsze. Może mieć ono postać farmakologiczną lub konieczne jest leczenie chirurgiczne, a więc mechaniczne usunięcie na przykład skrzepów, które zgromadziły się w tkankach mózgu. Rehabilitacja, jej postać i długość trwania, zależna jest od szkód, jakie wylew wyrządził w ciele chorego. Konieczna jest często rehabilitacja związana z mową, z poruszaniem kończynami, która może być bardzo długa i mozolna.

  • https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/150883/nd/Udar-mozgu
  • http://onr.wroclaw.pl/?Na_bie%C5%BC%C4%85cym_etapie_progresu
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Udar_m%C3%B3zgu
  • https://lolobolo.pl/co-odczuwamy-gdy-chorujemy-jak-rozpoznac-chorobe.html

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *