Ogrzewanie jest drogie. To niewątpliwe. Według Głównego Urzędu Statystycznego, ogrzewanie najdroższe to olej opałowy i energia elektryczna, gdzie koszt ogrzewania za metr kwadratowy to około 40 zł, a najtańsze ogrzewanie to węgiel i gaz ziemny, gdzie koszty są blisko dwa razy mniejsze. Jeśli mieszkamy w domku, możemy zacząć od docieplenia domu. Zapotrzebowanie budynku na ciepło zmaleje wówczas, ponieważ budynek lepiej będzie zachowywał w sobie ciepło.

Zwłaszcza jest to istotne, kiedy budynek jest dość wiekowy. Podobnie jeśli chodzi o okna. Szacuje się, że przez okna tracimy od piętnastu do dwudziestu pięciu procent ciepła. Więc jeśli okna są nieszczelne, czy w domku czy w mieszkaniu, koniecznie należy wymienić je na nowe. Następny aspekt, na który należy zwracać uwagę, jeśli chodzi o termomodernizację, czyli wprowadzanie zmian by oszczędzać na rachunkach za ogrzewanie, to instalacja nowoczesnych ekologicznych źródeł ciepła, instalacja wentylacyjna, która będzie wydajna, instalacja nowoczesnych grzejników. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, powinniśmy się bez problemu na to zdecydować. Zwracajmy również uwagę na kaloryfery, które oddają ciepło do pomieszczeń, które ogrzewamy.

Grzejniki, kaloryfery, powinny być odpowiednio umiejscowione, usytuowane oraz użytkowane w odpowiedni sposób. Wówczas ma to wpływ, oczywiście pozytywny dla nas, na nasze rachunki. Jeśli mamy w domu stare kaloryfery, lepiej zainwestować w nowe, które będą bardziej wydajne. Zwracajmy również uwagę na to, czy mają możliwość regulowania ciepła, jakie jest dostarczanie do pomieszczeń, to znaczy czy mają termoregulatory. Wówczas ogrzewamy pomieszczenie do takiego stopnia, jaki jest nam potrzebny do komfortowego przebywania w domu. Grzejniki, kaloryfery, powinny być umieszczone w taki sposób, by były jak najbardziej odsłonięte. Nie zakrywajmy ich szafkami czy innego rodzaju przykryciami, ponieważ wówczas pracują wydajniej przy mniejszym zapotrzebowaniu na energię.

Rozłożenie na raty rachunku za prąd i gaz

Ceny energii elektrycznej i gazowej sprawiają, że mamy coraz częstsze problemy z dokonywaniem terminowo opłat za rachunki. Kiedy dotyka nas ta kwestia, należy zwrócić się do gazowni lub przedsiębiorstwa energetycznego bez zwlekania. Analizy, które zostały przeprowadzone przez Urząd Regulacji Energetyki wykazały, że przedsiębiorstwa energetyczne zaczęły wprowadzać programy, które służą pomocy w opłacaniu rachunków. Należy skontaktować się z danym przedsiębiorstwem, z którym mamy podpisaną umowę (sprzedaży lub umowę kompleksową). Jeśli tego nie zrobimy i po prostu przestaniemy płacić za energię elektryczną lub gaz, może nam zostać wstrzymana dostawa tych mediów. Firmy zajmujące się dostawą prądu i gazu mają indywidualne podejście do udzielanej pomocy w przypadku problemów z opłatami. Jest kilka tego typu środków pomocy, jeden z nich to rozłożenie na raty rachunku za prąd i gaz w przypadku osób, które mają przejściowe lub cykliczne problemy z terminowymi opłatami rachunków za dom.

 

Kiedy tymczasowo nie możemy uregulować rachunku, istnieje możliwość tak zwanej prolongaty terminu, w którym należy dokonać opłaty. Inna metoda pomocy, wsparcia ze strony firm dostarczających nam prąd i gaz, to odstąpienie od naliczenia nam odsetek, jeśli nie uda nam się zapłacić rachunku w terminie. Wówczas zadłużenie nie kumuluje się w znacznym stopniu i nie ponosimy dodatkowych kosztów związanych z opóźnieniami. W przypadkach skrajnych, kiedy spotyka nas na przykład nagła utrata pracy lub musimy zrezygnować z pracy, ponieważ ktoś z rodziny wymaga całodobowej opieki, zaległości mogą zostać przez firmę umorzone. Ma to również miejsce, w przypadku niektórych dostawców, jeśli chodzi o samotne matki, osoby niepełnosprawne czy instytucje charytatywne.

 

Zdarza się także, że następuje wstrzymanie windykacji, jeśli windykator stwierdzi, że jest uzasadniona zwłoka w opłacaniu rachunków. Niektóre firmy dostarczające gaz czy energię elektryczną w ogóle odstępują od windykacji, rezygnują z kierowania spraw związanych z opóźnieniami w opłatach do windykatora.

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *