Remontując dom i wymieniając okna stajemy bardzo często przed dylematem jakie okna wybrać. Jest to o tyle istotne, że wymieniamy je na dziesiątki lat, a koszt także zmusza nas do bardzo poważnego namysłu.

Do wyboru tak naprawdę mamy okna plastikowe lub drewniane.

Na rynku można jeszcze dostać okna aluminiowe ale ze względu na ich koszt i rodzaje zastosowania mówić możemy jedynie o drewnianych lub plastikowych oknach jako przeznaczonych do budownictwa jednorodzinnego.

Cena okien drewnianych a okien PCV

Pierwsza, zasadnicza różnica to cena. Dla wielu remontujących domy to najważniejsze kryterium. Rzecz jasna wykonane z naturalnego drewna okna są znacznie droższe niż produkowane masowo i tanio plastikowe.

Jednakże gdy chcemy zakupić okna plastikowe spełniające nasze oczekiwania, gwarantujące odpowiednią przepuszczalność, z interesującymi nas okuciami, zabezpieczeniem przed wyłamaniem okna itd. to może okazać się, że ta różnica nie jest już, aż tak znacząca.

Okna PCV – zalety i wady

Przewagą też okien plastikowych jest brak konieczności ich konserwacji i odświeżania. Jedyną wadą wynikającą z samego materiału jakim jest plastik jest brak odporności na zmiany temperatur. Wraz ze spadkiem temperatury okna plastikowe będą się odkształcały a właściwości samego plastiku ulegną dość istotnym zmianom. Nie pozostanie to rzecz jasna bez znaczenia na szczelność okna, jego przepuszczalność akustyczną i termiczną.

Drewniane okna

Drewniane okna będą z biegiem lat wymagały pomalowania,a ich powierzchnia może ulec uszkodzeniom znacznie łatwiej niż okien plastikowych.

Drewniane okna dadzą nam szereg możliwości jeżeli chodzi o kolorystykę, nie będziemy mieli takiego wyboru w oknach plastikowych.

Okna plastikowe PCV

Oczywiście okna plastikowe są znacznie bardziej szczelne niż drewniane. Jeżeli mamy doskonały system wentylacji domu to są idealnym rozwiązaniem. Gorzej jeżeli nasz dom ma słaby system wentylacji. Wtedy takie okna mogą zatrzymywać wilgoć w domu zamiast odprowadzić ją na zewnątrz. Okna plastikowe łatwiej także wpuszczą nam zimno do domu i oddadzą ciepło na zewnątrz.

Okna drewniane natomiast nie tylko odprowadzą nadmiar wilgoci na zewnątrz lepiej niż plastikowe, ale też zatrzymają, ze względu na niską poziom przewodnictwa materiału, zimno na zewnątrz, a ciepło w środku.

Wpływ czasu na okna

Istotne jest też odkształcanie się ram wraz z upływem czasu. Tutaj ramy drewniane niestety przegrywają z plastikowymi. Pamiętać musimy jednak, że potrzeba na to naprawdę wielu lat i kompletnego braku konserwacji drewna.

Najważniejszym zatem kryterium w wyborze okien będzie nasz indywidualny gust, potrzeby oraz dopasowanie materiałów do elewacji budynku i jego stylu.

 

 

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *