Jazda na nartach, szczególnie dla osoby rzadko uprawiającej sport, może okazać się niebezpieczna jeśli nie przygotujemy naszego ciała przed wyjazdem na trasę. Powinnaś wyćwiczyć w sobie pozytywne nawyki podejmowania odpowiedniej aktywności fizycznej każdego dnia. Jeśli wiesz, że planujesz wyjazd na narty, najlepiej jak najszybciej rozpocznij przygotowanie do Twojego sezonu narciarskiego. Jeżeli ćwiczysz codziennie, postaraj się dostosować swoje treningi tak, by były bardziej skuteczne w przygotowaniach do jazdy na nartach. Dzięki temu unikniesz kontuzji i nieszczęść na stoku.

Powinnaś przygotować się do tego kondycyjnie, ponieważ jeżeli podczas jazdy będziesz czuła się zmęczona, łatwiej będziesz tracić koncentrację, co może spowodować upadek i uraz. Najbardziej odpowiednie ćwiczenia kondycyjne przygotowujące nas do sezonu narciarskiego to bieganie, aerobik i ćwiczenia aerobowe, ćwiczenia interwałowe, jazda na rolkach. Trening powinien trwać minimum pół godziny, jeśli możesz sobie na to pozwolić, wydłużaj trening każdego dnia o kilka minut.

Powinnaś wykonywać różne ćwiczenia. Jeżeli na przykład masz zamiar trenować każdego dnia przez godzinę, postaw jednego dnia na trening interwałowy (intensywne i mniej wzmożone ćwiczenia naprzemiennie), jednego na długi, powolny trening nastawiony bardziej na ćwiczenia siłowe, innego dnia na nieco krótszy, ale bardziej intensywny trening, po którym wybierzesz się na długi spacer. Nie tylko Twoja kondycja wymaga wzmocnienia przed wyjazdem na narty, powinnaś także zadbać o kondycję swoich mięśni, czyli o ich siłę.

Zwróć uwagę szczególnie na ćwiczenia mięśni nóg, ich poszczególnych partii. Szczególnie zwracaj uwagę na mięsień czworogłowy uda, którego najczęściej używamy podczas narciarstwa, ponieważ utrzymują one nasze ciało w odpowiedniej do jazdy pozycji. Dobrze sprawdzą się tu przysiady. Z kolei na ścięgna podkolanowe, dobrze podziałają ćwiczenia z piłką i podnoszenie ciężarów.

 

Czy artykuł jest przydatny?

Thanks for your feedback!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *