Zastanawiasz się nad budową domu? Masz dosyć mieszkania w bloku lub kamienicy, masz ochotę uciec z miasta, spodziewasz się powiększenia rodziny, udało Ci się wygrać w lotto lub masz inny powód, dla którego chciałbyś rozpocząć budowę własnego domu? Jeśli nie wiesz, jak rozpocząć przygotowania do tego ważnego przedsięwzięcia, mamy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek. Podpowiemy, jak rozpocząć budowę domu. Przede wszystkim, należy rozpocząć od uzyskania Warunków Zabudowy i Zagospodarowania Terenu w Wydziale Architektury i Nadzoru Budowlanego Urzędu Miasta w którym zamierzasz rozpocząć budowę domu lub w tego rodzaju wydziale w danej gminie lub dzielnicy.

Potrzebne będzie wykonanie aktualnej mapy sytuacyjno-wysokościowej, którą sporządzi uprawniony do tego geodeta. Mapa powinna być wykonana w skali 1:500, na co należy zwrócić uwagę. Ma mieć format mapy, która przeznaczona jest do celów projektowych, nie innych.

Należy również postarać się o uzyskanie tak zwanych warunków technicznych dostawy mediów, bez których przecież nie wyobrażamy sobie funkcjonowania nawet bezpośrednio w centrum miasta, a wręcz przeciwnie. Należy zwrócić się o tego typu dokumenty, które potwierdzą możliwość dostępu do mediów do zakładu gazowniczego, w zależności od miejsca: miejskiego, okręgowego, dzielnicowego. O podobne dokumenty zwracamy się do zakładu energetycznego oraz oczywiście do zakładu wodociągów i kanalizacji, który obejmuje dane miasto lub okręg.

W tym ostatnim ubiegamy się o możliwość potwierdzenia za pomocą dokumentacji dostępu do bieżącej wody oraz do odbioru ścieków, jeśli oczywiście jest taka możliwość, do odbioru tych ścieków bezpośrednio poprzez kanalizację. Należy pamiętać także o wykonaniu opinii geologicznej, bez której nie można rozpocząć budowy, ponieważ musi być sprawdzony grunt, na jakim chcemy postawić nasz dom. Następnie zakupujemy gotowy projekt z adaptacją lub zlecamy w biurze wykonanie projektu indywidualnego. Adaptacja, to dopasowanie gotowego już projektu do konkretnych warunków przede wszystkim technicznych i drogowych.

Kiedy podejmujemy decyzję o budowie domu, musimy liczyć się z tym, że czeka nas przygotowanie, a właściwie ubieganie się o szereg dokumentów, które pozwolą nam na realizację projektu od początku do końca. Pierwszy z takich dokumentów, to tak zwane uzyskanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenów. Ubiegamy się o nie w Wydziale Architektury i Nadzoru Budowlanego w Urzędzie naszego miasta, gminy lub dzielnicy. Będziemy potrzebować także aktualnej mapy, która pokaże dokładnie gdzie znajduje się wybrana przez nas działka i co znajduje się w okolicy.

Taka mapa, to mapa sytuacyjno-wysokościowa, którą sporządza dla nas uprawniony do tego geodeta. Mapa ta przeznaczona jest do celów projektowych i sporządzana jest w skali 1:500. Dokumenty, jakie będą nam również potrzebne, to zgody, czyli znowu tak zwane uzyskanie warunków, tym razem technicznych, dostawy mediów. Musimy starać się o nie w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w naszym mieście lub okręgu, aby otrzymać warunki techniczne na uzyskanie dostępu do wody i odbioru ścieków. Kolejny zakład, to Zakład Energetyczny gdzie załatwiamy sobie dostęp do energii elektrycznej a dalej Zakład Gazowniczy, gdzie jak sama nazwa wskazuje ubiegamy się o dostęp do gazu z miejskiej lub okręgowej instalacji.

Będziemy potrzebować także opinii geologicznej oraz oświadczenia na temat warunków posadowienia, czyli na temat geotechniki. Niezbędny do rozpoczęcia budowy domu jest również oczywiście sam jego projekt, który kupujemy w gotowej wersji, którą później projektant dla nas adaptuje, to znaczy dostosowuje do konkretnych warunków lub zamawiamy projekt indywidualny, który konsultujemy z architektem i inżynierem budownictwa podczas jego powstawania. Należy pamiętać, że w przypadku adaptacji projektu, zmiany mogą być drobne, takie jak zmiana niektórych materiałów budowlanych, oczywiście jeśli zachowają swoje zadanie, zmiana układu okien i drzwi w nienośnych ścianach konstrukcji. Nie możemy jednak zmieniać samego układu w sensie konstrukcyjnym, a więc na przykład pozbawiać budynku głównej ściany nośnej i zastępować ją filarami.

Jak wybrać projekt idealnego domu

Dom idealny to taki, w którym jego właściciel będzie się dobrze czuł. Takie skojarzenie przychodzi nam do głowy na początku, kiedy zastanawiamy się nad tym, jak wygląda właściwie dom idealny. Jednak kiedy sami decydujemy się na budowę domu, okazuje się, że aby dom był idealny musimy wziąć pod uwagę znacznie więcej różnych argumentów niż to, czy będziemy się w nim dobrze czuć. Przede wszystkim, nie oszukujmy się, zależy nam na ekonomii. Zależy nam na tym, aby nasz dom powstał niezbyt wysokim kosztem. Musimy wybierać tak aby być zadowolonym z detali takich jak aranżacja naszej kuchni czy salonu

Nie chcemy na nim oszczędzać za wszelką cenę, ponieważ to inwestycja na lata, często na całe życie. Jednak wolimy nie przepłacać, ponieważ taka jest nasza natura. Niewielu z nas pozwala sobie na szastanie pieniędzmi, bo zresztą niewielu może sobie na to w ogóle pozwolić.

Jak wybrać projekt idealnego domu? Przede wszystkim, wybierając się do biura projektowego w którym chcemy wybrać sobie dom, lub zanim zaczniemy przeglądać w Internecie bądź katalogach propozycje architektów i inżynierów, zastanówmy się nam czym nam zależy.

Projekt domu parterowego czy piętrowy

Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy chcemy mieć konstrukcję parterową ale większą, czy może konstrukcję piętrową?

Jaka działka nas interesuje, na jaką wielkość działki możemy sobie pozwolić lub jaką działkę mamy w posiadaniu? A propos tej drugiej sytuacji, należy zwrócić uwagę, czy rzeczywiście możemy coś na niej wybudować, ponieważ nie każda działka spełnia wymagania, które konieczne są do uzyskania zgody na budowę. Wracając do tematu: kiedy odpowiemy sobie na pytanie dotyczące samego budynku, zastanówmy się nad układem.

  • Ile sypialni, ile kuchni, czy toalety mają być połączone z łazienkami?
  • Czy chcemy mieć piwnicę?
  • A może strych i zależy nam na skośnym dachu w klasycznym stylu?
  • Czy chcemy mieć dobudowany garaż, lub wolimy postawić go obok domu po jakimś czasie?

Kiedy wypiszemy sobie lub zanotujemy w myślach czego dokładnie oczekujemy od naszego domu idealnego, wówczas wybierzmy się do biura i poszukujmy projektu, który spełnia nasze oczekiwania. Następnie spośród wybranych projektów zdecydujmy się na jeden, który według nas faktycznie spośród wstępnie wyselekcjonowanych domków jest najlepszy. Musimy sprawdzić również czy nas na to stać.

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *