Jaki sport dla dziecka wybrać, w zależności czy jest to dziewczynka, chłopiec, albo dziecko z ADHD? Do dyspozycji mamy naprawdę mnóstwo dyscyplin. Możemy szukać wśród sportów drużynowych, wśród sportów indywidualnych. Dla dziecka z ADHD najlepiej jest wybrać sport, który będzie bezpieczny, a poza tym taki, które dziecko będzie uprawiało indywidualnie. Dziecko z ADHD często ma problemy koncentracją, ale nie tylko. Ma także problemy ze współpracą z innymi dziećmi. Jak wybrać odpowiedni sport? Sugerujmy się zdaniem dziecka, ale pamiętajmy, że dzieci często zmieniają zdanie. Jeśli na przykład nasz maluch powie nam, że chce uprawiać karate, a po kilku miesiącach ten sport przestanie mu się podobać, to z jednej strony dobrze jest zmobilizować dziecko, aby jednak podjęło dalej walkę, ale z drugiej strony nie możemy absolutnie go zmuszać do tego, aby uprawiało sport na siłę. A co jeśli chodzi o sport dla dzieci niepełnosprawnych? Jak wybrać bezpieczny sport dla dziecka niepełnosprawnego? Oczywiście przede wszystkim rozpatrujemy kwestię tego, co naszemu dziecku dolega. Zawsze dobrze jest się skonsultować z lekarzem, a najlepiej także z fizjoterapeutą. Doradzą nam, jaki sport wybrać dla dzieci niepełnosprawnych, aby im nie zaszkodzić, a wręcz przeciwnie, aby nasze dziecko stało się bardziej samodzielne, aby nabrało kondycji, siły, aby mogło też cieszyć się swoją aktywnością fizyczną.
Skąd mogą brać się problemy z koncentracją u dorosłych i u dzieci? Czy może być to spowodowane czymś więcej niż przemęczenie, czy kiedy odczuwamy problem z pamięcią dosyć często, to jest się czego obawiać? Przemęczenie może być spowodowane szeregiem różnych czynników. U niektórych z nas pojawia się ono tylko w momencie, kiedy za dużo pracujemy, mowa tu zarówno o wysiłku umysłowym jak i o wysiłku fizycznym. Przemęczenie fizyczne mija nam dość szybko, bo nasz organizm regeneruje się całkiem szybko. Jednak jeżeli chodzi o taki rodzaj zmęczenia, kiedy pojawia nam się problem z pamięcią. Kiedy nasz mózg ma za dużo wysiłku, na przykład kiedy długo się uczymy, długo pracujemy i cały czas musimy być skoncentrowani, z czasem nasz mózg przestaje współpracować tak intensywnie, jak byśmy tego chcieli. U dzieci problemy z koncentracją mogą być spowodowane tym, że mają niewyćwiczoną pamięć.
Co to oznacza w praktyce i skąd się to bierze? Może zabrzmieć to nieco drastycznie, ale często problemy z pamięcią u dzieci pojawiają się wtedy, kiedy nasze dzieci szybko zapamiętują pewne informacje w pierwszych latach swojego życia. Kiedy do przyswajania na przykład szkolnego materiału wcale nie muszą przysiadać do zeszytów i książek, tylko zapamiętują wszystko od razu. Kiedy przychodzi faza, że nauka jest już konieczna, a do tej pory nie trzeba było się uczyć, pojawia się problem z pamięcią. Z kolei u dorosłych, jedną z przyczyn problemów z koncentracją może być niewłaściwa dieta, albo bardziej niepokojące sprawy takie jak depresja.
Kiedy na świat przychodzi nasze dziecko, a w zasadzie już od momentu kiedy się go spodziewamy, marzymy głównie o tym, aby było zdrowe. Kiedy przychodzi na świat dziecko niepełnosprawne, albo kiedy niepełnosprawność pojawia się po jakimś czasie, martwimy się nie tyle o to, jak poradzimy sobie pod względem finansowym, ile jak nasz maluch będzie z tym dalej żył, czy będziemy w stanie dać mu odpowiednią opiekę i troszczyć się właściwie o niego. Finanse schodzą na dalszy plan, ale z czasem okazuje się, że pomoc finansowa w niektórych przypadkach jest niezbędna. Kiedy nie mamy odpowiednio dużych pieniędzy, nie możemy zapewnić dziecku odpowiedniego leczenia. Zasiłek, jaki możemy otrzymać na dziecko, niepełnosprawne zależy od stopnia niepełnosprawności i od tego, ile zarabiamy i czy otrzymujemy już jakieś inne świadczenia od państwa. Jeśli niepełnosprawność jest naprawdę poważna, naszemu dziecku będzie przysługiwała renta.
Dzięki temu możliwa będzie na przykład rehabilitacja w profesjonalnych ośrodkach. Jest także szansa, że dostaniemy zasiłek pielęgnacyjny czy zasiłek opiekuńczy. Ile na dziecko niepełnosprawne będzie nam przysługiwało, tak jak napisaliśmy wcześniej, zależy od stopnia niepełnosprawności, oraz od tego, jakie mamy dochody. Najlepiej o takie kwestie dowiadywać się w ośrodkach opieki społecznej oraz w innych instytucjach, które zajmują się naszymi finansami i zdrowiem, takich jak ZUS i takich jak Narodowy Fundusz Zdrowia. Pamiętajmy, że wszystko musimy załatwiać samodzielnie, ponieważ nikt nie przyjdzie do nas z pomocą jeśli sami się o nią nie upomnimy.