Nasze ciśnienie w czasie dnia jest z reguły wyższe niż w nocy. Jest to oczywiste, ponieważ nocą nasz organizm przygotowany jest do odpoczynku, nawet jeśli nie śpimy, organizm reaguje spowolnieniem akcji serca i obniżeniem nieco ciśnienia. Nie ma w tym powodu do żadnego niepokoju. Skoki ciśnienia, czyli nagłe obniżanie się lub nagły jego wzrost, które mija po chwili, nie są groźne dla człowieka, o ile nie występują regularnie, chronicznie i bez wyraźnych powodów. Powodem może być na przykład stres lub nadmierny wysiłek fizyczny.
Powód do niepokoju – złe ciśnienie
Jeśli nasze ciśnienie jest stale zbyt wysokie lub stale zbyt niskie, możemy się niepokoić. Niskie ciśnienie może powodować zaburzenia rytmu serca i zawroty głowy, jednak jest to niegroźne dla zdrowia. Jeśli zdarzają się omdlenia (przeważnie w porze porannej), nie należy tych objawów lekceważyć, ponieważ najzwyczajniej w świecie możemy sobie zrobić krzywdę, upadając na twardą powierzchnię, nawet w domu. Pozornie niegroźny upadek na podłogę w przypadku omdlenia czy utraty przytomności, może skończyć się złamaniem lub długotrwałym bólem kręgosłupa czy głowy, nawet w przypadku osoby młodej, zdrowej, której nic poza problemami z niskim ciśnieniem nie dolega. Wysokie ciśnienie nie powoduje widocznych dolegliwości, poza bólami głowy.
Podwyższone ciśnienie – skutki
Osoby, które na co dzień mają wyższe ciśnienie niż ciśnienie idealne (które, jak zaznaczamy dla przypomnienia, wynosi od 120/75 do 140/90), mogą cierpieć na chroniczne bóle głowy, nawet od dzieciństwa. Skutki zbyt wysokiego ciśnienia mogą mieć jednak bardzo poważne skutki, zdecydowanie groźniejsze niż upadki podczas omdleń w przypadku ciśnienia zbyt niskiego. Wysokie ciśnienie, to znacznie bardziej zwiększone ryzyko zawału.
Osoby o podwyższonym ciśnieniu, częściej chorują na miażdżycę, która rozwija się w ich organizmach szybciej. Uszkadza ona naczynia krwionośne, które stają się węższe, zwłaszcza tętnice. Krew nie krąży w organizmie prawidłowo, w związku z tym ryzyko zatoru w naczyniach krwionośnych, ryzyko zawału i udaru jest zdecydowanie większe.
Jak cholesterol wpływa na nasze zdrowie?
Cholesterol, którego współcześnie zjadamy i wypijamy wraz z posiłkami coraz więcej, może prowadzić do choroby zwanej miażdżycą. Cholesterol, który możemy porównać do gęstego, kleistego tłuszczu, osiada na naszych tętnicach, które przez to stają się coraz węższe. Krew nie ma swobody przepływu, w związku z czym nasze krążenie nie jest prawidłowe. Z czasem tętnice mogą się […]