Jak dbać o zęby? Po pierwsze, codziennie czyścimy je szczoteczką i pastą przynajmniej dwa razy (rano i wieczorem). Zabieg szczotkowania powinien trwać nie krócej niż trzy minuty. Najlepiej byłoby dla naszych zębów, gdybyśmy szorowały je po każdym posiłku. Niezależnie od tego, czy używasz szczoteczki elektrycznej czy zwykłej, manualnej, musisz szorować zęby dokładnie, ponieważ bez tego nie osiągniesz zamierzonego efektu. Wybór włosia szczoteczki, to prosta sprawa. Szczoteczki o miękkim włosiu przeznaczone są szczególnie dla osób, które mają wrażliwe dziąsła.

 Osoby które mają wrażliwe dziąsła – jak szczotkować?

Często występują u nich krwawienia dziąseł. Twarda szczoteczka nie sprawdzi się w takim przypadku. Szczoteczki ze średnio twardym włosiem mogą być używane przez każdego. Tak też jest, większość ludzi wybiera szczoteczki średnie. Szczoteczki z twardym włosiem są polecane rzadko, głównie osobom, którym często pojawia się kamień nazębny. Szczoteczkę do zębów powinnaś wymieniać raz na trzy miesiące.

 Nić dentystyczna w trakcie szczotkowania zębów?

Pamiętaj, że sama szczoteczka to nie wszystko. Aby właściwie zadbać o zęby, musisz używać również nitki dentystycznej. Możemy używać jej przed lub po szczotkowaniu zębów. Nitka pozwala czyścić przestrzenie między zębami i usuwać z nich resztki pokarmu, gromadzące się bakterie. Zwróć również uwagę na odpowiednie płukanie ust. Możemy płukać je po myciu zwykłą wodą, jednak najlepiej sprawdzi się używanie płynu do płukania jamy ustnej. Dzięki niemu jeszcze dokładniej usuwamy pozostałe resztki pokarmu, niszczymy bakterie wewnątrz jamy ustnej.

 Szczotkowanie zębów a płukanie jamy ustnej?

Dodatkowo, płyn do płukania jamy ustnej, przywraca w niej odpowiedni odczyn pH w ustach. Wybierając odpowiedni płyn, na przykład taki, który łagodzi zapalenie dziąseł, możemy uniknąć nieprzyjemnego uczucia pieczenia czy swędzenia w ustach. Nie zapominaj również o pomocy specjalisty. Nawet jeśli regularnie dbamy o zęby, szczotkujemy je wiele razy dziennie, używamy nici dentystycznych i płynów do płukania ust, przynajmniej dwa razy w roku powinnyśmy odwiedzać dentystę, który sprawdzi stan naszych zębów. Same często nie jesteśmy w stanie dostrzec niewielkich zmian w powierzchni zęba, które z czasem mogą zamienić się w próchnicę.

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *