Dzięki pompie ciepła, którą instalujemy jako urządzenie grzewcze, możemy obniżyć nasze rachunki za ogrzewanie, a także koszty eksploatacji naszego domu, co łączy się wzajemnie ze sobą. Musimy zdawać sobie sprawę, że generalne, ogólne koszty związane z inwestycją w pompę ciepła, to nie tylko koszt samego urządzenia, ale również ceny instalacji samej pompy, instalacji dolnego i górnego źródła, a także cena rozruchu oraz koszty eksploatacji w przyszłości.

Ceny pomp zależne są od producenta, ale także od zakresu mocy pompy, materiałów, które służyły do wykonania urządzenia. Dodatkowe czynniki wpływające na cenę to system wyciszający, który może być montowany w pompie i czujnik temperatury pokojowej.

Minimalna cena, według szacunków dzisiejszych, obecnych cen takich pomp, to 25 000 złotych. Może nam się udać, znaleźć oczywiście coś o kilka tysięcy tańszego, ale też i o kilkanaście tysięcy droższego. Jeżeli chodzi o robociznę związaną z montażem i instalacją pompy, wyniesie nas to mniej więcej trzy do czterech tysięcy złotych. Więcej będzie nas kosztowała pompa powietrzna, która nie wymaga skomplikowanych instalacji, jednak jest droższa sama w sobie.

Niestety nie zawsze sprawdza się w polskich warunkach klimatycznych, zwłaszcza w starych domach. Wodne pompy ciepła są z kolei bardziej ekonomiczne. Mają wysoką wydajność, jednak instalacja studni koniecznej do wykonania na działce to spory koszt. Dodatkowo dochodzi koszt filtrów, a więc cena rośnie. Gruntowa pompa ciepła zapewnia stabilne źródło ciepła, a jej cena zależy głównie od głębokości odwiertu i koniecznych dodatkowych instalacji.

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *