Pelargonie to najpopularniejsze kwiaty balkonowe. Nie dziwi ich popularność, ponieważ nie mają zbytnich wymagań, oraz są niezwykle efektowne. Jeśli poznamy kilka podstawowych zasad dotyczących ich pielęgnacji i zastosujemy je sumiennie, z pewnością na długo pozostaną ucztą dla naszych oczu. Oto garść użytecznych informacji, dla początkującego ogrodnika.
Jak sadzić pelargonie?
Zaleca się sadzenie pelargonii według następującego schematu – jedną roślinę w donicy o długości 30 cm, dwie w donicy o długości 50 cm, trzy w donicy o długości 75 cm. Przy sadzeniu jako podłoże możemy wykorzystać gotową mieszankę ziemi ogrodniczej, lub też samodzielnie przygotowaną, mieszając ziemię kompostową z torfem (1:1).
Nawożenie Pelaroginii
Nawożenie natomiast wygląda tak: dbając o pelargonie, należy pamiętać o corocznej wymianie ziemi, której zawsze trzeba dokonać na wiosnę. Zastanawiając się nad wyborem nawozu, możemy wybrać dwie możliwości. Pierwsza zaleca umieszczenie podczas sadzenia, wolno działającego nawozu pod każdą z pelargonii. Inna nieco bardziej tradycyjna wskazuje na użycie nawozów wieloskładnikowych, które powinno się dostarczać kwiatom co dwa tygodnie. Stosując tego rodzaju nawóz, należy pamiętać, że po zasadzeniu ich w ziemi należy jeszcze poczekać trzy tygodnie, w celu prawidłowego ukorzenienia się rośliny.
Pielęgnacja Pelaroginii i jej etapy?
W pielęgnacji pelargonii istotne jest to, jakie stanowisko dla niej wybierzemy. Powinno ono być przede wszystkim ciepłe i słoneczne, oraz posiadać dostęp do świeżego powietrza. Dbałość o prawidłowe nawodnienie jest bardzo istotna w pielęgnacji pelargonii, ponieważ źle znoszą one suszę.
Podlewanie Pelaroginii
Regularne podlewanie jest tu koniecznie, a w przypadku upalnych dni nawet dwa razy dzienne. Jeśli nie zadbamy, o odpowiedni poziom wilgoci może ona skutkować, zasychaniem brzegów liści oraz ich zwiędnięciem. Jakie odmiany pelargonii możemy zasadzić? Pelargonie zaliczane do roślin pokojowych podzielić należy na cztery odmiany: pelargonium hortorum – charakteryzująca się efektownymi liśćmi, oraz długim okresem kwitnienia (w prawidłowy sposób pielęgnowane mogą cieszyć oko przez cały rok); pelargonium domesticum – roślina o wiele bardziej skomplikowana w uprawie, o zdecydowanie krótszym okresie kwitnienia; pelargonium peltatum – czyli pelargonia pnąca, która idealnie nadaje się do skrzynek umieszczanych na balkonie; pelargonium geranium – charakteryzująca się liśćmi o bardzo przyjemnym zapachu.
Surfinie
Surfinie znane są nie tylko jako kwiaty balkonowe, ale także jako bajeczna forma ukwiecenia wnętrza domu. Jej zasadniczym atutem jest atrakcyjność wizualna, co sprawia, że nawet najbardziej szare pomieszczenie, może dzięki niej zamienić się w urokliwy zakątek. Istotną zaletą jest również niezwykle długi okres kwitnienia, co sprawia, że tymi pięknymi kwiatami możemy się cieszyć od maja, aż do listopada. Co zrobić, aby ta piękna roślina ozdobiła także nasze okna? Oto kilka praktycznych porad.
Jak sadzić surfinie?
Surfinie powinno się sadzić w obszernych skrzynkach lub wysokich donicach, ponieważ w ten sposób możliwe jest prawidłowe rozrośnięcie się. Podczas sadzenia należy również wziąć pod uwagę fakt, jaka ziemia będzie dla nich najlepsza. W przypadku surfinii cenny jest fakt, że dobrze przyjmują się w lekko kwaśnym podłożu ( PH 5,5-6,5). Idealna będzie dla nich zatem gleba próchnicza, dobrze przepuszczalna, która umożliwi prawidłowy odpływ nadmiaru wody.
Jak wygląda pielęgnacja surfinii?
Ciepłe, zaciszne i słoneczne stanowisko, jest bardzo ważne w prawidłowym rozwoju surfinii. Jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki, to z pewnością zaowocuje to zdecydowanie lepszym rozkrzewieniem, oraz obfitszym kwitnięciem.
Idealnym miejscem będzie umieszczanie jej w oknach i balkonach skierowanych na południe. W przypadku wyniesienia surfinii na balkon znajdujący się po stronie północnej może ona słabo rosnąć i nie za dobrze kwitnąć. Niezwykle istotnym elementem pielęgnacji jest także ich nawożenie i podlewanie. Konieczne jest tu zachowanie systematyczności. Nawożąc, można skorzystać, z płynnych nawozów, specjalnie przystosowanych do potrzeb surfinii.
Nawóz do surfinii
Warto też zastanowić się nad nawozami o spowolnionym działaniu, które pozwalają dostarczać roślinom potrzebne składniki pokarmowe. Tego rodzaju nawóz uniemożliwia jednak zastosowanie bardzo cennego, bo bogatego w dużą zawartość żelaza nawozu płynnego.
Żelazo odgrywa tu kluczową rolę, chroniąc rośliny przed zanikiem wzrastania, oraz żółknięciem liści. Surfinie są podatne na padanie ofiarą uporczywych szkodników, jak mszyce czy mączliki. Dbając o ich właściwą kondycję, nie powinno się jednak mieć z nimi problemów.