Około sto tysięcy osób rocznie, przeżywa zawał serca w Polsce. Zawał, to często pierwszy objaw choroby serca, choroby wieńcowej.

Umiejętność rozpoznania wczesnych objawów wskazujących na zawał serca, oraz umiejętność odpowiedniej reakcji, zmniejsza ryzyko powikłań lub śmierci po zawale. Dlatego warto wiedzieć, jakie są objawy zawału i jak rozpoznać zawał serca.

Najczęstszy, najbardziej charakterystyczny objaw zawału serca, to ból w klatce piersiowej, zlokalizowany w okolicy mostka lub samego serca.

Może pojawić się również ból szczęki, pleców i rąk. W rękach odczuwalne może być również intensywne mrowienie. Ból dławi osobę, u której dochodzi do zawału, może występować uczucie ściskania, zgniatania, pieczenia klatki piersiowej i okolic serca.

Jeśli odczuwasz tego typu objawy lub zobaczysz je u kogoś, bardzo ważna jest zmiana pozycji z siedzącej czy stojącej na leżącą. Nie przyniesie to ulgi, jednak jeśli zdarzy się utrata przytomności, zawałowiec będzie wówczas bezpieczniejszy.

Jaki ból odczuwamy podczas zawału?

Ból podczas zawału, trwa dłużej niż 20 minut. Oprócz bólu, odczuwane są duszności, poczucie braku powietrza w płucach, intensywne pocenie się, zawroty głowy i nudności.

Mogą pojawić się wymioty. Nie zawsze zawał przebiega z takimi objawami jak wymienione, zwłaszcza wśród osób starszych. Jednak przytoczone objawy są najbardziej charakterystyczne dla zawału serca.

Kiedy mamy podejrzenie zawału serca

Jeśli mamy podejrzenie zawału, jeśli czujemy podobne objawy lub widzimy je u kogoś, należy wezwać pogotowie. Często pomoc wzywana jest zbyt późno, tymczasem czas decyduje o szansach na przeżycie i stanie zdrowia człowieka po zawale w przyszłości. Objawów zawału absolutnie nie należy lekceważyć, pamiętając, że może dojść do zatrzymania akcji serca i dalszych powikłań wywołanych niedokrwieniem organizmu.

Jeśli zatrzymanie akcji serca wystąpiło jeszcze przed przyjazdem pogotowia, należy natychmiast rozpocząć masaż serca i akcję reanimacyjną, ponieważ jeśli serce nie będzie pracowało zbyt długo, pacjent może umrzeć lub pozostać niesprawnym do końca życia. 

Nasz artykuł skoncentrowany będzie na metodach, jak uchronić się przed zawałem serca.

Niebezpieczeństwo jego wystąpienia, wzrasta po czterdziestym piątym roku życia u mężczyzn i po pięćdziesiątym roku życia u kobiet, może wystąpić jednak znacznie wcześniej, praktycznie u każdego.

To stan naszych tętnic jest odpowiedzialny za funkcjonowanie układu krwionośnego. Zawał następuje w momencie, kiedy do serca przestaje dopływać krew, a wraz z krwią, niezbędny do życia tlen. Jedną z najczęstszych przyczyn niedokrwienia serca jest niedrożność tętnic wieńcowych, do której prowadzi miażdżyca. Jedną z jej przyczyn miażdżycy, która występuje nie tylko u osób w podeszłym wieku, jest nadmiar cholesterolu.

Co ograniczyć aby mieć zdrowe serce?

Należy ograniczać ilość zwierzęcych tłuszczów w naszej diecie, jedząc jak najwięcej warzyw i owoców. Koniecznie zrezygnuj z palenia papierosów.

Motywacją do tego mogą być wzrastające ceny tytoniu i jego wyrobów. Przede wszystkim pamiętaj jednak o swoim zdrowiu. Postaraj się prowadzić jak najbardziej aktywny tryb życia.

Uprawiaj sport, ruch na świeżym powietrzu.

Zamień wieczorne oglądanie telewizji na długi spacer po okolicy, zapisz się na siłownię, na fitness, poszukaj aktywności, która będzie dla Ciebie przyjemna i pożyteczne dla Twojego zdrowia.

Ograniczaj niezdrowe, sztucznie barwione, mocno nasycone tłuszczem potrawy, które dostępne są w barach z fast foodem. Zamień niezdrowe hamburgery czy hot-dogi na takie, które przygotujesz samodzielnie w domu, ze zdrowego mięsa, używając zdrowych tłuszczów i mniej nasyconych cholesterolem sosów.

Każda potrawa może zostać przyrządzona w mniej lub bardziej zdrowy sposób, staraj się zawsze wybierać ten drugi. Pamiętaj, że wraz z wiekiem, ryzyko zawału wzrasta.

Jeśli czujesz się ociężale, nie masz ochoty na żaden wysiłek fizyczny i szybko się męczysz, zwróć się koniecznie do lekarza. Być może to właśnie miażdżyca, która w krótkim czasie może doprowadzić do zawału serca.

Pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze, nie narażaj go niezdrowym trybem życia.

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *