Zapalenie zatok, to stan zapalny, który najczęściej pojawia się w zatokach przynosowych i wywoływane jest przez wirusy. Choroba rozwija się, ponieważ zaburzone zostają funkcje obronne błony śluzowej, pogarszają się właściwości samooczyszczania się błony. Zakażenie będące przyczyną zapalenia zatok, objawia się przeważnie bólem pomiędzy oczami i bólem czoła, bólem podczas schylania się i wysoką gorączką.

Towarzyszy temu ogólne złe samopoczucie i wydzielina z nosa przypominająca katar. Możemy pomylić zapalenie zatok z przeziębieniem, jednak to pierwsze może mieć znacznie poważniejszy wpływ na nasze zdrowie. Badanie przez lekarza jest wskazane, zwłaszcza badanie laryngologiczne, które pozwala ocenić zmiany występujące w jamie nosowej. Przewlekłe zapalenie zatok, do którego możemy doprowadzić nie lecząc tego o znacznie mniej poważnych, wymienionych objawach, ma znacznie gorszy wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Pojawiają się obrzęki śluzówki, bóle gardła, chroniczny kaszel, poczucie potrzeby odchrząknięcia wydzieliny, spływająca wydzielina z nosa do gardła, bóle głowy znacznie intensywniejsze niż w przypadku zwykłego zapalenia zatok.

Zaczyna pojawiać się ropna wydzielina śluzowa, która powoduje dodatkowo niedrożność nosa. Może temu towarzyszyć bezdech, zwłaszcza jeśli wydzielina produkowana jest intensywnie. Oddychamy przeważnie ustami. Z nosa mogą pojawić się krwawienia i wydzielina przypominająca mieszankę ropy z krwią. Odczuwamy bóle uciskowe w okolicach zatok i nosa, które uniemożliwiają normalne zaśnięcie. Sen jest również zaburzony, ponieważ możemy budzić się w nocy ze względu na utrudnienia w oddychaniu związane z wydzielającą się z nosa wydzieliną.

W przypadku ostrego zapalenia zatok, pojawia się ból dotykowy. Promieniuje on z zatok do oczodołów. Tego typu ostre zapalenie zatok może powodować powikłania, w związku z tym wymaga ono leczenia antybiotykami. Lekceważenie objawów zapalenia zatok może skończyć się powikłaniami i komplikacjami, w związku z tym nie należy ich w żadnym wypadku lekceważyć.

 

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *