Przede wszystkim zastanów się nad tym, czy w jadalni czas będziemy spędzać tylko podczas posiłków, czy ma ona także pełnić funkcję salonu. Jeśli jadalnia będzie nam służyła tylko do wspólnego zasiadania przy śniadaniu, obiedzie i kolacji, stolik który w niej umieścimy może stać w dowolnym miejscu. W końcu najpierw przygotowujemy posiłek, a dopiero później zasiadamy do stołu, więc nie będzie problemu z tłokiem, który mógłby się ewentualnie pojawić. W kuchni powinno być na tyle dużo miejsca, aby mieć swobodny dostęp do kuchenki, lodówki, szafek z naczyniami, garnkami, przyprawami, produktami spożywczymi.

Nie należy więc na przykład stawiać stolika w taki sposób, aby za każdym razem kiedy sięgamy do lodówki, trzeba było go przestawiać. Jeśli jadalnia pełni jednocześnie funkcję salonu, to znaczy na przykład: mamy w mieszkaniu kuchnię z jadalnią, sypialnię rodziców, pokój dzieci i łazienkę, a nie ma pokoju tak zwanych rodzinnych spotkań, należy wziąć pod uwagę to, czy na przykład osoby spędzające czas w  naszej kuchni, jadalni, salonie, nie będą nieco przeszkadzały osobie, która zajmuje się akurat przygotowaniem obiadu. Kuchnia powinna być praktyczna. Jeśli miejsca jest niewiele, staramy się postawić na minimalizm: stół może zastąpić nam wkomponowany z rząd kuchennych mebli blat, do którego dokupimy nieco niższe, ale przypominające barowe krzesełka. Krzesła dostępne w sklepach meblarskich, a także stoły, mogą być składane.

Aneks kuchenny jak oddzielić od pokoju

W Twoim domu lub mieszkaniu kuchnia połączona jest z pokojem? Masz w salonie tak zwany aneks kuchenny? Zastanawiasz się jak go oddzielić? Jednym z najprostszych rozwiązań jest postawienie między aneksem a pokojem ścianki wykonanej z kartongipsu. Jest lekka, można ją w razie czego szybko i łatwo zdemontować. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby była wykonana z materiałów które posiadają atest i nie są łatwopalne. Aneks kuchenny nie musi posiadać drzwi, więc postawienie jednej takiej ścianki, po to by oddzielić pokój od kuchni, to doskonałe rozwiązanie. Kuchnia może pozostać otwarta, jednak wówczas wszelkie zapachy przygotowywanych w kuchni posiłków przenikać będą do pokoju.

Chodzi nie tylko o sam zapach: smażonej ryby, cebuli czy czosnku, które przenikają do pomieszczenia, w którym chcemy akurat spokojnie obejrzeć telewizję. Chodzi także o tłuszcze, które zbierają się na meblach kuchennych podczas gotowania, a w przypadku aneksu kuchennego połączonego z pokojem, mogą gromadzić się również na meblach pokojowych, zwłaszcza tych tapicerowanych. Jeśli zależy Ci na rozwiązaniu tymczasowym, możesz postawić na zamontowanie na suficie w wybranym miejscu karnisza, takiego jak montujemy na firanki w oknach, a następnie zawiesić na nim materiał przypominający linoleum lub przesłonkę, jaką montuje się w kabinach prysznicowych. Wtedy zapachy nie będą tak intensywnie przenikać do pokoju, jednocześnie przestrzeń pokojowa i kuchenna optycznie zostanie rozdzielona, na czym najczęściej zależy nam najbardziej.

Jakie meble do kuchni

Zastanawiasz się nad zakupem mebli do kuchni? Nie wiesz, czy wybrać gotowy zestaw, czy zamówić meble na wymiar? W dużych sklepach meblowych, ale nie tylko, bo również w funkcjonujących na osiedlach większych miast mniejszych sklepach, możemy zamówić meble na wymiar, tak aby idealnie pasowały do naszej kuchni. Polega to na tym, że wybieramy z katalogu konkretny model, który nam się podoba, przedstawiający cały pakiet dostępnych mebli: szafkę pod zlewozmywak, szafkę na suszarkę do naczyń, szafki z półkami, w których możemy przechowywać naczynia, garnki, produkty spożywcze i tak dalej. Następnie dokonujemy pomiarów, kiedy już zdecydujemy się jakie meble chcemy mieć w kuchni i wykonywane są one, dopasowywane, w taki sposób aby mieściły się w naszej kuchennej przestrzeni. Warto zastanowić się zawsze nad zabudową tylko jednej strony kuchni, zwłaszcza jeśli jest wąska i mamy zamiar wstawić do niej również stolik.

Przy jednej ścianie umieszczamy wówczas szafkę ze zlewozmywakiem, komplet szuflad na sztućce, kuchenkę gazową bądź elektryczną, dalej szafkę na przykład na garnki, a powyżej mebli które stoją na podłodze, zawieszamy komplet szafek, które będą służyły do przechowywania innych rzeczy. Wówczas po drugiej stronie kuchni mamy miejsce na umieszczenie stolika, zwłaszcza jeśli kuchnia pełni również funkcję domowej jadalni oraz lodówki, zmywarki czy pralki, jeśli na przykład nie ma na to miejsca w łazience, a nie ma w domu dodatkowego pomieszczenia w którym można by było urządzić domową pralnię.

 

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *