Remont domu bardzo często możemy porównać do oczekiwania na nowego członka rodziny. Kiedy decydujemy się na dziecko, musimy przemeblować, mówiąc w przenośni, całe nasze życie. Kiedy decydujemy się na remont, musimy przemeblować cały nasz dom i dosłownie, i w przenośni.

Remont domu najczęściej planujemy w okresie letnim, ponieważ wówczas jest to najbardziej ekonomiczne i warunki do pracy nad zmianami w domu są najlepsze. Powiedzmy kiedy malujemy ściany, możemy spokojnie pootwierać w domu wszystkie okna, żeby nie zginąć przypadkiem w oparach farb.

Latem jest wygodniej, niż zimą. Jak jednak zaplanować remont domu i nie zwariować?

Jeśli masz w planach przeprowadzenie remontu generalnego, zastanów się, czy chcesz przeprowadzać całkowity remont wszystkich pomieszczeń od razu (i masz się w tym czasie gdzie zatrzymać, gdzie zamieszkać kiedy firma remontowo-budowlana będzie zajmowała się Twoim domem) czy lepiej remont podzielić na kilka faz. Z pewnością jeżeli chcesz podjąć się remontu domu samodzielnie, lepiej przyjąć drugą opcję, to znaczy podzielić to zadanie na kilka faz.

Przede wszystkim zastanów się, które z pomieszczeń wymagają remontu w pierwszej kolejności. Jeżeli decydujesz się na remont całego domu, postaraj się wygospodarować jedno pomieszczenie przejściowe.

Planowanie remontu salonu

Załóżmy, że zaczynasz od remontu salonu. Wówczas najlepiej będzie, jeśli wszystkie meble i innego rodzaju akcesoria przeniesiesz do wspomnianego pomieszczenia przejściowego, abyś nie musiał przestawiać ich za każdym razem, kiedy na przykład zabierasz się za malowanie kolejnej ściany, czy za układanie kolejnej części paneli na podłodze.

Nie zaczynaj remontu od przedpokoju: tą część domu remontuj na końcu, ponieważ z pewnością to przedpokój najbardziej będzie narażony na uszkodzenia, na przykład podczas wnoszenia materiałów budowlanych czy innych materiałów potrzebnych do remontu. Zawsze zaczynaj od odpowiedniego planu, w którym uwzględnisz wszystkie możliwe opóźnienia w planowanym remoncie domu, również kiedy korzystasz z usług firmy zajmującej się na co dzień remontami i budownictwem.

Czy remont domu to musi być udręka?

Remont domu, zwłaszcza dużej posiadłości, często kojarzy nam się z wielką udręką, przez którą musimy z poświęceniem przejść, aby móc cieszyć się odnowionymi pomieszczeniami. Czy remont domu to musi być udręka? Nie musi, wystarczy że podejdziesz do tej kwestii racjonalnie i zaplanujesz dokładnie, co chcesz zrobić, w jaki sposób i sprawdzisz, czy na pewno Cię na to stać. Nawet jeżeli remont dotyczy tylko jednego pomieszczenia, przekalkuluj, czy aby na pewno możesz sobie na niego pozwolić.

Wydatki na remont

Bardzo często zapominamy o niektórych wydatkach, które towarzyszą odnawianiu pomieszczeń. Załóżmy, że decydujesz się na remont kuchni, od początku do końca. Uważasz, że meble są już nieeleganckie, ściany nieestetyczne a podłoga jest zniszczona. Sprawdź, czy na pewno możesz pozwolić sobie na zakup nowego umeblowania, sprzętów kuchennych i remont. Jeśli masz zamiar skorzystać z usług firmy budowlanej, która zajmie się remontem, upewnij się, jakie będą całkowite koszty.

Umowa na remont

Nie podpisuj umów, w których opłata za remont będzie opłatą za liczbę godzin, jaką poświęcili pracownicy na remont, ponieważ wówczas może on być celowo opóźniany, by wynagrodzenie zostało zwiększone. Oczywiście takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko, jednak podejmowanie usług jakiejkolwiek firmy zawsze można porównać nieco do podejmowania decyzji o zaciągnięciu kredytu. Warto upewnić się, co dokładnie zamawiamy i za ile.

Ułatwienia w czasie remontu.

Większość firm budowlano-remontowych zaproponuje nam, poza robocizną, dobór materiałów, które będą wykorzystywane podczas remontu Twojego domu. To spore ułatwienie, ponieważ nie będziesz musiał sam odwiedzać marketów z materiałami budowlanymi.

Jednak musisz zawsze zaznaczyć, na czym Ci dokładnie zależy: jeśli chcesz mieć na podłodze drewniany parkiet, zaznacz to dokładnie, że ma być wykonany z drewna, a nie tylko je przypominać. Jeśli wybrałeś na ściany farbę w kolorze soczystej pomarańczy (bo tak było napisane w katalogu, który przeglądałeś), zaznacz, że właśnie taką farbę chcesz mieć na ścianach, tego właśnie producenta, a nie na przykład inny odcień, który nie będzie Ci później odpowiadał.

Jeśli zaczniesz od dobrego planu i dobrze omówisz wszystko z firmą, która będzie przeprowadzała remont, nie będzie on udręką!

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *