Większość objawów alergii możemy rozpoznać gołym okiem i wcale nie musimy być specjalistą by wiedzieć że coś nas uczula. Objawy alergii są w większość tak oczywiste że znając tylko podstawowe informacje na temat alergii, jesteśmy w stanie stwierdzić czy mamy alergię czy jesteśmy po prostu przeziębione.

O ile stwierdzenie że jesteśmy alergikami to gorzej już bywa z określeniem alergenu na który nasz organizm odpowiada reakcją alergiczną. Najczęściej aby zdiagnozować na co jest się uczulonym należy wykonać badania diagnostyczne.

Rozpoznanie alergii katar, kaszel i łzawienie oczu

Aby rozpoznać alergię należy udać się do lekarza alergologa, który na początek przeprowadzi z nami krótki wydań, zada na parę pytań np. czy zauważyliśmy po czym mamy reakcję alergiczną (jedzenie, napoje, detergenty itp.) w jakich okolicznościach odczuwamy alergię ( przebywanie w parku, na łące, w domu itp.) o jakich porach roku alergia daje znać o sobie najbardziej, jakie mamy objawy alergii (katar, kaszel, łzawienie oczu itp.), czy zażywamy jakieś leki lub czy w ostatnim czasie zaczęłyśmy brać jakieś leki lub suplementy których przed objawami alergii nie brałyśmy, czy mamy w domu zwierzęta jeżeli tak to jakie i jak długo z nami mieszkają, czy inni domownicy mają podobne objawy do naszych itp.

Wykonanie testów alergicznych – co warto wiedzieć

Pytania oczywiście mogą paść również inne, ale te wymienione są najczęściej zadawane pacjentowi. Kolejnym krokiem jest wykonanie testów alergicznych. Testy alergiczne są najpopularniejszą metodą która da nam odpowiedź na co jesteśmy uczuleni.

Testy alergiczne nie są bolesne, najpopularniejsze są testy skórne, na skórę ręki lub na plecach aplikuję(alergeny są wcierane, lub wstrzykiwane pod skórę) się niewielkie ilości alergenów i po czasie obserwuję się reakcję skóry, jeżeli miejsce mocno się zaczerwieni lub gdy nas swędzi, jest to znak że na dany alergen mamy uczulenie.

Testy skórne

Testy skórne u dzieci są wykonywane na tej samej zasadzie co u dorosłych, i można je wykonywać już u bardzo małych dzieci i u noworodków, jednak pojawiają się opinie że testy skórne u dzieci powinno się wykonywać dopiero po ukończeniu 3 roku życia, u mniejszych dzieci i u noworodków testy skórne mogą okazać się niewiarygodne.

Testy skórne u dzieci poniżej 3 roku życia

Testy skórne u dzieci poniżej 3 roku życia to kwestia dość sporna, jedni uważają że testy mogą być mało wiarygodne, z drugiej można ostatnio przeczytać że nie ma dolnej granicy wieku do wykonywania testów alergicznych i że zawsze są tak samo wiarygodne.

Dzieci z nawracającymi objawami alergicznymi powinny być jednak jak najszybciej zdiagnozowane bo alergia ma wpływ na cały system odpornościowy u dziecka, dziecko mając nie zdiagnozowaną alergię i nie leczoną po prostu będzie nam częściej chorować np. za zapalenia górnych dróg oddechowych, będzie miało wieczny katar lub kaszel.

Wiarygodność testów punktowych skórnych

Testy skórne cena

Cena, jest dość trudna do określenia, bo jak wiadomo każdy gabinet ma swój cennik ale mniej więcej za testy skórne punktowe zapłacimy ok 10-15zł za jeden alergen, do tego należy doliczyć koszt wizyty u lekarza od 100 zł nawet do 300zł ( zazwyczaj cena uzależniona jest od stopnia naukowego lekarza) Za testy skórne płatkowe (naskórne) płacimy zazwyczaj za zestaw i tak np. za zestaw 30 alergenów zapłacimy około 250-300 zł

Testy płatkowe

Testy płatkowe są wykonywane w celu wykrycia alergii kontaktowej, czyli w celu wykrycia uczulenia na: metale, leki, detergenty, środki chemiczne, perfumy i inne substancje zapachowe, gumy, tworzywa sztuczne, klej, rośliny, jednym słowem to co dotykamy. Na testy płatkowe powinny być kierowane osoby które mają przewlekłe, swędzące zmiany na skórze np. liszaje, wypryski i inne zmiany widoczne gołym okiem.

Testy płatkowe wykonuje się również przy: alergiczny wyprysk kontaktowy, atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, wyprysk hematogenny pieniążkowaty i potnicowy, wypryski spowodowane suchością skóry, zmiany skórne związane z wykonywaną pracą zawodową, fotodermatoza czyli tak zwane uczulenie na słońce.

Testy alergiczne z krwi

Poza testami skórnymi wykonuje się również testy z krwi, tak samo jak testy skórne mają one dać nam odpowiedź na co jesteśmy uczuleni. Testy alergiczne z krwi wykonuje się wtedy gdy testy skórne nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

Podczas badania jest pobierana próbka krwi jak przy standardowym badaniu morfologicznym, następnie krew poddawana jest badaniu pod mikroskopem pod kątem zbadania liczby białych krwinek, które mają zdolności kwasochłonne. W krwi u osób z alergią ich liczba jest o wiele wyższa niż u zdrowych i do tego wzrasta wraz ze stopniem natężenia alergii.

Badanie poziomu IqE – przeciwciał na alergeny

Badając poziom IgE (przeciwciała) lekarz określa stopnień natężenia alergii na dany alergen.

Jest to bardzo ważne badanie przed podjęciem odczulania, badanie to często wykonuje się u dzieci, ponieważ jest ono bardziej dokładne a ponadto dziecko kosztuje to mnie stresu i płaczu niż testy skórne, oczywiście nasza pociecha będzie płakać przy ukłuciu ale będzie to chwilka i już po badaniu, reszta odbywa się pod mikroskopem a nie na małej rączce.

IgE Testy z krwi warto wykonać u dzieci, które genetycznie mogą być obciążone alergią (rodzice lub rodzeństwo są alergikami) po to by zawczasu unikać alergenów, które uczulają nasze dziecko. Warto jednak pamiętać że podwyższony poziom IgE nie zawsze jest wskaźnikiem alergii, IgE będzie podwyższone również w wyniku chorób przewlekłych, dlatego wykonują testy alergiczne z krwi warto być zdrowym i nie mieć infekcji. Testy z krwi są droższe niż testy skórne, za testy z krwi zapłacimy w zależności od tego ile alergenów ma test określić.

Testy alergiczne z krwi – Cena

Cena za jeden alergen waha się mniej więcej od 40 do 70 zł, większość gabinetów ma w swojej ofercie pakiety (5,10,15…itp. alergenów),jeżeli więc mamy wykonać więcej niż jeden alergen, pakiet może okazać się dla nas korzystniejszy. Cena małego pakietu czyli 5 alergenów orientacyjnie wynosi około 70-100 zł, pakiet większy ok 150-200 zł.

Testy alergiczne z krwi u dzieci są tak samo wykonywane jak u dorosłych, i polegają na pobraniu próbki krwi.

Podsumowując, jeżeli podejrzewamy u siebie lub u dziecka alergie, musimy wykonać testy skórne kontaktowe, lub testy skórne płatkowe, jeżeli te testy nie dadzą wystarczającej odpowiedzi następnym krokiem są testy alergiczne z krwi.

Oczywiście jeżeli chcemy od razu możemy wykonać testy z krwi, jednak pamiętajmy że jakiekolwiek testy alergiczne muszą być wykonywane w gabinecie specjalistycznym, na wypadek, gdyby pojawiły się ciężkie reakcję alergiczne na podawany nam alergen, została udzielona nam natychmiastowa pomoc lekarska.

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *