Kondycja Twoich włosów po lecie zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób chroniłaś je podczas tego ciepłego sezonu. Jeśli nie używałaś preparatów z filtrami do włosów, zwłaszcza spędzając wakacje w gorących i upalnych klimatach, możesz mieć problem z przywróceniem im odpowiedniej kondycji po sezonie plażowania.
Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, jak istotna jest pielęgnacja skóry i ochrona jej przed zgubnym wpływem promieni UV – o włosach jednak zapominamy, wydaje nam się, że są „martwe” więc nie potrzebują ochrony. Fakt – nie zrobimy włosom krzywdy, narażając je na duże dawki słońca: nie będą cierpiały od upału. Jednak ich kondycja i stan, który możemy zobaczyć gołym okiem, mogą ulec znacznemu pogorszeniu.
Negatywny wpływ na nasze włosy może mieć nie tylko słońce – ale również chlor zawarty w wodzie z basenu czy wiatr.
Mniej narażone na wpływ czynników zewnętrznych są włosy niefarbowane i takie, w które naprawdę intensywnie dbamy.
Jeśli chcemy zadbać o włosy po lecie, zastosujmy kilka prostych pielęgnacyjnych tricków. Po pierwsze: zapytaj w aptece lub drogerii o szampon, który zawiera na przykład alantoinę.
Witamina B5 I E poprawia wygląd włosów
Zwróć uwagę, czy zawiera witaminę E plus najchętniej prowitaminę B5 – to poprawi wygląd zewnętrzny Twoich włosów i odbuduje ich zniszczoną po lecie strukturę.
Odstaw szampony intensywnie działające na skórę głowy na pewien czas, dopóki nie zauważysz poprawy w kondycji włosów. Postaraj się odstawić na bok suszarkę w miarę możliwości oraz używanie lokówki czy prostownicy. Pozwalaj włosom wysychać naturalnie.
Raz na tydzień lub dwa razy w tygodniu zastosuj wosk do włosów, który nada im dawną gładkość, miękkość i sprężystość. Używaj odżywek, których nie trzeba spłukiwać – dzięki temu włosy będą pod ochroną przez cały dzień.
Wybieraj tylko takie odżywki, które nie obciążają Twoich włosów, czyli nie są tłuste. Możesz zainwestować w delikatną mgiełkę do włosów – którą możesz potraktować je po wysuszeniu.
Pamiętaj również o odpowiedniej diecie, ponieważ brak odpowiednich odżywek „od wewnątrz” również może mieć zgubny wpływ na kondycję tego, czym chciałabyś się pochwalić na swojej głowie.
Możesz rozpocząć przyjmowanie odżywek ze skrzypem w postaci kapsułek, co zregeneruje Twoje włosy po letnich kąpielach wodnych i słonecznych.
Pielęgnację włosów, jak pielęgnację każdej innej części swojego ciała powinnaś zacząć od przeprowadzenia… rekonesansu?
Odpowiedz sobie na pytanie, dlaczego Twoje włosy są suche, łamliwe lub przetłuszczające się. Sprawdź dokładnie, co zawierają w swoim składzie produkty, których używasz na co dzień do mycia i pielęgnacji włosów.
Czasami z pozoru dobre i delikatne produkty mogą zawierać w sobie niekoniecznie korzystnie wpływające na strukturę włosa składniki. Najistotniejsze są dla nich: prowitamina B5, witamina E oraz alantoina.
Jeśli myślisz o pielęgnacji długotrwałej, poprawiających stan Twoich włosów od wewnątrz, rozpocznij stosowanie suplementów diety ze skrzypem polnym oraz rozpocznij przyjmowanie witaminy E, na przykład w postaci płynnych kapsułek (witamina A+E).
Dzięki temu już po niedługim czasie zauważysz, jak Twoje włosy nabierają odpowiedniej struktury.
Przestaną się łamać, kruszyć i rozdwajać. Jeśli myślisz o poprawie zewnętrznego wyglądu włosów – zwróć się o pomoc przy wyborze szamponów i odżywek w aptece lub dobrej, sprawdzonej drogerii. Profesjonalna obsługa powinna doradzić Ci, jakich składników powinnaś szukać w każdym produkcie – lub wybrać dla Ciebie odpowiedni produkt.
Możesz zwrócić się o pomoc w dobraniu maski w formie wosku do włosów.
Już po pierwszym zabiegu (który polega na nałożeniu wosku na włosy i przetrzymaniu go kilkanaście minut pod ręcznikiem) zauważysz, jak Twoje włosy nabiorą gładkości, miękkości i blasku.
Nie zaszkodzi to nawet, jeśli Twoje włosy przetłuszczają się.
Pamiętaj o codziennej pielęgnacji: sam wosk dwa razy w tygodniu da wymierne efekty, jeśli jednak chcesz dbać o włosy długofalowo i długotrwale – musisz zainwestować odżywki, które nakładamy po każdym myciu. Jeśli Twoje włosy są łamliwe i kruche, zaopatrz się w odżywki, których nie musimy spłukiwać, na przykład w formie delikatnego balsamu lub coraz modniejszej ostatnio mgiełki do włosów.
Jeśli Twoje włosy przetłuszczają się – postaw na odżywki, które spłukujemy po zastosowaniu. Nie obciąży to dodatkowo Twoich włosów.
Jak skutecznie pozbyć się łupieżu który nam dokucza latem
Pozornie – łupieżu można pozbyć się już po pierwszym zastosowaniu szamponu z lekiem przeciwłupieżowym, dostępnego w każdej aptece. Jednak jeśli nie będziesz pielęgnować włosów odpowiednio przez cały czas, systematycznie, łupież niestety będzie powracał… równie systematycznie.
Co zrobić, aby pozbyć się łupieżu skutecznie i na długo?
Mamy dla Ciebie kilka wskazówek i porad. Pamiętaj, że łupież łupieżowi nie równy.
Mamy dwie odmiany łupieżu nie będącego chorobą (w przypadku łupieżu pstrego, musisz udać się do dermatologa).
Pierwsza, to łupież suchy, który wypada z włosów i jest bardziej widoczny.
Druga, to łupież tłusty, mniej widoczny jednak bardziej problematyczny, ponieważ bardziej przylega do skóry głowy i trudniej go zatem usunąć. Jeśli łupież nie jest bardzo intensywny, spróbuj usunąć go za pomocą szamponów, które zawierają w swoim składzie: siarkę, kwas salicylowy, selen, cynk, smołę pogazową (lub przynajmniej jeden z tych składników).
Nie sugeruj się samymi reklamami i ulotkami – najlepiej wybierz się wprost do apteki i przedstaw swój problem dokładnie: powiedz farmaceucie, jak wygląda kondycja Twoich włosów (czy są suche, tłuste, łamliwe, kruche – postaraj się odpowiedzieć najpierw na tę kwestię przed samą sobie) oraz jak wygląda gnębiący Cię łupież (czy jest suchy czy tłusty, jak bardzo widoczny po myciu i przed myciem włosów).
Nie sugeruj się konsystencją, kolorem czy zapachem szamponu, a jego składem. Zawartość bardzo pozytywnie działającej siarki powoduje intensywny i niekoniecznie sympatyczny dla nas zapach – jednak szampony zawierające ten specyfik w sobie są najbardziej skuteczne w walce z łupieżem. Przeczytaj uważnie ulotkę dołączoną do opakowania: jeśli jest w niej zaznaczone, że szampon należy zastosować pięć razy, aby na dłuższy czas pozbyć się łupieżu, to nie rezygnuj z kuracji po pierwszym zastosowaniu, nawet jeśli łupież zniknął.
Powróci, jeśli nie zastosujesz się do wytycznych zawartych we wskazówkach stosowania. Podejdź do kuracji przeciwłupieżowej jak do kuracji każdym innym lekiem i przestrzegaj wskazówek. Wtedy pozbędziesz się przykrej przypadłości na długo.
Cera sucha, normalna, mieszana Chciałabyś wreszcie zacząć stosować kosmetyki odpowiednie dla Twojej cery?
Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka jest jej charakterystyka. Stosując niewłaściwe kremy, maseczki czy nawet tonik do twarzy, możesz wywołać efekty zupełnie przeciwne do oczekiwanych.
Jeśli czujesz, że Twoja skóra twarzy jest napięta, pojawiają się zaczerwienienia i nawet podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych masz wrażenie, że jest podrażniona – mamy do czynienia z cerą suchą.
Często łuszczy się, nawet jeśli stosujemy regularnie nawilżanie i natłuszczanie naskórka. Cera sucha jest nieprzyjemna w dotyku, szorstka i cienka.
Podczas niskich temperatur lub intensywnego słońca możemy zauważyć naczynka krwionośne pod jej powłoką.
Plusem są niewidoczne i zamknięte pory, jedynie w okolicach nosa i brody mogą pojawiać się niewielkie zaskórniki.
Aby odpowiednio pielęgnować cerę suchą, zapytaj w aptece lub drogerii o takie preparaty, które pomagają zatrzymywać wodę – a nie tylko nawilżają skórę z zewnątrz, pozornie.
Uważaj podczas demakijażu – powinnaś unikać mycia twarzy wodą, zamień ją na odpowiedni tonik i mleczko z serii produktów dla skóry suchej.
Unikaj solarium i papierosów – to może doprowadzić do przedwczesnego starzenia się skóry. Jeśli nie zauważasz omówionych efektów i Twoja skóra nie przetłuszcza się – masz do czynienia ze skórą normalną.
Jest najmniej kłopotliwa. Pamiętaj jednak, że jeśli zaczniesz stosować kosmetyki do skóry suchej – możesz nabawić się przetłuszczania. I odwrotnie – jeśli zastosujesz kosmetyki do skóry tłustej, możesz ją przesuszyć. Zapytaj w aptece lub drogerii o kosmetyki, które nadają się do pielęgnacji skóry normalnej.
Pamiętaj o maseczkach odżywczych, wspomagających naturalne piękno Twojej cery. Cera mieszana to przetłuszczające się czoło, nos i broda – oraz suche policzki. Stosuj kremy lekkie, nawilżające, które tolerowane będą w obu strefach Twojej twarzy. Jeśli nie przynosi to oczekiwanych efektów, zaopatrz się w dwa różne kremy.
Unikaj stosowania mydeł zasadowych.
Zwracając uwagę na te dwa aspekty, powinnaś osiągnąć oczekiwane efekty i nadać swojej cerze jednolitego, zdrowego wyglądu.
Dopiero odkrywasz zbawienny i dobrotliwy wpływ maseczek na Twoją cerę?
Jeśli chcesz dowiedzieć się na temat maseczek więcej, przeczytaj nasz artykuł.
Maseczki możemy podzielić na te naturalne i kosmetyczne. Do przyrządzenia pierwszych wystarczą naturalne, proste produkty zakupione… w sklepie spożywczym.
Do przyrządzenia maseczek kosmetycznych, musiałabyś wybrać się do apteki, która ma w swojej ofercie proste składniki kosmetyczne. Lepiej jednak zaopatrzyć się w gotową maseczkę kosmetyczną, która posiada w swoim składzie wszystko, czego Ci trzeba – zwracając oczywiście uwagę na zawarte w niej produkty oraz ich wpływ na Twoją cerę.
Jeśli chcesz zaopatrzyć się w maseczkę kosmetyczną, musisz umieć opisać farmaceucie lub osobie pracującej w drogerii, z jaką cerą mamy do czynienia: czy łatwo się przetłuszcza lub przesusza, czym pielęgnujesz ją na co dzień i co chciałabyś w niej zmienić.
Specjalista powinien doradzić Ci odpowiednią kurację, która stosowana raz, dwa razy w tygodniu poprawi kondycję Twojej skóry twarzy.
Jeśli chcesz przygotować maseczkę sama – podsuniemy Ci trzy skuteczne sposoby.
Dla każdego rodzaju cery doskonale sprawdzi się maseczka z żółtka kurzego jaja, które zawiera optymalną ilość cholesterolu i witaminy A, mających dobrotliwy wpływ na naszą cerę.
Przygotuj gorący ręcznik (powinien być ciepły, ale nie parzyć!), przyłóż go na kilka minut do skóry twarzy, aby rozgrzać ją i otworzyć pory. Po zdjęciu ręcznika, nałóż na skórę świeże żółtko i pozostaw na około 30 minut.
Zmyj maseczkę chłodną wodą. Jeśli masz skórę tłustą lub mieszaną, skorzystaj z dobroczynnego wpływu jabłka. Kwaśne jabłko zetrzyj na tarce i dodaj do niego dwie łyżki miodu (naturalnego, nie syntetycznego!). Jeśli masz je pod ręką, dodaj odrobinę płatków owsianych, aby zagęścić maseczkę.
Nałóż ją na twarz i pozostaw na 10-15 minut. Zmyj chłodną wodą.
Do skóry suchej doskonale sprawdzi się maseczka z banana, awokado i naturalnego jogurtu. Pół banana, pół awokado i duża łyżka naturalnego jogurtu, zmiksowane razem do uzyskania gładkiej masy, nakładamy na oczyszczoną twarz na 10-25 minut. Zmywamy – i obserwujemy efekt wygładzenia i nawilżenia.
Podobnych przepisów na domowe maseczki jest naprawdę wiele – i każda z nas może znaleźć wśród nich coś dla siebie. Spróbuj!
Jeśli zastanawiasz się, jak dobrze dobrać krem do swojej skóry, przeczytaj, na co powinnaś zwrócić szczególną uwagę.
Musisz umieć odpowiedzieć sobie na pytanie, z jaką cerą masz do czynienia.
Jeśli zauważasz przesuszanie się, złuszczanie naskórka oraz masz wrażenie, że Twoja twarz jest ciągle napięta – masz do czynienia z cerą suchą.
Jeśli nawet po dokładnym demakijażu i przetarciu cery tonikiem, Twoja skóra błyszczy się już po krótkim czasie – masz cerę tłustą
Jeśli na czole, nosie i brodzie doskwiera Ci przetłuszczanie, w innych partiach Twoja cera jest sucha – masz cerę mieszaną. Kremy tłuste dobrze sprawdzą się tylko w pierwszym przypadku, oraz w przypadku cery normalnej, czyli bez żadnych widocznych zmian i negatywnego przetłuszczania lub przesuszania.
Kremy zawierają witaminę E, która jest tłusta – może powodować zamykanie się, zatykanie się porów, w związku z czym najlepiej stosować je tylko na noc, w ramach pielęgnacji. Na co dzień chroń cerę kremami nawilżającymi.
Kremy nawilżające mają podobne działanie do tych tłustych: pielęgnują naskórek chroniąc go przed promieniami UV, przed wysuszaniem, przed wpływem szkodliwych składników miejskiego powietrza. Zawsze dobrze planuj swój ubiór i dobieraj rozsądnie swoje inspiracje modowe w okresie jesienno zimowym.
Kremy bez tłustego filmu
Są jednak lżejsze w konsystencji, bardziej delikatne i subtelne.
Łatwiej je nałożyć, szybciej się wchłaniają, nie pozostawiają na powierzchni skóry tłustego filmu (jednak jeśli nałożymy zbyt dużą ilość kremu, może pojawić się kleista poświata, która będzie nieestetycznie ścierać się podczas dotykania twarzy). Jeśli masz skórę mieszaną i chciałabyś w jakiś sposób zneutralizować suchość policzków – postaw na maseczki regenerujące naskórek, pozostań jednak przy kremach nawilżających, unikaj tych tłustych.
Dzisiejsze technologie kosmetyczne pozwalają na uzyskanie optymalnych efektów używając tylko jednego kremu – nie musisz nakładać kremu tłustego na suche partie cery, wystarczy dobry, dobrze dobrany przez farmaceutę lub pracownika drogerii krem nawilżający, zawierający w swoim składzie naturalne witaminy o zbawiennym wpływie na naszą cerę.
Skuteczne metody na walkę z trądzikiem
Chcesz skutecznie zwalczyć trądzik, jednak nie jesteś pewna, jakich środków powinnaś używać – a jakich definitywnie unikać? Przeczytaj nasz tekst, poradzimy, co powinnaś zrobić, aby pozbyć się przykrego problemu.
Na rynku jest sporo środków, które głęboko oczyszczają cerę i usuwają pryszcze… ale tylko z nazwy. Stosowanie niesprawdzonych specyfików może poprawić stan kondycji naszej cery, ale tylko chwilowo i pozornie.
Wiele specyfików dostępnych na rynku jedynie niepotrzebnie wysusza naszą cerę – trądzik również – ale to jedynie doraźny sposób, który w przyszłości może nam zaszkodzić.
Powinnaś oczyszczać skórę za pomocą specjalnych żeli i pianek, przeznaczonych do cery trądzikowej, w które powinnaś zaopatrzyć się w aptece lub dobrej, sprawdzonej drogerii, gdzie pracownicy udzielą Ci wskazówek, jaki środek wybrać.
Jeśli Twój trądzik jest wyraźny, bolesny, pozostawia na Twojej skórze ślady, bezwzględnie skonsultuj się z lekarzem dermatologiem, ponieważ nawet najlepszej jakości specyfiki mogą Ci zaszkodzić.
Maści i kremy na trądzik
Na rynku aptecznym dostępne są maści, ampułki, kapsułki i kremy, które wyleczą Cię z trądziku bez inwazyjnych metod.
Zdecydowanie unikaj czyszczenia cery szczoteczką do mycia twarzy – bo choć pozornie oczyścisz ją z zaskórników, od których zaczynają się zmiany trądzikowe, możesz uszkodzić już istniejące na Twojej cerze wykwity, a to może pozostawić blizny, które w przyszłości będziesz musiała usuwać laserowo lub za pomocą kwasów. J
eśli potrzebujesz peelingu, stosuj tylko taki do cery trądzikowej. Tego typu peelingi, to peelingi enzymatyczne, które za pomocą swojego specyficznego składu rozpuszczają martwy naskórek, nie są jednak mechanicznym złuszczaniem naskórka.
Zapytaj w aptece o specjalne maseczki z glinką zieloną lub czerwoną. Skóra trądzikowa, to przeważnie efekt tłustej cery. Musisz ją odpowiednio nawilżać, a nie dodatkowo natłuszczać.
Pielęgnacja to nie wszystko: poza używaniem odpowiednich kosmetyków powinnaś udać się po poradę do dermatologa, jakiej diety plus ewentualnie jakich leków używać.
Pielęgnacja włosów po lecie
Choć lato to dla większości z nas najpiękniejsza i najprzyjemniejsza pora roku, podczas której czujemy się jakbyśmy znowu powracały do beztroskich czasów dzieciństwa, to dla naszych włosów nie jest już ona tak dobroczynna.
Promienie słońca mogą niszczyć nasze włosy nawet w bardzo intensywnym stopniu.
Wpływ promieni UV może powodować łamliwość, nadmierną kruchość włosa, rozdwajanie się końcówek.
To efekt wysokiej temperatury oraz działalności promieni, która zmienia strukturę naszych włosów.
Pielęgnację włosów po lecie rozpocznij od przycięcia końcówek, które z pewnością wyglądają niekorzystnie. Nie musisz tracić dużo na ich długości, już dwa centymetry cięcia sprawią, że włosy będą wyglądały świeżo.
Zainwestuj w dobry, naturalny wosk regenerujący włosy.
Możesz kupić go bez konsultacji z dermatologiem czy kosmetologiem w każdej aptece, jego koszt to niewiele więcej od zwykłej odżywki z drogerii – a wystarcza na naprawdę długo, nawet jeśli masz długie włosy. Wosk nawilży je od środka i od zewnątrz, ponieważ dzięki swojej konsystencji i składnikom regenerującym, wniknie w strukturę włosów. Taki zabieg wykonujemy raz, dwa razy w tygodniu w zależności od potrzeb.
Zabieg polega na wmasowaniu wosku we włosy i pozostawieniu go pod przykryciem przez kilkanaście minut. Już po pierwszym zabiegu zauważysz znaczną poprawę kondycji Twoich włosów.
Jakich szamponów nie stosować do mycia włosów
Na co dzień unikaj szamponów, które nie mają w swoim składzie alantoiny i witamin. Zapytaj farmaceutę lub pracownika drogerii o szampony, które myją i regenerują włosy jednocześnie.
Jeśli chcesz stosować odżywki – co oczywiście zwłaszcza po lecie jest zalecane – wybieraj je odpowiednio do struktury i koloru swoich włosów, zwracając także uwagę na stan Twojej skóry głowy.
Jeśli borykasz się z łupieżem, weź to pod uwagę – ponieważ stosując niektóre specyfiki możesz nasilić występowanie tej nieprzyjemnej przypadłości. Do włosów powinnaś podchodzić po lecie z taką samą troską jak do swojej skóry, czyli powinnaś dbać o nie codziennie, bezwzględnie.
Jeśli chcesz wzmocnić włosy od środka, zacznij stosować suplementy diety ze skrzypem polnym i witaminą E, które nadadzą Twoim włosom dodatkowego blasku. Wzmocnią również Twoją skórę i paznokcie!