Jak pokazują statystyki urazy, które najczęściej nam towarzyszą to urazy takie jak: urazy kolana, ręki, oraz inne stłuczenia. Choć często niegroźne to potrafią spędzić sen z oczu przez wiele dni. Warto zatem zapoznać się z przyczynami bólu.
Czy kiedykolwiek zadałeś sobie pytanie; dlaczego boli mnie kolano? Jeżeli tak to ten artykuł pozwoli co nieco rozjaśnić i wytłumaczyć przyczynę tego bólu. Stłuczenia po upadku, z pewnością różnią się od bólu odczuwanego na przykład po bieganiu. Stłuczenie po upadku może w konsekwencji doprowadzić nie tylko do silnego bólu, ale również do obrzęku, zasinienia skóry. W tym przypadku uszkodzone komórki ciała zaczynają uwalniać substancje drażniące, które podrażniają receptory bólu i wywołują obrzęk.
Ból po bieganiu w kolanie
Nie leczona kontuzja może prowadzić do jeszcze silniejszego, a nawet paraliżującego bólu. Ból po bieganiu w kolanie może mieć kilka przyczyn, niektóre z nich to: brak równowagi mięśniowej, siedzenie ze zgiętymi nogami, czyli tak zwane „kolano kinomana”, chodzenie na wysokich obcasach, czy też sama budowa kolan. Do bardzo częstych przyczyn bólu w kolanie po bieganiu należy przeciążony staw kolanowy oraz uszkodzona łękotka.
Wszelkie uszkodzenia oraz zwyrodnienia kolan warto, a nawet powinno się bezzwłocznie skonsultować z lekarzem specjalistą- ortopedą, który w pierwszej kolejności zleci badanie radiologiczne (usg) na podstawie którego określi, w jakim stanie znajduje się kolano.
Leczenie uszkodzeń kolana
Ewentualnie leczenie uszkodzeń kolana raczej nie koliduje z wykonywaniem codziennych czynności i ogranicza się najczęściej do usztywnienia i smarowania odpowiednimi żelami i kremami obolałego miejsca. Inaczej jest natomiast w przypadku zmian zwyrodnieniowych stawu kolanowego.
Zmiany zwyrodnieniowe stawu kolanowego to przedwczesne zużycie i zwyrodnienie tkanek tworzących staw. Charakteryzuje je silny ból oraz dysfunkcja kolana. Badanie radiologiczne również w tym przypadku powinno jasno określić czy faktycznie mamy do czynienia ze zwyrodnieniem stawu, czy też inną dolegliwością.
Choroba zwyrodnieniowa kolana
Choroba zwyrodnieniowa pojawia się najczęściej w trzeciej dekadzie życia, a u osób w wieku powyżej 60 lat stanowi 60% zachorowań. Istotny wpływ na rozwój choroby mają takie czynniki jak: wiek, nadwaga, czynniki etniczne i wrodzone, poziom hormonów, aktywność fizyczna, zbyt duża masa kostna, wykonywany zawód.
Powód bólu w kolanie
Kolejnym powodem bólu w kolanie może być uszkodzone więzadło, czyli popularne skręcenie kolana, czyli inaczej naderwanie więzadeł. Uszkodzone więzadło inaczej niż wyżej wymienione dolegliwości daje objawy natychmiastowe.
Trzask w kolanie
Charakterystyczny dźwięk tj chrupnięcie, trzask w kolanie i szybko powiększający się obrzęk to jedna z podstawowych oznak zerwania więzadeł. Obrzęk zazwyczaj ustępuje powoli nawet w ciągu kilku tygodni od doznanej kontuzji. Wczesne udanie się do specjalisty i rozpoznanie daje szansę uniknięcia i powstrzymania dodatkowych uszkodzeń.
Dlaczego boli mnie kolano i jakie mogą być tego przyczyny? Jak widać przyczyny mogą być różne, ale wizyta u lekarza i wczesne rozpoznanie to duża szansa na poprawę zdrowia i kondycji!